RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Proč každá květina voní jinak?

Vše o vůních květin

Jaká je vaše oblíbená vůně čerstvých květin? Je to sladká a omamná vůně růží, které vás dostanou svou nezaměnitelnou, jedinečnou sladkou vůní, nebo naopak preferujete výraznější a orientálnější vůni lilií? Či svěží a nezaměnitelné vůně letních květin, které každou místnost naplní tím nejpřírodnějším deodorantem. Ovšem čím to, že karafiáty, růže, tulipány nebo lilie mají tak odlišné, a přitom kouzelné vůně? Věda, která stojí za vůněmi květin zahrnuje přirozenou evoluci, která ovlivňuje nejen opylování. Rozdíly v květinových vůních jsou přirozenou součástí květin a my se v dnešním článku podíváme na tuto zajímavost opravdu z blízka. Tak pojďme společně odhalit záhadu, která stojí za různorodostí květinových vůní.

 

 

Opylovači jsou základ

Bez opylovačů bychom velmi rychle přišli o všechny rostliny, jelikož právě díky nim jsou rostliny schopny růst a rozmnožovat se. Možná vám při slově opylovač vyskočí v hlavě automaticky čmelák nebo vosa, ovšem i jiný hmyz je schopen opylení. Patří mezi ně například drobný hmyz, netopýři, kolibříci a samozřejmě také vítr. Opylovači tak umožňují přenášet pyl z rostliny na rostlinu a umožňují jim množit se a šířit se dál. Ovšem aby květiny přilákaly tyto opylovače, musí pro ně být určitým způsobem přitažlivé a lákavé, aby si opylovači vybrali právě je.

 

Vtahování dovnitř

Podobně jako báječná květinová vůně dokáže přitáhnout každého z nás, stejně tak dokáže přitáhnout a zapůsobit na opylovače. Zajímavostí je, že různé opylovače přitahují také různé vůně. Například druhy květin, které jsou nejčastěji opylovány včelami mají obvykle sladší vůně. Květy, které jsou naopak opylovány nejčastěji brouky a drobným hmyzem obsahují aroma, které má ovocnou až kořeněnou vůni. Květinová vůně je tvořena jedinečným mixem jednotlivých sloučenin, které každá květina vypouští do ovzduší, čímž přitahuje jednotlivé opylovače. Snad ale tím nejzajímavějším zjištěním je, že žádná z těchto vůní nevoní nikdy stejně. Naše lidské nosy na přičichnutí nejsou schopné ucítit tako drobný rozdíl, jako je odlišná vůně pro každý jeden květ, opylovači však ano. Tato velice vzácná schopnost tak dokáže zabránit přílišnému opylení rostlin. Bylo by nefér, pokud by jedna z vůní lákala většinu opylovačů, kdežto druhou by klidně přelétli. Opylovači navíc sledují konkrétní vůně podle přesného umístění pylu na každé květině, aby mohli nejen dělat svou práci, ale navíc také pomáhat květinám pokračovat v jejich produkci. Vůně květiny pro ně tak působí jako jasný signál, že je rostlina připravena na přenos pylu a je tak schopna udržovat celý životní cyklus v hladkém chodu.

 

Konkrétní vůně, které jsou spojeny s jednotlivými druhy květin se v průběhu času vyvinuly spolu se zvířaty a hmyzem, který je opylovává. To pomohlo k nárůstu a vzniku nových druhů, které nyní známe a hojně si z jejich nabídky užíváme. Díky tomuto kouzelnému procesu máme možnost si užívat krásu květin už po dlouhá staletí, proto jsou pro nás opylovači tolik důležití a musíme si je hýčkat a zajistit jim jejich přirozené prostředí co nejpříjemnější a nejvhodnější. Příště až kolem vás proletí včela nebo čmelák, nepanikařte ale usmějte se a vzpomeňte si jak důležitá jejich práce ve skutečnosti je.

 

Pokud vás čtení o čerstvých květinách zaujalo natolik, že jste sami zatoužili po tom, si nějakou udělat radost. Není lepší chvíle, než si ji objednat ihned! Prozkoumejte náš web Flora online, na kterém najdete spoustu květinové inspirace a věříme, že si z naší květinové nabídky vybere skutečně každý. Tak na co ještě čekáte?

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

AISHA

AISHA

ALEXANDRA

ALEXANDRA

AMY

AMY

BELISE

BELISE

BELLA

BELLA

DARCIA

DARCIA

ELEN

ELEN

ELIEN

ELIEN

ELISABETH

ELISABETH

VIOLETAS

VIOLETAS

SOFIE

SOFIE

LINDA

LINDA

SILVIE

SILVIE

SMUTEČNÍ KYTICE 5

SMUTEČNÍ KYTICE 5

KVĚTINOVÝ KOŠ LILIÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LILIÍ

OTILIE

OTILIE

LILIEN

LILIEN

ANEŽKA

ANEŽKA

ESTER

ESTER

ROOSY

ROOSY

KVĚTINOVÝ KOŠ KLASIK

KVĚTINOVÝ KOŠ KLASIK

KVĚTINOVÝ KOŠ PENELOPE

KVĚTINOVÝ KOŠ PENELOPE

KVĚTINOVÝ KOŠ BIBIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ BIBIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ CORAL

KVĚTINOVÝ KOŠ CORAL

KVĚTINOVÝ KOŠ DARCIA

KVĚTINOVÝ KOŠ DARCIA

KVĚTINOVÝ KOŠ AMY

KVĚTINOVÝ KOŠ AMY

ETELA

ETELA

LIA

LIA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Pohřební květiny, jak vybrat ty správné

Pohřební květiny, jak vybrat ty správné

Jak vybrat ty správné květiny na pohřeb

 

Pohřby a odchod blízkého člověka je vždy náročnou psychickou situací, se kterou není jednoduché se vypořádat. Často nám dojdou slova a máme pocit, že náš knedlík v krku je tak velký, že nedokážeme vyslovit slova lítosti, kterou cítíme. Celou tuhle nepříjemnou situaci ale můžou velmi elegantně zachránit květiny. Zaslání květin je dokonalým projevem ohleduplnosti, která nám pomůže vyjádřit naše city a emoce. I v tomto případě je však velmi důležité vzít v úvahu nejen druh květiny, kterou se rozhodnete poslat jako projev soucitu, ale také barvu a s ní spojený i konkrétní význam.

Číst celé
Nejoblíbenější podzimní barvy

Nejoblíbenější podzimní barvy

Nejkrásnější barvy podzimu

Podzim je ideálním ročním obdobím k celkovému zpomalení a zamyšlení se. Po zážitkovém létě, kdy se krásné počasí snažíme všichni využít na maximum. Kdy máme pocit, že musíme být neustále produktivní, venku, užívat si každou minutu od východu slunce až do jeho západu je podzim obdobím, kdy máme šanci trochu zklidnit, ale zároveň začít s věcmi, které jsme během léta buďto odkládali, nebo zanedbávali. Po letních cestách a krásném počasí, díky kterému máme šanci náš volný čas trávit převážně venku nastává doba, kdy znovu budeme trávit více a více času v našich domovech. Podzim přináší také zcela novou paletu barev ve srovnání s letními odstíny. Podzimní teplé tóny ve slavnostních odstínech sklizně a zároveň inspirované velkou změnou měnícího se venkovního listí přináší do našich domovů pohodovou, teplou a hlavně útulnou atmosféru.

Číst celé
Deset plus jedna nejkrásnějších podzimních květin (2. díl)

Deset plus jedna nejkrásnějších podzimních květin (2. díl)

Nejzajímavější květiny podzimu (2. díl)

 

V minulém díle jsme si představili hned několik oblíbených podzimních květin plných barev, tvarů, a hlavně nádechu podzimu. Ačkoliv se s námi léto pomalu začíná loučit, ne všechny radosti odchází společně s ním, naopak ty květinové rozhodně zůstávají! Podzimní období je jako dělané pro teplé tóny květin, které vám dokážou nejen rozzářit váš domov, ale přinést do něj také trochu tepla a slunečních paprsků, které vytvoří nádhernou hřejivou atmosféru. V dnešním díle vás čeká další várka oblíbených podzimních květů, které vám pomohou rozzářit váš domov a možná se díky nim začnete na podzimní období těšit o něco více. Nesmutněte, že léto odchází, naopak se radujte, že jsou tu nové možnosti plné zářivých a jasných květin.

 

Číst celé