RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Orientpety, exotické lilie pro vaši zahradu

Jak na pěstování lilií orientpetů

Exotické, voňavé a mimořádně houževnaté - přesně takhle by se daly popsat tyto hybridy, které kombinují nejlepší vlastnosti všech orientálních lilií. Lilie jsou oblíbené pro každou letní zahradu. Výsadba několika cibulovin může vaší zahradě přidat velmi nenáročně spoustu barev a elegantních květů. Vypadají dobře nejen na záhonech, ale také ve váze u vás doma! Orientální a trubkovité lilie jsou da populární typy hybridních lilií. Lilie Orientpety vznikly zkřížením orientálních a trumpetových druhů, od kterých si přebraly ty nejlepší vlastnosti. Tyto hybridy dokážou narůst až do výšky 2,5 metru, většinou však dorůstají výšek kolem 1,5 metru! Jejich velké dominantní a exotické květy jsou lákadlem nejen pro opylovače, ale také pro nás lidi. Jejich květy jsou nejčastěji turbankovité, ploché nebo polotrubkovité a ve srovnání s ostatními druhy lilií jsou skutečně odolné! V dnešním článku vám představíme návod, jak si vy sami můžete vypěstovat vlastní lilie a udržet je na vaší zahradě co nejdéle a co nejšťastnější.

 

Jak si vypěstovat na zahradě vlastní lilie

Stejně jako u většiny lilií, i u orientálních druhů začíná výsadba na podzim. Pozdější podzimní měsíce jsou dokonce nejvhodnější variantou. Pokud jste to z jakéhokoliv důvodu na podzim nestihli, nevadí, stále můžete první cibulky lilií vložit do půdy na jaře, jakmile ze země sleze poslední známka sněhu. Vyberte pro lilie místo na plném slunci, kde svítí nejméně 6 hodin denně, dobře odvodněnou půdu. Cibulky umístěte do díry, která je dvojnásobkem jejich výšky a následně cibule zakryjte zeminou a silně zatlačte, ať odstraníte vzduchové kapsy. Poté už zbývá jen dobře zalít a těšit se, až první lilie začnou vykukovat na svět.

 

Druh orientpet, jak je pěstovat?

Lilie Orientpety mají docela tvrdou povahu a jsou tedy odolnější vůči teplu, než orientální, nebo trumpetové lilie a jejich robustní stonky pouze stěží něco překvapí. Jakmile jsou zasazeny do země, dokážou tolerovat sucho i lijáky, pokud mají zajištěnou půdu s dobrým odvodem vody. Díky tomu se nestane, že by vám zůstaly smutně sedět ve vodě. Nejlépe vám však budou růst, pokud budou dostávat pravidelnou zálivku, zejména na jaře, před rozkvětem. Proto je dobré jim občas dát trochu vody navíc, pokud vaši oblast sužují sucha.

 

V průběhu poloviny jara a na začátku léta dopřejte liliím trochu hnojiva s nízkým obsahem dusíku. To vám pomůže podpořit silný a pevný růst a zároveň podporuje růst kvalitních květů. V závislosti na konkrétní odrůdě Orienpety začínají kvést obvykle od poloviny léta, kdy vydrží produkovat nádherné květy až po dobu 6-8 týdnů. Jakmile začnou květy vašich lilií na podzim žloutnout, odřízněte stonky těsně nad úrovní země. Pahýlky, které vám připomínají stav lilií tak, jak jste je na jaře zasadili, dorostou opět do požadované výšky a budou vás těšit svými krásnými květy. Pokud žijete v chladnějším prostředí, počkejte až na období, kdy tuhé mrazy pominou a stonky mulčujte podzimními spadanými listy. Na jaře mulč jemně odkryjte.

Orientpets je také dobré každých čtyři až pět let přestěhovat. Na začátku podzimu můžete tak různě šachovat s cibulkama nebo je například věnovat přátelům.

 

Hlavními škůdci pro Orienpets jsou zejména hraboši, kteří mohou skutečně vážně ohrozit vaše lilie. U hrabošů můžete cibule chránit pomocí plastových květináčů s vyříznutým dnem. Poté stačí zakopat květináč až po jeho okraj a snadná, ale účinná ochrana je na světě!

Co sázet s liliemi Orienpet


Zahrada plná lilií vypadá skutečně velkolepě, ovšem rozhodně se nemusíte bát přidat něco navíc, co vaši zahradu plnou lilií dokáže ještě o to více oživit.

 

Montbrécie

Se šavlovitými listy a barevnými květy bude montbrécie nápadně kontrastovat s dalšími druhy Orientpetů. Montbrécie potřebuje plné slunce a dobře odvodněnou půdu stejně jako většina lilií. Montbrécie jsou navíc atraktivním stanovištěm pro motýli, pokud si je tedy přejete přilákat na vaši zahradu, montbrécie bude skutečně dobrá volba.

 

Lilie Satisfaction

Pokud hledáte netradiční barvu, lososová možná dokáže dostatečně uspokojit vaše požadavky. Lilie satisfaction mají velké lososové květy s vnitřní žlutou hvězdou a nepatrnými středovými linkami. Tyto lilie dorůstají nejčastěji výšky kolem jednoho metru, v dalších letech mohou být i vyšší. Nicméně si můžete být rozhodně jistí, že jejich lososová barva bude na vaší zahradě nepřehlédnutelná.

 

Šeřík obecný

Šeříky jsou ideální květinou, nebo spíše keřem pro vaši zahradu. Nejen že přinesou nádhernou, netradiční fialkovou barvu, navíc také provoní vaši zahradu jedinečnou a nezaměnitelnou vůní. Jejich tmavě zelené listy navíc dokážou vytvořit nádherné pozadí pro lilie, které díky nic ještě o to více vyniknout!

 

Šalvěj

Kratší a menší odrůdy šalvěje mohou být skvělou volbou pro vaši zahradu. Dokážou doladit každou zahradu, zejména pokud je umístíte přímo dopředu, ať se vyjímají. Nejvíce se šalvějím bude dařit na plném, nebo částečném slunci a dobře odvodněné půdě.

 

Tak co? Zařadíte netradiční lilie do vaší zahrady a přinesete si tak trochu orientálního nádechu k vám na zahradu? Nebojte se experimentovat s jednotlivými druhy, barvami nebo stukturami. U květin se kreativitě meze opravdu nekladou. Pohrejte si s různými výškami a variacemi krásných exotických lilií a vytvořte si s jejich pomocí malou exotickou oázu přímo u vás na zahradě.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

AISHA

AISHA

ALEXANDRA

ALEXANDRA

AMY

AMY

BELISE

BELISE

BELLA

BELLA

DARCIA

DARCIA

ELEN

ELEN

ELIEN

ELIEN

ELISABETH

ELISABETH

VIOLETAS

VIOLETAS

SOFIE

SOFIE

LINDA

LINDA

ELVISA

ELVISA

SMUTEČNÍ KYTICE 5

SMUTEČNÍ KYTICE 5

KVĚTINOVÝ KOŠ SOFIE

KVĚTINOVÝ KOŠ SOFIE

OTILIE

OTILIE

LILIEN

LILIEN

ANEŽKA

ANEŽKA

ESTER

ESTER

ROOSY

ROOSY

KVĚTINOVÝ KOŠ KLASIK

KVĚTINOVÝ KOŠ KLASIK

KVĚTINOVÝ KOŠ PENELOPE

KVĚTINOVÝ KOŠ PENELOPE

KVĚTINOVÝ KOŠ BIBIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ BIBIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ CORAL

KVĚTINOVÝ KOŠ CORAL

KVĚTINOVÝ KOŠ DARCIA

KVĚTINOVÝ KOŠ DARCIA

KVĚTINOVÝ KOŠ AMY

KVĚTINOVÝ KOŠ AMY

ETELA

ETELA

LIA

LIA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Péče o poinsettie: Jak se starat o vánoční hvězdy

Péče o poinsettie: Jak se starat o vánoční hvězdy

Jak se starat o poinsettie

Jak se starat o poinsettii, euphorbia pulcherrimu, neboli vánoční hvězdu? Není to s nimi jako s nenáročnými pokojovkami a je pravda, že trochu speciální péče skutečně potřebují! Tyto vybíravé rostliny vyžadují specifické pěstitelské potřeby, aby si zachovaly své vánoční květy, pro které si je většina z nás pořizuje. Při správné péči by si však vaše sváteční poinsettie měly i nadále držet květy nebo přinejmenším zůstat atraktivní ještě několik týdnů poté.

Číst celé
Jak poslat květiny do nemocnice

Jak poslat květiny do nemocnice

Jak nejlépe zaslat květiny do nemocnice

Zasílání květin je elegantním způsobem, jak snadno a rychle vyřešit různé příležitosti. Od oslavy narozenin, svátku, gratulaci k novému zaměstnání až po zásnuby nebo pro další blahopřání.

Krásná kytice květů je také spolehlivým způsobem, jak rozzářit den příteli, kamarádce nebo příbuznému, který je právě v nemocnici. Předtím je však důležité vzít v úvahu několik faktorů, které se liší od běžného zasílání květin domů nebo do práce. V dnešním článku se tedy podíváme hned na několik věcí, které je dobré mít na paměti předtím, než se rozhodnete překvapit květinovou zásilkou do nemocnice.

Číst celé
Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Zimní péče o řezané květiny

V zimě potřebují vaše krásné květiny zvýšenou péči, protože klima se stává suchým a květy mohou vyblednout, pokud zanedbáte jejich zimní péči. Péče o květiny v zimě by však pro vás neměla být nijak extra obtížná. Naopak, aby pro vás byla co nejjednodušší, sepsali jsme nejlepší tipy pro péči o květiny v zimě. Bylo by mylnou představou si myslet, že květiny nevyžadují velkou péči, protože jsou v bezpečí vašeho bytu. Květiny naopak v zimě potřebují trochu více péče, než například přes léto. Pokud se ale budete držet našich jednoduchých tipů pro péči o květiny v zimě, uvidíte, že budou stále svěží a kvetoucí.

Číst celé