RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Jak se stát ekologičtějším floristou

Jak na udržitelnost ve floristice

 

Pojmy jako udržitelnost, ekologie, šetrnost k přírodě a planetě se v poslední době začínají objevovat stále častěji. Tento trend se mimo módu a potraviny začíná promítat také do dalších sfér a jednou z nich je samozřejmě floristika, která má už tak k přírodě opravdu blízko, ovšem i přesto dokáže napáchat spoustu odpadu a produkovat velké množství plastu. Přitom existuje opravdu spousta možností, které jsou biologicky rozložitelné, kompostovatelné, recyklovatelné anebo vyrobené pod domácí střechou. Jaké jsou však rozdíly mezi jednotlivými cestami udržitelnosti a následného opakovaného využití a zpracování? A jaké změny to znamená pro tradiční chod květinářství? Všechny odpovědi naleznete v dnešním článku!

 

 

Možná by vás to ani nenapadlo, ale už samotné květiny za sebou nechávají opravdu velkou uhlíkovou stopu. Transport ze zahraničí, plastové obaly, které chrání květiny před poškozením, další doplňkové obaly, kryty, doplňky na jedno použití, které znamenají pro naši přírodu jedno jediné = stále více odpadu, který znečišťuje naši planetu. Jednoduché změny v nákupním chování mohou ale výrazně pozitivním způsobem ovlivnit to, jakou uhlíkovou stopu za sebou zanecháme.

 

Biologicky rozložitelné květinové doplňky

Biologicky rozložitelné znamená, že se bude konkrétní materiál nebo věc rozkládat mnohem rychleji, než pokud by byla věc vyrobena z plastu. Úplné rozložení plastu trvá až neuvěřitelných 80 až 500 let v závislosti na povaze plastu. To však nutně neznamená, že je to dobré pro naši planetu. Bioplast vyrobený například z kukuřice se rozloží na drobné kousky zhruba za 80 let, kdy se ale stále nerozloží úplně, ale pouze na drobné mikro kousky, což může mít stále negativní vliv pro oceán nebo divokou zvěř. Pokud tedy biologicky rozložitelný materiál nebude člověk správně recyklovat, může mít stále negativní vliv na naše životní prostředí.

 

Kompostovatelné květinové doplňky

Květinové doplňky, které mají označení jako kompostovatelné znamenají, že se dokážou velmi rychle, během několika měsíců, rozložit. Existují však dva typy kompostovatelných materiálů, průmyslový a domácí.

1)    Průmyslově kompostovatelný materiál se rozloží pouze v kompostárně při vysokých teplotách. Jednou z nevýhod je rozhodně ta, že mnoho oblastí stále nemá dostatečné množství kompostovacích zařízení. Proto se velmi často tyto materiály dostanou na skládku, kde se rozkládají přibližně stejnou dobu, jako biologicky rozložitelné materiály.

2)    Domácí kompostovatelný materiál se dokáže rozložit i v domácím kompostovacím koši, kde se za několik měsíců dokáže rozložit sám.

 

Poslední důležitou poučkou je rozhodně čtení štítků. Stejně jako proces ekologického označování, musí i obalové materiály projít složitými testy a procesem, aby mohly být označený jako kompostovatelné. Níže přikládáme několik příkladů věcí a materiálů, které mohou být kompostovány v domácím prostředí:

 

Nebělený pergamenový papír bez chloru pro balení kytic je opravdu skvělý vynález! Některé značky vyrábí dokonce voděodolný, proto pokud pro vaši kytičku použijete hydratační zábal, voda zůstane přesně tam kde má a nepronikne mimo papír.

Zábaly z včelího vosku pro uzavření hydratačního zábalu, abyste zabránili proniknutí vody na pergamenový papír. Včelí vosk se stává nadále oblíbenějším a využívanějším materiálem. Stále více na oblibě roste i v případě potravin, kde voskovaný papír dokáže dokonale nahradit tradiční papírové ubrousky.

Obyčejný špagát můžete nahradit špagátem z organické bavlny, aby vaše kytice držela hezky pohromadě a neztratila tvar.

Kartičky a štítky z recyklovaného papíru jsou už pouze třešničkou na dortu, která se ovšem také počítá. Každý drobný krok, který je o něco zelenější než běžné řešení naše příroda a planeta ocení.

Další dobrou věcí, na kterou myslet, pokud se snažíte být šetrnější k přírodě je rozhodně také myslet na to, od koho nakupujete a jak dlouhou cestu k vám všechny potřebné věci potřebují zdolat. Snažte se vyhledávat lokální prodejce. Nejen, že tím výrazně snížíte uhlíkovou stopu, navíc také podpoříte místní prodejce a místní ekonomiku.

 

Doufáme, že jste si dnešní článek užili a zkusíte alespoň některé ze zelenějších kroků zařadit do vašeho fungování. Rozhodně nemusíte najednou změnit všechny vaše pracovní rituály a a materiály, naopak, tím byste ve finále učinili více škody než užitku. Spotřebujte všechno, co máte a až poté nakupujte. Udržitelnější chování se nedá naučit ani aplikovat ze dne na den, chce to čas, a proto si ho dejte. Důležitá bude vaše cesta, ne konkrétní výsledek.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

AISHA

AISHA

ALEXANDRA

ALEXANDRA

AMY

AMY

BELISE

BELISE

BELLA

BELLA

DARCIA

DARCIA

ELEN

ELEN

ELIEN

ELIEN

ELISABETH

ELISABETH

VIOLETAS

VIOLETAS

SOFIE

SOFIE

LINDA

LINDA

ELVISA

ELVISA

SMUTEČNÍ KYTICE 5

SMUTEČNÍ KYTICE 5

KVĚTINOVÝ KOŠ SOFIE

KVĚTINOVÝ KOŠ SOFIE

OTILIE

OTILIE

LILIEN

LILIEN

ANEŽKA

ANEŽKA

ESTER

ESTER

ROOSY

ROOSY

KVĚTINOVÝ KOŠ KLASIK

KVĚTINOVÝ KOŠ KLASIK

KVĚTINOVÝ KOŠ PENELOPE

KVĚTINOVÝ KOŠ PENELOPE

KVĚTINOVÝ KOŠ BIBIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ BIBIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ CORAL

KVĚTINOVÝ KOŠ CORAL

KVĚTINOVÝ KOŠ DARCIA

KVĚTINOVÝ KOŠ DARCIA

KVĚTINOVÝ KOŠ AMY

KVĚTINOVÝ KOŠ AMY

ETELA

ETELA

LIA

LIA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Osm nejdražších květin na planetě

Osm nejdražších květin na planetě

Něco o nejdražších květinách světa

Obdarovat sebe nebo své blízké krásnou kyticí květin je jedna věc, ale utratit tisíce za jediný stonek je věc druhá, pro většinu smrtelníků zcela nepředstavitelná. Ačkoliv jsou kytice nádherným dárkem, který již po dlouhá staletí kouzlí úsměvy na tváři i u nich existuje určitá hranice, kterou jsme či nejsme většinou ochotni zaplatit. Ačkoliv se to různí a na každou konkrétní situaci je třeba nahlížet trochu jinak, existují skutečné extrémy, které dokonce trhají rekordy. Pojďte se společně v dnešním článku podívat s úctou na nejdražší květiny světa, včetně jedné tak výjimečné, které ve skutečnosti nikdy nebyla přidělena cenovka.

Číst celé
Šest praktických tipů pro aranžování květin

Šest praktických tipů pro aranžování květin

 Jak nejlépe naaranžovat květiny

Vždycky jste snili o dokonalé kytici, kterou si dokážete naaranžovat sami doma? My vám ten váš sen splníme! V dnešním článku přicházíme s tipy na aranžování květin od uznávaných a zkušených květinových stylistů, díky kterým oživíte každé vlastní mistrovské dílo.

Pokud jste si udělali radost čerstvě řezanými květinami nebo se vám po oslavě sešlo dokonce hned několik, je na čase si jich užít co nejvíce! A samozřejmě každý chce, aby tyto kytice vypadaly co nejlépe. Od okamžiku, kdy květiny vyjmete z obalu, může začít velká stylingová párty! Každá kytice si zaslouží zazářit a proto se v dnešním článku můžete těšit na cenné informace s tipy, jak na aranžování květin, které se hodí k různorodým designům. A to vše bude jen ve vašich rukou. Aby každá kytice vynikla co nejvíce, podělí se naši květinoví stylisté o několik dalších tipů právě pro vás.

Číst celé
Podzimní a zimní svatební květiny

Podzimní a zimní svatební květiny

Svatební květiny na podzim a zimu

 

Výběr zimních svatebních květin a svatebních dekorací patří mezi tu zábavnější součást při plánování svatby. Od hlavních dekorací, květinových oblouků, svatebních kytic, květin pro družičky až po květiny na výzdobu oltáře. U všeho zmíněného je třeba zvážit mnoho aspektů.

Pokud se designu nevěnujete pracovně, ani to pro vás není koníček, je vhodné se poradit s profesionálem, aby vaše svatební dekorace neskončily fiaskem. Mnohým floristům stačí říct pouze pár základních informací o stylu vaší svatby a jsou schopní vám sestavit celou výzdobu doslova na míru. Nejlepší floristé se řídí zásadou "žádné dvě svatby nejsou stejné", každá svatba je plná nových nápadů a inspirace. V dnešním článku  jsme pro vás připravili několik klíčových věcí formou Q&A, které je dobré zvážit při výběru podzimních nebo zimních svatebních květin.

Číst celé