RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Proč každá květina voní jinak?

Vše o vůních květin

Jaká je vaše oblíbená vůně čerstvých květin? Je to sladká a omamná vůně růží, které vás dostanou svou nezaměnitelnou, jedinečnou sladkou vůní, nebo naopak preferujete výraznější a orientálnější vůni lilií? Či svěží a nezaměnitelné vůně letních květin, které každou místnost naplní tím nejpřírodnějším deodorantem. Ovšem čím to, že karafiáty, růže, tulipány nebo lilie mají tak odlišné, a přitom kouzelné vůně? Věda, která stojí za vůněmi květin zahrnuje přirozenou evoluci, která ovlivňuje nejen opylování. Rozdíly v květinových vůních jsou přirozenou součástí květin a my se v dnešním článku podíváme na tuto zajímavost opravdu z blízka. Tak pojďme společně odhalit záhadu, která stojí za různorodostí květinových vůní.

 

 

Opylovači jsou základ

Bez opylovačů bychom velmi rychle přišli o všechny rostliny, jelikož právě díky nim jsou rostliny schopny růst a rozmnožovat se. Možná vám při slově opylovač vyskočí v hlavě automaticky čmelák nebo vosa, ovšem i jiný hmyz je schopen opylení. Patří mezi ně například drobný hmyz, netopýři, kolibříci a samozřejmě také vítr. Opylovači tak umožňují přenášet pyl z rostliny na rostlinu a umožňují jim množit se a šířit se dál. Ovšem aby květiny přilákaly tyto opylovače, musí pro ně být určitým způsobem přitažlivé a lákavé, aby si opylovači vybrali právě je.

 

Vtahování dovnitř

Podobně jako báječná květinová vůně dokáže přitáhnout každého z nás, stejně tak dokáže přitáhnout a zapůsobit na opylovače. Zajímavostí je, že různé opylovače přitahují také různé vůně. Například druhy květin, které jsou nejčastěji opylovány včelami mají obvykle sladší vůně. Květy, které jsou naopak opylovány nejčastěji brouky a drobným hmyzem obsahují aroma, které má ovocnou až kořeněnou vůni. Květinová vůně je tvořena jedinečným mixem jednotlivých sloučenin, které každá květina vypouští do ovzduší, čímž přitahuje jednotlivé opylovače. Snad ale tím nejzajímavějším zjištěním je, že žádná z těchto vůní nevoní nikdy stejně. Naše lidské nosy na přičichnutí nejsou schopné ucítit tako drobný rozdíl, jako je odlišná vůně pro každý jeden květ, opylovači však ano. Tato velice vzácná schopnost tak dokáže zabránit přílišnému opylení rostlin. Bylo by nefér, pokud by jedna z vůní lákala většinu opylovačů, kdežto druhou by klidně přelétli. Opylovači navíc sledují konkrétní vůně podle přesného umístění pylu na každé květině, aby mohli nejen dělat svou práci, ale navíc také pomáhat květinám pokračovat v jejich produkci. Vůně květiny pro ně tak působí jako jasný signál, že je rostlina připravena na přenos pylu a je tak schopna udržovat celý životní cyklus v hladkém chodu.

 

Konkrétní vůně, které jsou spojeny s jednotlivými druhy květin se v průběhu času vyvinuly spolu se zvířaty a hmyzem, který je opylovává. To pomohlo k nárůstu a vzniku nových druhů, které nyní známe a hojně si z jejich nabídky užíváme. Díky tomuto kouzelnému procesu máme možnost si užívat krásu květin už po dlouhá staletí, proto jsou pro nás opylovači tolik důležití a musíme si je hýčkat a zajistit jim jejich přirozené prostředí co nejpříjemnější a nejvhodnější. Příště až kolem vás proletí včela nebo čmelák, nepanikařte ale usmějte se a vzpomeňte si jak důležitá jejich práce ve skutečnosti je.

 

Pokud vás čtení o čerstvých květinách zaujalo natolik, že jste sami zatoužili po tom, si nějakou udělat radost. Není lepší chvíle, než si ji objednat ihned! Prozkoumejte náš web Flora online, na kterém najdete spoustu květinové inspirace a věříme, že si z naší květinové nabídky vybere skutečně každý. Tak na co ještě čekáte?

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

AISHA

AISHA

ALEXANDRA

ALEXANDRA

AMY

AMY

BELISE

BELISE

BELLA

BELLA

DARCIA

DARCIA

ELEN

ELEN

ELIEN

ELIEN

ELISABETH

ELISABETH

VIOLETAS

VIOLETAS

SOFIE

SOFIE

LINDA

LINDA

ELVISA

ELVISA

SMUTEČNÍ KYTICE 5

SMUTEČNÍ KYTICE 5

KVĚTINOVÝ KOŠ SOFIE

KVĚTINOVÝ KOŠ SOFIE

OTILIE

OTILIE

LILIEN

LILIEN

ANEŽKA

ANEŽKA

ESTER

ESTER

ROOSY

ROOSY

KVĚTINOVÝ KOŠ KLASIK

KVĚTINOVÝ KOŠ KLASIK

KVĚTINOVÝ KOŠ PENELOPE

KVĚTINOVÝ KOŠ PENELOPE

KVĚTINOVÝ KOŠ BIBIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ BIBIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ CORAL

KVĚTINOVÝ KOŠ CORAL

KVĚTINOVÝ KOŠ DARCIA

KVĚTINOVÝ KOŠ DARCIA

KVĚTINOVÝ KOŠ AMY

KVĚTINOVÝ KOŠ AMY

ETELA

ETELA

LIA

LIA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak poslat květiny do nemocnice

Jak poslat květiny do nemocnice

Jak nejlépe zaslat květiny do nemocnice

Zasílání květin je elegantním způsobem, jak snadno a rychle vyřešit různé příležitosti. Od oslavy narozenin, svátku, gratulaci k novému zaměstnání až po zásnuby nebo pro další blahopřání.

Krásná kytice květů je také spolehlivým způsobem, jak rozzářit den příteli, kamarádce nebo příbuznému, který je právě v nemocnici. Předtím je však důležité vzít v úvahu několik faktorů, které se liší od běžného zasílání květin domů nebo do práce. V dnešním článku se tedy podíváme hned na několik věcí, které je dobré mít na paměti předtím, než se rozhodnete překvapit květinovou zásilkou do nemocnice.

Číst celé
Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Zimní péče o řezané květiny

V zimě potřebují vaše krásné květiny zvýšenou péči, protože klima se stává suchým a květy mohou vyblednout, pokud zanedbáte jejich zimní péči. Péče o květiny v zimě by však pro vás neměla být nijak extra obtížná. Naopak, aby pro vás byla co nejjednodušší, sepsali jsme nejlepší tipy pro péči o květiny v zimě. Bylo by mylnou představou si myslet, že květiny nevyžadují velkou péči, protože jsou v bezpečí vašeho bytu. Květiny naopak v zimě potřebují trochu více péče, než například přes léto. Pokud se ale budete držet našich jednoduchých tipů pro péči o květiny v zimě, uvidíte, že budou stále svěží a kvetoucí.

Číst celé
Osm nejdražších květin na planetě

Osm nejdražších květin na planetě

Něco o nejdražších květinách světa

Obdarovat sebe nebo své blízké krásnou kyticí květin je jedna věc, ale utratit tisíce za jediný stonek je věc druhá, pro většinu smrtelníků zcela nepředstavitelná. Ačkoliv jsou kytice nádherným dárkem, který již po dlouhá staletí kouzlí úsměvy na tváři i u nich existuje určitá hranice, kterou jsme či nejsme většinou ochotni zaplatit. Ačkoliv se to různí a na každou konkrétní situaci je třeba nahlížet trochu jinak, existují skutečné extrémy, které dokonce trhají rekordy. Pojďte se společně v dnešním článku podívat s úctou na nejdražší květiny světa, včetně jedné tak výjimečné, které ve skutečnosti nikdy nebyla přidělena cenovka.

Číst celé