RADI VÁM PORADÍME na tel .:
košík: 0 ks
celková cena: 0.00 €
0
Dokončiť objednávku

Jak se stát ekologičtějším floristou

Jak na udržitelnost ve floristice

 

Pojmy jako udržitelnost, ekologie, šetrnost k přírodě a planetě se v poslední době začínají objevovat stále častěji. Tento trend se mimo módu a potraviny začíná promítat také do dalších sfér a jednou z nich je samozřejmě floristika, která má už tak k přírodě opravdu blízko, ovšem i přesto dokáže napáchat spoustu odpadu a produkovat velké množství plastu. Přitom existuje opravdu spousta možností, které jsou biologicky rozložitelné, kompostovatelné, recyklovatelné anebo vyrobené pod domácí střechou. Jaké jsou však rozdíly mezi jednotlivými cestami udržitelnosti a následného opakovaného využití a zpracování? A jaké změny to znamená pro tradiční chod květinářství? Všechny odpovědi naleznete v dnešním článku!

 

 

Možná by vás to ani nenapadlo, ale už samotné květiny za sebou nechávají opravdu velkou uhlíkovou stopu. Transport ze zahraničí, plastové obaly, které chrání květiny před poškozením, další doplňkové obaly, kryty, doplňky na jedno použití, které znamenají pro naši přírodu jedno jediné = stále více odpadu, který znečišťuje naši planetu. Jednoduché změny v nákupním chování mohou ale výrazně pozitivním způsobem ovlivnit to, jakou uhlíkovou stopu za sebou zanecháme.

 

Biologicky rozložitelné květinové doplňky

Biologicky rozložitelné znamená, že se bude konkrétní materiál nebo věc rozkládat mnohem rychleji, než pokud by byla věc vyrobena z plastu. Úplné rozložení plastu trvá až neuvěřitelných 80 až 500 let v závislosti na povaze plastu. To však nutně neznamená, že je to dobré pro naši planetu. Bioplast vyrobený například z kukuřice se rozloží na drobné kousky zhruba za 80 let, kdy se ale stále nerozloží úplně, ale pouze na drobné mikro kousky, což může mít stále negativní vliv pro oceán nebo divokou zvěř. Pokud tedy biologicky rozložitelný materiál nebude člověk správně recyklovat, může mít stále negativní vliv na naše životní prostředí.

 

Kompostovatelné květinové doplňky

Květinové doplňky, které mají označení jako kompostovatelné znamenají, že se dokážou velmi rychle, během několika měsíců, rozložit. Existují však dva typy kompostovatelných materiálů, průmyslový a domácí.

1)    Průmyslově kompostovatelný materiál se rozloží pouze v kompostárně při vysokých teplotách. Jednou z nevýhod je rozhodně ta, že mnoho oblastí stále nemá dostatečné množství kompostovacích zařízení. Proto se velmi často tyto materiály dostanou na skládku, kde se rozkládají přibližně stejnou dobu, jako biologicky rozložitelné materiály.

2)    Domácí kompostovatelný materiál se dokáže rozložit i v domácím kompostovacím koši, kde se za několik měsíců dokáže rozložit sám.

 

Poslední důležitou poučkou je rozhodně čtení štítků. Stejně jako proces ekologického označování, musí i obalové materiály projít složitými testy a procesem, aby mohly být označený jako kompostovatelné. Níže přikládáme několik příkladů věcí a materiálů, které mohou být kompostovány v domácím prostředí:

 

Nebělený pergamenový papír bez chloru pro balení kytic je opravdu skvělý vynález! Některé značky vyrábí dokonce voděodolný, proto pokud pro vaši kytičku použijete hydratační zábal, voda zůstane přesně tam kde má a nepronikne mimo papír.

Zábaly z včelího vosku pro uzavření hydratačního zábalu, abyste zabránili proniknutí vody na pergamenový papír. Včelí vosk se stává nadále oblíbenějším a využívanějším materiálem. Stále více na oblibě roste i v případě potravin, kde voskovaný papír dokáže dokonale nahradit tradiční papírové ubrousky.

Obyčejný špagát můžete nahradit špagátem z organické bavlny, aby vaše kytice držela hezky pohromadě a neztratila tvar.

Kartičky a štítky z recyklovaného papíru jsou už pouze třešničkou na dortu, která se ovšem také počítá. Každý drobný krok, který je o něco zelenější než běžné řešení naše příroda a planeta ocení.

Další dobrou věcí, na kterou myslet, pokud se snažíte být šetrnější k přírodě je rozhodně také myslet na to, od koho nakupujete a jak dlouhou cestu k vám všechny potřebné věci potřebují zdolat. Snažte se vyhledávat lokální prodejce. Nejen, že tím výrazně snížíte uhlíkovou stopu, navíc také podpoříte místní prodejce a místní ekonomiku.

 

Doufáme, že jste si dnešní článek užili a zkusíte alespoň některé ze zelenějších kroků zařadit do vašeho fungování. Rozhodně nemusíte najednou změnit všechny vaše pracovní rituály a a materiály, naopak, tím byste ve finále učinili více škody než užitku. Spotřebujte všechno, co máte a až poté nakupujte. Udržitelnější chování se nedá naučit ani aplikovat ze dne na den, chce to čas, a proto si ho dejte. Důležitá bude vaše cesta, ne konkrétní výsledek.

Z našej ponuky

SCALA

SCALA

AISHA

AISHA

AMY

AMY

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BELISE

BELISE

BIBIANA

BIBIANA

CATHARINA

CATHARINA

CINDY

CINDY

CLEMENTINE

CLEMENTINE

DARCIA

DARCIA

DURIANA

DURIANA

ELEN

ELEN

ELIEN

ELIEN

ELISABETH

ELISABETH

VIOLETAS

VIOLETAS

SOFIE

SOFIE

LINDA

LINDA

AMORA

AMORA

PIPA

PIPA

KVĚTINOVÝ KOŠ LILI

KVĚTINOVÝ KOŠ LILI

BONITA

BONITA

KVĚTINOVÝ KOŠ ROBIN

KVĚTINOVÝ KOŠ ROBIN

KVĚTINOVÝ KOŠ SOFIE

KVĚTINOVÝ KOŠ SOFIE

SMUTEČNÍ KYTICE 7

SMUTEČNÍ KYTICE 7

LUDMILA

LUDMILA

OTILIE

OTILIE

MICHEL

MICHEL

LILIEN

LILIEN

ANEŽKA

ANEŽKA

ESTER

ESTER

KVĚTINOVÝ KOŠ MIX

KVĚTINOVÝ KOŠ MIX

AMY SET 1

AMY SET 1

BONITA SET 1

BONITA SET 1

BONITA SET 5

BONITA SET 5

ROOSY

ROOSY

CORAL

CORAL

Mohlo by vás tiež zaujímať

Popis stránky a produktu

Kytíce Slnečnic

Kytíce Slnečnic

Slnečnice a ich neskonalá krása

Leto je bohužiaľ už za nami. Opäť sme si pripomenuli, ako ten čas rýchlo letí. Je tu už znovu jeseň, čo znamená, že na záhradách začne také to klasické zber zeleniny a tiež hrabanie lístia. Bohužiaľ sa však zase na chvíľku musíme rozlúčiť s nádhernými kvetmi, ktoré sú všade okolo nás.

čítať celé
Kedy darovať ruže

Kedy darovať ruže

Aj jediná ruža poteší! Kedy ju darovať?

Každý muž má vo svojom živote minimálne jednu ženu, ktoré by mal svoje vďaka za to, čo pre neho urobila, neustále vyjadrovať. Nemusí to však byť pomocou drahých darčekov, po ktorých žena rovnako netúži. Najväčšiu radosť urobí drobnosť. Pomôžte jej preto v domácnosti alebo ju len tak kúpte kvetinu. Nemusíte však premýšľať nad kúpou drahého Puget kvetín. Stačí len kúpiť roztomilú ružu. Tá urobí vždy tú najväčšiu radosť a dokonale rozradostí každý deň, aj keby sa malo jednať o najhorší deň v vedľajšej žene živote.

čítať celé
Kedy darovať žene kvetinu

Kedy darovať žene kvetinu

Udalosti, pri ktorých nezabudnite žene darovať kvetinu

Žena je jemné stvorenie, ktoré sa musí hýčkať. Ak sa o ňu staráte a pečujete o ňu, potom je spokojná a nerobí vám zo života peklo. Podľa ženy sa tiež spozná skutočný úspešný muž. Hovorí sa totiž, že podľa úsmevu ženy sa pozná úspešný muž, preto by sa páni mali vždy starať o to, aby na perách ich partneriek bol vždy úsmev symbolizujúci to, že je milovaná.

čítať celé