телефон:
корзина: 0 штук
общая цена: 0 RUB
0
Завершить заказ

Biofilie - proč se cítíme být propojení s přírodou

Co znamená pojem biofilie? 

Termín biofilie poprvé použil v roce 1973 německý psychoanalytik Erich Fromm. Označil jím "vášnivou lásku k životu a všemu živému". Tento pojem dále zkoumal americký biolog Edward O. Wilson, který napsal knihu s názvem Biofilie, jež vyšla v roce 1984. Podle Wilsona je biofilie "touha po sounáležitosti s jinými formami života". Jinými slovy, vrozeně milujeme věci, které jsou živé. Hypotéza biofilie dává skutečně velký smysl, vezmeme-li v úvahu naši oddanost a péči, kterou věnujeme domácím mazlíčkům, našim zahradám, záhonům nebo i domácím rostlinám. Celkově naši fascinaci a úctu k přírodě. Ačkoli tento termín poprvé použil Fromm, je tento koncept znám již delší dobu a lze jej vysledovat až k myšlenkám, které o lásce k životu vyslovil Aristoteles.

 

Není žádným tajemstvím, že květiny prokazatelně snižují stres a zlepšují náladu. Studie dokonce prokázaly, že květiny mohou pomoci zahnat negativní nálady a myšlenky včetně stresu, deprese, strachu a hněvu. Hypotéza biofilie nám pomáhá do jisté míry pomoci vysvětlit, proč nám květiny přináší tak příjemné pocity.

 

Běžně přijímáme kočky, psy a další domácí zvířata jako naše věrné společníky a kamarády. Zpíváme svým rostlinám, abychom je povzbudili k růstu (teda aspoň někteří z nás), chráníme přírodní parky a ohrožené druhy a mnoho dalších aktivit spojených s přírodou a dokonalým propojením mezi zelení a člověkem. Naše lidská úcta a respekt k přírodě může být podpořena drobnými činy s velkým dopadem.

 

Hypotéza biofilie vychází z výzkumu biologické evoluce a evoluční psychologie:

 

Naše přirozená láska k životu pomáhá udržovat život. Velmi často květiny také naznačují potenciál pro pozdější potravu. Většina plodů začíná svůj vývoj jako květy. Pro naše předky bylo klíčové rozpoznat, odhalit a zapamatovat si rostliny, které jim později poskytnou potravu." Jinými slovy, naši lásku k rostlinám a květům lze vysledovat až k biologickým signálům, které byly životně důležité pro přežití.

 

Biofilie je opakem biofobie, což je strach z přírody. Opět se zdá, že jde o hluboce zakořeněný biologický mechanismus přežití, který způsobuje, že cítíme odpor k jedovatým predátorům. Biofobie by se dala považovat za zlověstný jin k jangu biofilie - obě jsou nezbytnými evolučními vlastnostmi, které zajistily, že se lidská rasa dostala tak daleko, jak se dostala.

 

Biofílie a design

Biofilní design nevyžaduje velký rozpočet ani univerzální prostory, existuje mnoho jednoduchých způsobů, jak biofilní principy uplatnit v prostoru, ať už ve veřejném nebo vlastním.

 

●     Otevřete závěsy a okna, aby jste se mohli řídit denním pohybem světla. Umožněte dynamický pohyb vzduchu a přirozené kolísání teploty, díky tomu se vám bude v uzavřených prostorech mnohem lépe dýchat a budete udržovat svěží vzduch i vevnitř. Tento bod je důležitý zejména pro místnosti, kde se věnujete kreativním nebo ostatním pracovním činnostem. Není divu že okysličený mozek pracuje lépe a efektivněji.

●     Pokud bydlíte v oblasti s vysokou mírou znečištění ovzduší, přidejte do místnosti přenosnou čističku vzduchu, abyste udrželi zdravou kvalitu vzduchu.

●     Umístěte pokojové rostliny, které jsou slavné pro svou jednoduchou údržbu (například tchýnin jazyk) do míst, kde trávíte nejvíce svého času.

●     Zařaďte zvukové nebo čichové prvky! Například při usínání poslouchejte seznam skladeb se zvuky přírody nebo rozněžněte vaše smysly přírodními esenciálními oleji.

●     Snažte se o maximální využití přirozeného světla. Toho dosáhnete díky otevřenému půdorysu, velkému množství oken a střešních oken. Bylo zjištěno, že jakmile je člověk vystaven přirozenému světlu zvyšuje se jeho produktivita, vstřebávání vitaminu D a zabraňuje sezónním depresím.

●     Zařaďte živé květiny a umělecká díla s přírodní tematikou v podobě popínavých zahrad, obkladů stěn pokrytých mechem a rostlin v květináčích. Studie zjistily, že přítomnost rostlin v pracovním prostoru snižuje duševní únavu a zvyšuje produktivitu.

●     V nábytku a obložení používejte přírodní materiály, včetně udržitelného topolu a bambusu.

 

A co vy a váš vztah k přírodě? Umíte si den bez ní vůbec představit? My tedy ne! Ať už se jedná o pouhé přičichnutí k čerstvým květinám, procházku lesem nebo práci na zahradě, spojení člověka s přírodou je pro nás nedílnou součástí každodenního života.

Из нашего предложения

SCALA

SCALA

ALICE

ALICE
Не продается

APOLENA

APOLENA

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BELLA

BELLA

BIANKA

BIANKA

BIBIANA

BIBIANA

CARMEN

CARMEN

CATHARINA

CATHARINA

CELESTINA

CELESTINA
НАШ СОВЕТ

CINDY

CINDY

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DARCIA

DARCIA

DESIRE

DESIRE

DIANA

DIANA

DORA

DORA

DURIANA

DURIANA

ELEN

ELEN

ZOLMA

ZOLMA

VIVIENA

VIVIENA

TAMARA

TAMARA

SPRING

SPRING
Не продается

SOFIE

SOFIE

LUISA

LUISA

LINDA

LINDA

ELVISA

ELVISA

AMORA

AMORA

FILOMENA

FILOMENA

ANITA

ANITA

CHRYZANTHEMY

CHRYZANTHEMY

GEORGINA

GEORGINA

KARIN

KARIN

JULIANA

JULIANA

PIPA

PIPA

BONITA

BONITA

Вы также можете быть заинтересованы в

Этикетка и продукта страницы

Когда жертвуя розы

Когда жертвуя розы

Даже одна роза, пожалуйста! Когда пожертвовать?

Каждый человек имеет в своей жизни, по крайней мере, одна женщина, которая будет иметь свою благодарность за то, что она сделала для него, постоянно выражать. Она не должна быть дорогой подарок, после чего женского желания, а также. Самая большая радость делает мелочь. Помогите ей, потому что в своем доме или просто купить цветок. Но вы не думаете о покупке дорогой букет цветов. Просто купить прекрасные розы. Это всегда делает самым счастливым и радостным отлично каждый день, даже если это был худший день в жизни женщины.

читать весь
Когда женщина дает цветок

Когда женщина дает цветок

Любой случай, когда женщина не забудьте подарить цветы

У женщины нежные существа, которые должны быть избалованным. Если вы заботитесь о ней и заботиться о ней, то оно выполняется и не делает вашу жизнь несчастной. По женщинам также признают реальный успешный человек. Говорят, что, согласно признают женщины улыбаются успешный человек, поэтому джентльмены всегда следует позаботиться о том, чтобы их партнеры на губах всегда была улыбка, символизирующий, что она любима.

читать весь
букеты из роз

букеты из роз

Доставка букета из роз

Чтобы дать букет своей жене, подруге или любовника или деловых партнеров? Доставка букета из роз дома или на работе является общим многими флористами. Букеты могут доставить точно в назначенное время, 7 дней в неделю. Доставка полностью анонимным на карточке дается только текст, который вы запрашиваете.

читать весь