RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Biofilie - proč se cítíme být propojení s přírodou

Co znamená pojem biofilie? 

Termín biofilie poprvé použil v roce 1973 německý psychoanalytik Erich Fromm. Označil jím "vášnivou lásku k životu a všemu živému". Tento pojem dále zkoumal americký biolog Edward O. Wilson, který napsal knihu s názvem Biofilie, jež vyšla v roce 1984. Podle Wilsona je biofilie "touha po sounáležitosti s jinými formami života". Jinými slovy, vrozeně milujeme věci, které jsou živé. Hypotéza biofilie dává skutečně velký smysl, vezmeme-li v úvahu naši oddanost a péči, kterou věnujeme domácím mazlíčkům, našim zahradám, záhonům nebo i domácím rostlinám. Celkově naši fascinaci a úctu k přírodě. Ačkoli tento termín poprvé použil Fromm, je tento koncept znám již delší dobu a lze jej vysledovat až k myšlenkám, které o lásce k životu vyslovil Aristoteles.

 

Není žádným tajemstvím, že květiny prokazatelně snižují stres a zlepšují náladu. Studie dokonce prokázaly, že květiny mohou pomoci zahnat negativní nálady a myšlenky včetně stresu, deprese, strachu a hněvu. Hypotéza biofilie nám pomáhá do jisté míry pomoci vysvětlit, proč nám květiny přináší tak příjemné pocity.

 

Běžně přijímáme kočky, psy a další domácí zvířata jako naše věrné společníky a kamarády. Zpíváme svým rostlinám, abychom je povzbudili k růstu (teda aspoň někteří z nás), chráníme přírodní parky a ohrožené druhy a mnoho dalších aktivit spojených s přírodou a dokonalým propojením mezi zelení a člověkem. Naše lidská úcta a respekt k přírodě může být podpořena drobnými činy s velkým dopadem.

 

Hypotéza biofilie vychází z výzkumu biologické evoluce a evoluční psychologie:

 

Naše přirozená láska k životu pomáhá udržovat život. Velmi často květiny také naznačují potenciál pro pozdější potravu. Většina plodů začíná svůj vývoj jako květy. Pro naše předky bylo klíčové rozpoznat, odhalit a zapamatovat si rostliny, které jim později poskytnou potravu." Jinými slovy, naši lásku k rostlinám a květům lze vysledovat až k biologickým signálům, které byly životně důležité pro přežití.

 

Biofilie je opakem biofobie, což je strach z přírody. Opět se zdá, že jde o hluboce zakořeněný biologický mechanismus přežití, který způsobuje, že cítíme odpor k jedovatým predátorům. Biofobie by se dala považovat za zlověstný jin k jangu biofilie - obě jsou nezbytnými evolučními vlastnostmi, které zajistily, že se lidská rasa dostala tak daleko, jak se dostala.

 

Biofílie a design

Biofilní design nevyžaduje velký rozpočet ani univerzální prostory, existuje mnoho jednoduchých způsobů, jak biofilní principy uplatnit v prostoru, ať už ve veřejném nebo vlastním.

 

●     Otevřete závěsy a okna, aby jste se mohli řídit denním pohybem světla. Umožněte dynamický pohyb vzduchu a přirozené kolísání teploty, díky tomu se vám bude v uzavřených prostorech mnohem lépe dýchat a budete udržovat svěží vzduch i vevnitř. Tento bod je důležitý zejména pro místnosti, kde se věnujete kreativním nebo ostatním pracovním činnostem. Není divu že okysličený mozek pracuje lépe a efektivněji.

●     Pokud bydlíte v oblasti s vysokou mírou znečištění ovzduší, přidejte do místnosti přenosnou čističku vzduchu, abyste udrželi zdravou kvalitu vzduchu.

●     Umístěte pokojové rostliny, které jsou slavné pro svou jednoduchou údržbu (například tchýnin jazyk) do míst, kde trávíte nejvíce svého času.

●     Zařaďte zvukové nebo čichové prvky! Například při usínání poslouchejte seznam skladeb se zvuky přírody nebo rozněžněte vaše smysly přírodními esenciálními oleji.

●     Snažte se o maximální využití přirozeného světla. Toho dosáhnete díky otevřenému půdorysu, velkému množství oken a střešních oken. Bylo zjištěno, že jakmile je člověk vystaven přirozenému světlu zvyšuje se jeho produktivita, vstřebávání vitaminu D a zabraňuje sezónním depresím.

●     Zařaďte živé květiny a umělecká díla s přírodní tematikou v podobě popínavých zahrad, obkladů stěn pokrytých mechem a rostlin v květináčích. Studie zjistily, že přítomnost rostlin v pracovním prostoru snižuje duševní únavu a zvyšuje produktivitu.

●     V nábytku a obložení používejte přírodní materiály, včetně udržitelného topolu a bambusu.

 

A co vy a váš vztah k přírodě? Umíte si den bez ní vůbec představit? My tedy ne! Ať už se jedná o pouhé přičichnutí k čerstvým květinám, procházku lesem nebo práci na zahradě, spojení člověka s přírodou je pro nás nedílnou součástí každodenního života.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SCALA

SCALA

APOLENA

APOLENA

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BIANKA

BIANKA

BIBIANA

BIBIANA

CARMEN

CARMEN

CATHARINA

CATHARINA

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CINDY

CINDY

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DARCIA

DARCIA

DESIRE

DESIRE

DIANA

DIANA

DORA

DORA

DURIANA

DURIANA

ELEN

ELEN

ZOLMA

ZOLMA

VIVIENA

VIVIENA

TAMARA

TAMARA

SOFIE

SOFIE

LUISA

LUISA

LINDA

LINDA

AMORA

AMORA

FILOMENA

FILOMENA

ANITA

ANITA

CHRYZANTHEMY

CHRYZANTHEMY

GEORGINA

GEORGINA

KARIN

KARIN

JULIANA

JULIANA

PIPA

PIPA

BONITA

BONITA

LUDMILA

LUDMILA

MARIANA

MARIANA

RACHEL

RACHEL

MICHEL

MICHEL

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Jak se postarat o sukulenty v interiéru

Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.

Číst celé
Nejčastější otázky spojené s květinami

Nejčastější otázky spojené s květinami

Patnáct zajímavostí o květinách

 

Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.

Číst celé
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Oáza klidu ve vašem bytě

Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.

Číst celé