RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Biofilie - proč se cítíme být propojení s přírodou

Co znamená pojem biofilie? 

Termín biofilie poprvé použil v roce 1973 německý psychoanalytik Erich Fromm. Označil jím "vášnivou lásku k životu a všemu živému". Tento pojem dále zkoumal americký biolog Edward O. Wilson, který napsal knihu s názvem Biofilie, jež vyšla v roce 1984. Podle Wilsona je biofilie "touha po sounáležitosti s jinými formami života". Jinými slovy, vrozeně milujeme věci, které jsou živé. Hypotéza biofilie dává skutečně velký smysl, vezmeme-li v úvahu naši oddanost a péči, kterou věnujeme domácím mazlíčkům, našim zahradám, záhonům nebo i domácím rostlinám. Celkově naši fascinaci a úctu k přírodě. Ačkoli tento termín poprvé použil Fromm, je tento koncept znám již delší dobu a lze jej vysledovat až k myšlenkám, které o lásce k životu vyslovil Aristoteles.

 

Není žádným tajemstvím, že květiny prokazatelně snižují stres a zlepšují náladu. Studie dokonce prokázaly, že květiny mohou pomoci zahnat negativní nálady a myšlenky včetně stresu, deprese, strachu a hněvu. Hypotéza biofilie nám pomáhá do jisté míry pomoci vysvětlit, proč nám květiny přináší tak příjemné pocity.

 

Běžně přijímáme kočky, psy a další domácí zvířata jako naše věrné společníky a kamarády. Zpíváme svým rostlinám, abychom je povzbudili k růstu (teda aspoň někteří z nás), chráníme přírodní parky a ohrožené druhy a mnoho dalších aktivit spojených s přírodou a dokonalým propojením mezi zelení a člověkem. Naše lidská úcta a respekt k přírodě může být podpořena drobnými činy s velkým dopadem.

 

Hypotéza biofilie vychází z výzkumu biologické evoluce a evoluční psychologie:

 

Naše přirozená láska k životu pomáhá udržovat život. Velmi často květiny také naznačují potenciál pro pozdější potravu. Většina plodů začíná svůj vývoj jako květy. Pro naše předky bylo klíčové rozpoznat, odhalit a zapamatovat si rostliny, které jim později poskytnou potravu." Jinými slovy, naši lásku k rostlinám a květům lze vysledovat až k biologickým signálům, které byly životně důležité pro přežití.

 

Biofilie je opakem biofobie, což je strach z přírody. Opět se zdá, že jde o hluboce zakořeněný biologický mechanismus přežití, který způsobuje, že cítíme odpor k jedovatým predátorům. Biofobie by se dala považovat za zlověstný jin k jangu biofilie - obě jsou nezbytnými evolučními vlastnostmi, které zajistily, že se lidská rasa dostala tak daleko, jak se dostala.

 

Biofílie a design

Biofilní design nevyžaduje velký rozpočet ani univerzální prostory, existuje mnoho jednoduchých způsobů, jak biofilní principy uplatnit v prostoru, ať už ve veřejném nebo vlastním.

 

●     Otevřete závěsy a okna, aby jste se mohli řídit denním pohybem světla. Umožněte dynamický pohyb vzduchu a přirozené kolísání teploty, díky tomu se vám bude v uzavřených prostorech mnohem lépe dýchat a budete udržovat svěží vzduch i vevnitř. Tento bod je důležitý zejména pro místnosti, kde se věnujete kreativním nebo ostatním pracovním činnostem. Není divu že okysličený mozek pracuje lépe a efektivněji.

●     Pokud bydlíte v oblasti s vysokou mírou znečištění ovzduší, přidejte do místnosti přenosnou čističku vzduchu, abyste udrželi zdravou kvalitu vzduchu.

●     Umístěte pokojové rostliny, které jsou slavné pro svou jednoduchou údržbu (například tchýnin jazyk) do míst, kde trávíte nejvíce svého času.

●     Zařaďte zvukové nebo čichové prvky! Například při usínání poslouchejte seznam skladeb se zvuky přírody nebo rozněžněte vaše smysly přírodními esenciálními oleji.

●     Snažte se o maximální využití přirozeného světla. Toho dosáhnete díky otevřenému půdorysu, velkému množství oken a střešních oken. Bylo zjištěno, že jakmile je člověk vystaven přirozenému světlu zvyšuje se jeho produktivita, vstřebávání vitaminu D a zabraňuje sezónním depresím.

●     Zařaďte živé květiny a umělecká díla s přírodní tematikou v podobě popínavých zahrad, obkladů stěn pokrytých mechem a rostlin v květináčích. Studie zjistily, že přítomnost rostlin v pracovním prostoru snižuje duševní únavu a zvyšuje produktivitu.

●     V nábytku a obložení používejte přírodní materiály, včetně udržitelného topolu a bambusu.

 

A co vy a váš vztah k přírodě? Umíte si den bez ní vůbec představit? My tedy ne! Ať už se jedná o pouhé přičichnutí k čerstvým květinám, procházku lesem nebo práci na zahradě, spojení člověka s přírodou je pro nás nedílnou součástí každodenního života.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SCALA

SCALA

ALICE

ALICE
Neprodejné

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BELLA

BELLA

BIANKA

BIANKA

BIBIANA

BIBIANA

CARMEN

CARMEN

CATHARINA

CATHARINA

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CINDY

CINDY

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DARCIA

DARCIA

DESIRE

DESIRE

DIANA

DIANA

DORA

DORA

DURIANA

DURIANA

ELEN

ELEN

ZOLMA

ZOLMA
Neprodejné

VIVIENA

VIVIENA

TAMARA

TAMARA

SPRING

SPRING
Neprodejné

SOFIE

SOFIE

LUISA

LUISA

LINDA

LINDA

ELVISA

ELVISA

AMORA

AMORA

FILOMENA

FILOMENA

ANITA

ANITA
Neprodejné

CHRYZANTHEMY

CHRYZANTHEMY

GEORGINA

GEORGINA

KARIN

KARIN

JULIANA

JULIANA

PIPA

PIPA

BONITA

BONITA

LUDMILA

LUDMILA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Narozeninové květiny pro měsíc leden

Narozeninové květiny pro měsíc leden

Lednové narozeninové květiny

Charismatický karafiát a křehká sněženka jsou dokonalou dvojicí květin pro měsíc leden. I když jsou oba druhy spojovány s měsícem lednem, to je asi všechno, co mají tyto krásné rostliny společného! V dnešním článku se však na obě z nich podíváme trochu více zblízka. Prozradíme si jejich obecné vlastnosti, symboliku a důvod, proč byste právě některou ze zmíněných květin měli věnovat jako narozeninovou květinu lednovému oslavenci. Tohle a mnohem víc vás čeká právě v dnešním článku.

Číst celé
Proč je dobré poslat květiny jako způsob poděkování

Proč je dobré poslat květiny jako způsob poděkování

Nejlepší způsob jak poděkovat - květina

 

Děkuji, jednoduché slovo, které však znamená mnoho. Je to slovo, které říkáme, když přijímáme laskavost od lidí, které známe, nebo od cizích lidí; je to slovo, která říkáme, když dostáváme radu; a je to slovo, které vyslovujeme, když chceme někomu projevit uznání. Ačkoli tyto situace tvoří nejčastější důvody, proč říkáme "děkuji", v našem životě existuje mnoho dalších případů, kdy toto jednoduché slovo můžeme vyslovit.

Číst celé
Pěstování léčivých bylinek přímo u vás doma

Pěstování léčivých bylinek přímo u vás doma

Jak si doma vypěstovat svoje bylinky

Bojujte proti zimním nemocem pomocí léčivých bylinek! Mnoho zahrádkářů zařazuje bylinky jako běžné rostliny do své zahrady, kde si pomocí nich vnese alespoň trochu vůně a barev na přilákání opylovačů. Ať už chcete bylinky pěstovat pro kulinářské, léčebné nebo okrasné účely, v žádném z příkladů určitě neuděláte chybu. Pokud už u vás na zahradě pěstujete léčivé bylinky, věděli jste, že si můžete vypěstovat přímo také pokojovou zahrádku s léčivými bylinami? Mnohým rostlinám se bude dařit v interiéru, pokud budou mít dostatek světla a dobře propustnou půdu.  

Číst celé