RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Jak poznat a koupit zdravé orchideje

Návod na koupi zdravé orchideje

Nákup orchidejí může být stejně snadný jako impulzivní sběr rostlin na louce nebo také komplikovaný jako hledání speciálních odrůd a konkrétního exempláře všude možně na webových stránkách. V obou případech je dobré následovat několik základních kroků, abyste zajistili, že pořídíte co nejzdravější květiny pro váš, domov, které vám budou dělat radost ještě dlouho po jejich nákupu. Prozradíme vám, jak by ideálně měla vypadat orchidej během nákupu, čemu se vyvarovat a na co si dát pozor, to vše a ještě mnohem více se dozvíte v dnešním článku.

 

Je dobré kupovat orchidej, která je v květu?

Většina lidí si ráda kupuje kvetoucí orchideje kvůli okamžitému uspokojení, které nádherné orchidejové květy přináší. A to ihned poté, co orchidej přinese k vám domů. Orchidej stačí pouze vystavit na vámi vybrané místo a vy si hned můžete užívat její krásy. Tato volba může mít však i své stinné stránky, pěstování nových květů orchidejí vyžaduje občas velkou dávku energie. Mnoho zkušených pěstitelů ví, že zejména druh phalaenopsis může odkvést k smrti, což znamená, že několik let po sobě bude mít velkolepé květy, poté ale vybledne a odumře.

 

Chcete-li se rozhodnout, zda si koupit orchidej v květu, je dobré zvážit své záměry. Pokud chcete maximalizovat šance svých rostlin na život po vašem boku a přizpůsobit si je k vašim pěstitelským podmínkám, je výhodnější koupit rostliny, které nekvetou. Pokud ale nemůžete odolat nádherným květům, které jsou velkým lákadlem v každém květinářství, nemusíte se rozkvetlým orchidejím vůbec vyhýbat. Pokud kupujete orchidejí více, zkuste vybrat jednu, která má většinu svých pupenů neotevřených, abyste si mohli srovnat výdrž již rozkvetlých a nerozkvetlých orchidejí.

 

Výběr správné orchideje


Výběr zdravé orchideje je důležitý, i když je rostlina míněna jako dárek nebo jako obyčejná výplň vašeho parapetu. Je nutné vzít v úvahu nejen krásu rostliny, ale zejména její kondici, zdraví a další důležité faktory.

 

Faktor zakroucení

Jednoduchá metoda, kterou můžete ale efektivně zjistit stav orchideje. Jemně uchopte rostlinu poblíž místa, kde ji pravidelně zalévate a velmi opatrně s ní zakruťte. Epifytické druhy orchidejí, mezi které patří například dendrobium, cattleya, phalaenopsis, oncidium a brassavola se obvykle zalévají do hrubé směsi kůry, dřevěného uhlí, polystyrenu a do dalších anorganických a organických materiálů. Pokud nejsou kořeny pevně přilepeny v květináči, můžete orchidej opatrně zvednout z květináče a pečlivě je zkontrolovat. Pokud je ale orchidej pevně připevněna ke květináči, rozhodně ji nevytrhávejte, mohli byste velmi snadno poškodit kořeny. Je naprosto v pořádku pokud z květináče vykukuje několik kořenů. Pokud ovšem kořeny začínají dělat v květináči neplechu, je lepší ji přesadit. Vyberte správnou velikost květináče a ve vhodné chvíli ji přesaďte.

 

Zdravé kořeny

Kořeny patří mezi nejdůležitější část každé orchideje. Kořeny orchidejí jsou vysoce specializované orgány, které dokážou rychle shromáždit vodu a provádět fotosyntézu. V případě epifytických orchidejí jsou navrženy tak, aby se přilnuly na drsné povrchy a ukotvily rostlinu vysoko nad lesní půdu. Kořeny zdravé orchideje budou za sucha světle zelené a za mokrého stavu tmavě zelené, každá rostlina by měla mít dlouhý, zelený, lesklý hrot. Čím delší tento hrot je, tím je rostlina zdravější. Naopak kořeny mrtvých orchidejí jsou scvrklé a tmavé v případě že jsou mokré. Pokud jsou suché mají naopak nezdravou, bílou barvu. Důležité je zmínit že rostlina s mrtvými kořeny nepřežije.

 

Prozkoumejte listy rostliny

Zde může nastat mírná zoufalost, jelikož každý druh orchideje má zároveň i své jedinečné listy, proto může být na první pohled skutečně obtížné rozeznat jejich kvalitu a zdraví. Některé druhy orchidejí mají tenké listy, zatímco ostatní mohou mít masité, ploché listy. Například duhová orchidej nemá vůbec žádné listy a vypadá spíše jako drobný uzel kořenů s květy. Obecně by však listy měly být vždy silné, světle zbarvené a tvrdé. Většina druhů má mírně žlutozelené listy, které připomínají barvu zeleného jablka. Listy, které působí příliš leskle můžou signalizovat, že rostlina byla pravděpodobně přehnojena a nemusí tak kvést. Listy by navíc neměly zobrazovat žádné kazy ani by neměly být příliš měkké. Nakonec je dobré se ujistit, že konec listů není nijak narušen.

 

Zkontrolujte cibulky

Existují dva základní druhy epifytických orchidejí. Jedny, které rostou z jednoho bodu růstu, například phalaenopsis, nebo ty, které naopak rostou z plazivého oddenku mezi takové patří například cattleya. Rostliny s jedním stonkem se nazývají monopodiální, zatímco rostliny s plazivým oddenkem označujeme jako sympodiální. Sympodiáalní orchideje každoročně vytvářejí nové pupeny nebo pseudocibulky s novými listy a květy. Pokud pořizujete tento druh orchideje, vždy se ujistěte, že jsou cibulky kypré a tučné.

 

Počítejte květy

Pokud kupujete rostlinu, která je již v květu, snažte se odolat nutkání koupit tu, která má už všechny své květy otevřené a kvetoucí. Dlouhotrvající květy orchidejí vám sice mohou vydržet kvést měsíc a více, pokud ale pořídíte rostlinu s ještě neotevřenými květy, užijete si nejen její krásy mnohem déle, ale budete moci pozorovat také její postupné otevírání. Nekupujte však rostliny se žlutými, nebo se scvrklými květy, jelikož právě ty s největší pravděpodobností velmi brzy opadají. 

 

Zjistěte jméno orchideje

Může to znít zbytečně, ale je skutečně dobré si zjistit předem o jaký druh se jedná. Vždy je dobré pořizovat orchideje se štítkem, na kterém vidíte celé jméno. Snažte se vyvarovat nákupu orchidejí, které jsou označené pouze jako orchidej nebo kvetoucí orchidej. Vždy je lepší koupit květinu s úplným druhovým nebo hybridním jménem. To vám umožní dozvědět se více o konkrétní rostlině. Navíc pokud se rozhodnete pěstovat orchideje ve větším měřítku, vždy je příjemné vědět, co konkrétně pěstujete.

 

Aklimatizujte vaši orchidej

Je sice hezké, že jste vaší orchideji už předem vybrali ideální místo, kde bude dělat parádu, zvláště v případě, pokud jste rovnou sáhli po kvetoucí orchideji. Mějte však na paměti, že žádná orchidej na jídelním stole dlouho nepřežije. Orchideje nemají rády pohyb kolem sebe a to hlavně v kvetoucí fázi. Zároveň také zažívají šok, jakmile změní prostředí, proto je vhodné ji pro začátek zajistit ty nejlepší podmínky a postupně ji aklimatizovat na místo, kde si přejete mít orchideje vystavené. Jinak se bohužel můžete skoro téměř s jistotou rozloučit, že vaše orchidej přijde o neotevřené pupeny, pokud zažije šok, na který není připravena. V ideálním případě by první dny rostliny ve vašem domově měly být jemné. Nevystavujte tedy rostlinu přímému slunečnímu světlu, studenému průvanu nebo jakémukoliv jinému proudu vzduchu z větracích otvorů. Zároveň se také nenechte příliš unést zaléváním, které je pro mnoho lidí neintuitivní a často je tak lepší nechat orchidej vyschnout, než úplně utopit. Tyto rostliny mají rády vysokou a pravidelnou vlhkost, mají ale omezenou toleranci k neustálému působení vody, která může způsobit černou hnilobu a velmi snadno tak rostlinu zabít.

 

Doufáme, že vám náš dnešní průvodce pomůže při výběru a nákupu té jediné správné a zdravé orchideje, která vám bude dělat radost ještě dlouho po nákupu. Věříme, že pomocí našich tipů nemůžete vybrat špatně a už se nikdy při nákupu orchidejí nespálíte.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ LOVE

KVĚTINOVÝ KOŠ LOVE

KVĚTINOVÝ KOŠ CAMILA

KVĚTINOVÝ KOŠ CAMILA

KVĚTINOVÝ KOŠ VIVIEN

KVĚTINOVÝ KOŠ VIVIEN

KVĚTINOVÝ KOŠ FRÉZIÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ FRÉZIÍ
Neprodejné

KVĚTINOVÝ KOŠ KASTY

KVĚTINOVÝ KOŠ KASTY

KVĚTINOVÝ KOŠ CRAZY

KVĚTINOVÝ KOŠ CRAZY

KVĚTINOVÝ KOŠ Z EUSTOMY A FRÉZIÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ Z EUSTOMY A FRÉZIÍ

DOROTHY

DOROTHY

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Jak se postarat o sukulenty v interiéru

Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.

Číst celé
Nejčastější otázky spojené s květinami

Nejčastější otázky spojené s květinami

Patnáct zajímavostí o květinách

 

Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.

Číst celé
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Oáza klidu ve vašem bytě

Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.

Číst celé