RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Orientpety, exotické lilie pro vaši zahradu

Jak na pěstování lilií orientpetů

Exotické, voňavé a mimořádně houževnaté - přesně takhle by se daly popsat tyto hybridy, které kombinují nejlepší vlastnosti všech orientálních lilií. Lilie jsou oblíbené pro každou letní zahradu. Výsadba několika cibulovin může vaší zahradě přidat velmi nenáročně spoustu barev a elegantních květů. Vypadají dobře nejen na záhonech, ale také ve váze u vás doma! Orientální a trubkovité lilie jsou da populární typy hybridních lilií. Lilie Orientpety vznikly zkřížením orientálních a trumpetových druhů, od kterých si přebraly ty nejlepší vlastnosti. Tyto hybridy dokážou narůst až do výšky 2,5 metru, většinou však dorůstají výšek kolem 1,5 metru! Jejich velké dominantní a exotické květy jsou lákadlem nejen pro opylovače, ale také pro nás lidi. Jejich květy jsou nejčastěji turbankovité, ploché nebo polotrubkovité a ve srovnání s ostatními druhy lilií jsou skutečně odolné! V dnešním článku vám představíme návod, jak si vy sami můžete vypěstovat vlastní lilie a udržet je na vaší zahradě co nejdéle a co nejšťastnější.

 

Jak si vypěstovat na zahradě vlastní lilie

Stejně jako u většiny lilií, i u orientálních druhů začíná výsadba na podzim. Pozdější podzimní měsíce jsou dokonce nejvhodnější variantou. Pokud jste to z jakéhokoliv důvodu na podzim nestihli, nevadí, stále můžete první cibulky lilií vložit do půdy na jaře, jakmile ze země sleze poslední známka sněhu. Vyberte pro lilie místo na plném slunci, kde svítí nejméně 6 hodin denně, dobře odvodněnou půdu. Cibulky umístěte do díry, která je dvojnásobkem jejich výšky a následně cibule zakryjte zeminou a silně zatlačte, ať odstraníte vzduchové kapsy. Poté už zbývá jen dobře zalít a těšit se, až první lilie začnou vykukovat na svět.

 

Druh orientpet, jak je pěstovat?

Lilie Orientpety mají docela tvrdou povahu a jsou tedy odolnější vůči teplu, než orientální, nebo trumpetové lilie a jejich robustní stonky pouze stěží něco překvapí. Jakmile jsou zasazeny do země, dokážou tolerovat sucho i lijáky, pokud mají zajištěnou půdu s dobrým odvodem vody. Díky tomu se nestane, že by vám zůstaly smutně sedět ve vodě. Nejlépe vám však budou růst, pokud budou dostávat pravidelnou zálivku, zejména na jaře, před rozkvětem. Proto je dobré jim občas dát trochu vody navíc, pokud vaši oblast sužují sucha.

 

V průběhu poloviny jara a na začátku léta dopřejte liliím trochu hnojiva s nízkým obsahem dusíku. To vám pomůže podpořit silný a pevný růst a zároveň podporuje růst kvalitních květů. V závislosti na konkrétní odrůdě Orienpety začínají kvést obvykle od poloviny léta, kdy vydrží produkovat nádherné květy až po dobu 6-8 týdnů. Jakmile začnou květy vašich lilií na podzim žloutnout, odřízněte stonky těsně nad úrovní země. Pahýlky, které vám připomínají stav lilií tak, jak jste je na jaře zasadili, dorostou opět do požadované výšky a budou vás těšit svými krásnými květy. Pokud žijete v chladnějším prostředí, počkejte až na období, kdy tuhé mrazy pominou a stonky mulčujte podzimními spadanými listy. Na jaře mulč jemně odkryjte.

Orientpets je také dobré každých čtyři až pět let přestěhovat. Na začátku podzimu můžete tak různě šachovat s cibulkama nebo je například věnovat přátelům.

 

Hlavními škůdci pro Orienpets jsou zejména hraboši, kteří mohou skutečně vážně ohrozit vaše lilie. U hrabošů můžete cibule chránit pomocí plastových květináčů s vyříznutým dnem. Poté stačí zakopat květináč až po jeho okraj a snadná, ale účinná ochrana je na světě!

Co sázet s liliemi Orienpet


Zahrada plná lilií vypadá skutečně velkolepě, ovšem rozhodně se nemusíte bát přidat něco navíc, co vaši zahradu plnou lilií dokáže ještě o to více oživit.

 

Montbrécie

Se šavlovitými listy a barevnými květy bude montbrécie nápadně kontrastovat s dalšími druhy Orientpetů. Montbrécie potřebuje plné slunce a dobře odvodněnou půdu stejně jako většina lilií. Montbrécie jsou navíc atraktivním stanovištěm pro motýli, pokud si je tedy přejete přilákat na vaši zahradu, montbrécie bude skutečně dobrá volba.

 

Lilie Satisfaction

Pokud hledáte netradiční barvu, lososová možná dokáže dostatečně uspokojit vaše požadavky. Lilie satisfaction mají velké lososové květy s vnitřní žlutou hvězdou a nepatrnými středovými linkami. Tyto lilie dorůstají nejčastěji výšky kolem jednoho metru, v dalších letech mohou být i vyšší. Nicméně si můžete být rozhodně jistí, že jejich lososová barva bude na vaší zahradě nepřehlédnutelná.

 

Šeřík obecný

Šeříky jsou ideální květinou, nebo spíše keřem pro vaši zahradu. Nejen že přinesou nádhernou, netradiční fialkovou barvu, navíc také provoní vaši zahradu jedinečnou a nezaměnitelnou vůní. Jejich tmavě zelené listy navíc dokážou vytvořit nádherné pozadí pro lilie, které díky nic ještě o to více vyniknout!

 

Šalvěj

Kratší a menší odrůdy šalvěje mohou být skvělou volbou pro vaši zahradu. Dokážou doladit každou zahradu, zejména pokud je umístíte přímo dopředu, ať se vyjímají. Nejvíce se šalvějím bude dařit na plném, nebo částečném slunci a dobře odvodněné půdě.

 

Tak co? Zařadíte netradiční lilie do vaší zahrady a přinesete si tak trochu orientálního nádechu k vám na zahradu? Nebojte se experimentovat s jednotlivými druhy, barvami nebo stukturami. U květin se kreativitě meze opravdu nekladou. Pohrejte si s různými výškami a variacemi krásných exotických lilií a vytvořte si s jejich pomocí malou exotickou oázu přímo u vás na zahradě.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SCALA

SCALA

AISHA

AISHA

AMY

AMY

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BELISE

BELISE

BIBIANA

BIBIANA

CATHARINA

CATHARINA

CINDY

CINDY

CLEMENTINE

CLEMENTINE

DARCIA

DARCIA

DURIANA

DURIANA

ELEN

ELEN

ELIEN

ELIEN

ELISABETH

ELISABETH

VIOLETAS

VIOLETAS

SOFIE

SOFIE

LINDA

LINDA

AMORA

AMORA

PIPA

PIPA

KVĚTINOVÝ KOŠ LILI

KVĚTINOVÝ KOŠ LILI

BONITA

BONITA

KVĚTINOVÝ KOŠ ROBIN

KVĚTINOVÝ KOŠ ROBIN

KVĚTINOVÝ KOŠ SOFIE

KVĚTINOVÝ KOŠ SOFIE

SMUTEČNÍ KYTICE 7

SMUTEČNÍ KYTICE 7

LUDMILA

LUDMILA

OTILIE

OTILIE

MICHEL

MICHEL

LILIEN

LILIEN

ANEŽKA

ANEŽKA

ESTER

ESTER

KVĚTINOVÝ KOŠ MIX

KVĚTINOVÝ KOŠ MIX

AMY SET 1

AMY SET 1

BONITA SET 1

BONITA SET 1

BONITA SET 5

BONITA SET 5

ROOSY

ROOSY

CORAL

CORAL

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Jak se postarat o sukulenty v interiéru

Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.

Číst celé
Nejčastější otázky spojené s květinami

Nejčastější otázky spojené s květinami

Patnáct zajímavostí o květinách

 

Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.

Číst celé
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Oáza klidu ve vašem bytě

Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.

Číst celé