RADI VÁM PORADÍME na tel .:
košík: 0 ks
celková cena: 0.00 €
0
Dokončiť objednávku

Biofilie - proč se cítíme být propojení s přírodou

Co znamená pojem biofilie? 

Termín biofilie poprvé použil v roce 1973 německý psychoanalytik Erich Fromm. Označil jím "vášnivou lásku k životu a všemu živému". Tento pojem dále zkoumal americký biolog Edward O. Wilson, který napsal knihu s názvem Biofilie, jež vyšla v roce 1984. Podle Wilsona je biofilie "touha po sounáležitosti s jinými formami života". Jinými slovy, vrozeně milujeme věci, které jsou živé. Hypotéza biofilie dává skutečně velký smysl, vezmeme-li v úvahu naši oddanost a péči, kterou věnujeme domácím mazlíčkům, našim zahradám, záhonům nebo i domácím rostlinám. Celkově naši fascinaci a úctu k přírodě. Ačkoli tento termín poprvé použil Fromm, je tento koncept znám již delší dobu a lze jej vysledovat až k myšlenkám, které o lásce k životu vyslovil Aristoteles.

 

Není žádným tajemstvím, že květiny prokazatelně snižují stres a zlepšují náladu. Studie dokonce prokázaly, že květiny mohou pomoci zahnat negativní nálady a myšlenky včetně stresu, deprese, strachu a hněvu. Hypotéza biofilie nám pomáhá do jisté míry pomoci vysvětlit, proč nám květiny přináší tak příjemné pocity.

 

Běžně přijímáme kočky, psy a další domácí zvířata jako naše věrné společníky a kamarády. Zpíváme svým rostlinám, abychom je povzbudili k růstu (teda aspoň někteří z nás), chráníme přírodní parky a ohrožené druhy a mnoho dalších aktivit spojených s přírodou a dokonalým propojením mezi zelení a člověkem. Naše lidská úcta a respekt k přírodě může být podpořena drobnými činy s velkým dopadem.

 

Hypotéza biofilie vychází z výzkumu biologické evoluce a evoluční psychologie:

 

Naše přirozená láska k životu pomáhá udržovat život. Velmi často květiny také naznačují potenciál pro pozdější potravu. Většina plodů začíná svůj vývoj jako květy. Pro naše předky bylo klíčové rozpoznat, odhalit a zapamatovat si rostliny, které jim později poskytnou potravu." Jinými slovy, naši lásku k rostlinám a květům lze vysledovat až k biologickým signálům, které byly životně důležité pro přežití.

 

Biofilie je opakem biofobie, což je strach z přírody. Opět se zdá, že jde o hluboce zakořeněný biologický mechanismus přežití, který způsobuje, že cítíme odpor k jedovatým predátorům. Biofobie by se dala považovat za zlověstný jin k jangu biofilie - obě jsou nezbytnými evolučními vlastnostmi, které zajistily, že se lidská rasa dostala tak daleko, jak se dostala.

 

Biofílie a design

Biofilní design nevyžaduje velký rozpočet ani univerzální prostory, existuje mnoho jednoduchých způsobů, jak biofilní principy uplatnit v prostoru, ať už ve veřejném nebo vlastním.

 

●     Otevřete závěsy a okna, aby jste se mohli řídit denním pohybem světla. Umožněte dynamický pohyb vzduchu a přirozené kolísání teploty, díky tomu se vám bude v uzavřených prostorech mnohem lépe dýchat a budete udržovat svěží vzduch i vevnitř. Tento bod je důležitý zejména pro místnosti, kde se věnujete kreativním nebo ostatním pracovním činnostem. Není divu že okysličený mozek pracuje lépe a efektivněji.

●     Pokud bydlíte v oblasti s vysokou mírou znečištění ovzduší, přidejte do místnosti přenosnou čističku vzduchu, abyste udrželi zdravou kvalitu vzduchu.

●     Umístěte pokojové rostliny, které jsou slavné pro svou jednoduchou údržbu (například tchýnin jazyk) do míst, kde trávíte nejvíce svého času.

●     Zařaďte zvukové nebo čichové prvky! Například při usínání poslouchejte seznam skladeb se zvuky přírody nebo rozněžněte vaše smysly přírodními esenciálními oleji.

●     Snažte se o maximální využití přirozeného světla. Toho dosáhnete díky otevřenému půdorysu, velkému množství oken a střešních oken. Bylo zjištěno, že jakmile je člověk vystaven přirozenému světlu zvyšuje se jeho produktivita, vstřebávání vitaminu D a zabraňuje sezónním depresím.

●     Zařaďte živé květiny a umělecká díla s přírodní tematikou v podobě popínavých zahrad, obkladů stěn pokrytých mechem a rostlin v květináčích. Studie zjistily, že přítomnost rostlin v pracovním prostoru snižuje duševní únavu a zvyšuje produktivitu.

●     V nábytku a obložení používejte přírodní materiály, včetně udržitelného topolu a bambusu.

 

A co vy a váš vztah k přírodě? Umíte si den bez ní vůbec představit? My tedy ne! Ať už se jedná o pouhé přičichnutí k čerstvým květinám, procházku lesem nebo práci na zahradě, spojení člověka s přírodou je pro nás nedílnou součástí každodenního života.

Z našej ponuky

SCALA

SCALA

ALICE

ALICE
Nepredajné

APOLENA

APOLENA

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BELLA

BELLA

BIANKA

BIANKA

BIBIANA

BIBIANA

CARMEN

CARMEN

CATHARINA

CATHARINA

CELESTINA

CELESTINA
NAŠ TIP

CINDY

CINDY

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DARCIA

DARCIA

DESIRE

DESIRE

DIANA

DIANA

DORA

DORA

DURIANA

DURIANA

ELEN

ELEN

ZOLMA

ZOLMA

VIVIENA

VIVIENA

TAMARA

TAMARA

SPRING

SPRING
Nepredajné

SOFIE

SOFIE

LUISA

LUISA

LINDA

LINDA

ELVISA

ELVISA

AMORA

AMORA

FILOMENA

FILOMENA

ANITA

ANITA

CHRYZANTHEMY

CHRYZANTHEMY

GEORGINA

GEORGINA

KARIN

KARIN

JULIANA

JULIANA

PIPA

PIPA

BONITA

BONITA

Mohlo by vás tiež zaujímať

Popis stránky a produktu

Kytíce Slnečnic

Kytíce Slnečnic

Slnečnice a ich neskonalá krása

Leto je bohužiaľ už za nami. Opäť sme si pripomenuli, ako ten čas rýchlo letí. Je tu už znovu jeseň, čo znamená, že na záhradách začne také to klasické zber zeleniny a tiež hrabanie lístia. Bohužiaľ sa však zase na chvíľku musíme rozlúčiť s nádhernými kvetmi, ktoré sú všade okolo nás.

čítať celé
Kedy darovať ruže

Kedy darovať ruže

Aj jediná ruža poteší! Kedy ju darovať?

Každý muž má vo svojom živote minimálne jednu ženu, ktoré by mal svoje vďaka za to, čo pre neho urobila, neustále vyjadrovať. Nemusí to však byť pomocou drahých darčekov, po ktorých žena rovnako netúži. Najväčšiu radosť urobí drobnosť. Pomôžte jej preto v domácnosti alebo ju len tak kúpte kvetinu. Nemusíte však premýšľať nad kúpou drahého Puget kvetín. Stačí len kúpiť roztomilú ružu. Tá urobí vždy tú najväčšiu radosť a dokonale rozradostí každý deň, aj keby sa malo jednať o najhorší deň v vedľajšej žene živote.

čítať celé
Kedy darovať žene kvetinu

Kedy darovať žene kvetinu

Udalosti, pri ktorých nezabudnite žene darovať kvetinu

Žena je jemné stvorenie, ktoré sa musí hýčkať. Ak sa o ňu staráte a pečujete o ňu, potom je spokojná a nerobí vám zo života peklo. Podľa ženy sa tiež spozná skutočný úspešný muž. Hovorí sa totiž, že podľa úsmevu ženy sa pozná úspešný muž, preto by sa páni mali vždy starať o to, aby na perách ich partneriek bol vždy úsmev symbolizujúci to, že je milovaná.

čítať celé