RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Nejzajímavější fakta o pivoňkách

15 zajímavých faktů o pivoňkách

Stylové, romantické a zároveň i trochu provokativní. Přesně takhle by se daly popsat nádherné květy pivoněk. Jedná se opravdu o oblíbené květy a to na všech frontách. Jak u zahradníků, nevěst, tak i u lidí na sociálních sítí - pivoňky jsou ideální fotogenický doplněk a v každém aranžmá vypadají opravdu nádherně. My jsme si dnes pro vás připravili trochu odlehčený článek, kde vám odhalíme 15 zajímavých faktů o pivoňkách. Zjistili jsme pro vás ty nejzajímavější fakta spojené s touhle nádhernou květinou. Pojďte se tedy společně v dnešním článku ponořit do světa pivoněk. Nádherných květů, které mají opravdové právo být tolik oblíbené!

 

Pivoňky jsou číslo jedna pro brzké letní svatby

Pivoňky jsou symbolem štěstí a šťastného manželství, proto se není čemu divit, že jsou tolik oblíbené u nevěst. Zároveň jsou květem pro 12. výročí od svatby. Pokud si tedy přejete zaujmout a překvapit opravdovou symbolikou, věnujte k vašemu 12. výročí svatby právě pivoňky.

 

Pivoňky patří mezi královské květiny

Pivoňky patří mezi oblíbené květy i na královské půdě. Nesměly chybět na královských svatbách a jsou také oblíbenými květy Meghan, která tvrdí, že právě květy pivoněk jí dokážou vykouzlit neskonalou radost.

 

Pivoňky jsou opravdu starými květy

Pivoňky patří mezi opravdu historické květy, jsou tu s námi už ohromných 4000 let! Svůj původ mají pivoňky až v daleké Číně, přičemž do Evropy byly přivezeny až v 18. století, kde se od samotného začátku staly naprostým hitem! Zejména v Nizozemí, které je největším exportérem pivoněk na světě.

 

Pivoňky mají opravdu omezenou sezónu

Sezóna pivoněk je opravdu krátká, ale za to sladká! To je právě jedna z věcí, která je dělá tolik výjimečnými. V našich končinách se začínají pivoňky objevovat v průběhu měsíce května a jejich hlavní sezóna trvá do poloviny až konce června, v závislosti na konkrétním místě. Proto pokud toužíte po váze plné čerstvých pivoněk, neotálejte ani minutu a jejich datum si květu si pořádně pohlídejte, jinak budete muset počkat další rok.

 

Nikdy pivoňky nepodceňujte

Ačkoliv květy pivoněk se zpočátku jeví jako drobné pupeny o velikosti golfových míčků, jakmile se začnou otevírat stanou se z nich opravdu obrovské květy, které mají většinou třikrát větší objem, než byla původní velikost pupenu. Tomu říkáme opravdu unikátní transformace.

 

Pivoňky milují masáž

Pokud chcete, aby se vaše pivoňky otevřely rychleji, můžete jim dopřát trochu masáže. Ano, skutečně myslíme masáž! Jemným masírováním pupenů u stonku pomůžete rychlejšímu otevření květu, poté stačí pivoňky umístit na slunné místo a můžete si užívat jejich krásu.

 

Pivoňky ve váze moc dlouho nevydrží

Jejich vzácnost nespočívá pouze v sezóně, ale taky v samotné životnosti pivoněk ve váze. Pivoňky vydrží ve váze mnohem kratší dobu, než většina řezaných květin. Průměrná doba pivoněk ve váze se odhaduje přibližně na 5 dní. Proto je často v květinářství uvidíte ještě ve formě pupenů, abyste si krásu celých květů mohli u vás doma užívat co nejdéle.

 

Existují stovky druhů pivoněk

Pokud tvrdíte, že milujete pivoňky, který druh máte konkrétně na mysli? Existují totiž stovky druhů pivoněk a jako bonus, keře pivoněk dokážou žít opravdu dlouho! Nepřeháníme, když budeme tvrdit že se dožívají až stovek let.

 

Různé barvy mají různé významy

Stejně jako u ostatních druhů květin, i u pivoněk platí pravidlo, že různé barvy květů mají různé významy. Červená barva však jako u většiny znamená lásku a zamilovanost, růžové pivoňky symbolizují štěstí a prosperitu, kdežto bílá barva je symbolem studu!

 

Pivoňky mají své město

Luoyang v Číně je známý jako pivoňkové město. Pyšní se ohromnou národní pivoňkovou zahradou s více než 100 druhy nádherných pivoněk. Zároveň se zde každoročně koná pivoňkový festival pro miliony zájemců, kteří do dalekého Luoyangu přichází obdivovat nádherné pivoňky.

 

Pivoňky umí léčit

Pivoňka se používá v tradiční čínské medicíně již více než 1500 let. Využívá se k léčbě nejrůznějších nemocí až po porodní bolesti. I v Evropě se pivoňky využívají k bylinné léčbě ran a dalších nepříjemností.

 

Pivoňky mají své místo i na daleké Aljašce

Přestože je Aljaška znám spíše pro svou drsnou krajinu plnou nádherných hor, pivoňkám se na Aljašce opravdu daří! Vyhovuje jim chladná půda a podnebí, které podporuje jejich růst. Díky tomu patří Aljaška mezi významné vývozce pivoněk.

 

Pivoňky jako národní květina státu Indiana

Lidé z Indiany mají to štěstí, že se právě nádherné pivoňky staly jejich národním květem. Pivoňky byly zvoleny za národní květy Indiany v roce 1957, díky důvtipnému politickému manévrování místního pivoňkového farmáře.

 

Pivoňky mají své místo v řecké mytologii

Pivoňka si pravděpodobně získala své jméno díky řeckým bohům, kdy Paeon, lékař řeckých bohů rozhněval boha medicíny Asklepiose, když použil mléčnou tekutinu z kořene pivoňky pro úspěšné vyléčení jednoho z bohů. Askleopis začal na Paeona žárlit a chtěl se mu pomstít. Naštěstí ve správný moment zasáhl hlavní bůh Zeus a uchránil Paeona před smrtí tí, že ho proměnil na květ pivoňky.

 

To by bylo 15 zajímavostí spojených s nádhernými květinami pivoněk. Jedná se opravdu o jedinečné květiny, které se svou krásou, bohatostí a jemností liší od všech ostatních na první pohled. Využijte tedy nadcházející sezóny pivoněk a užijte si jejich potenciál nejvíc, jak to jen jde.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak poslat květiny do nemocnice

Jak poslat květiny do nemocnice

Jak nejlépe zaslat květiny do nemocnice

Zasílání květin je elegantním způsobem, jak snadno a rychle vyřešit různé příležitosti. Od oslavy narozenin, svátku, gratulaci k novému zaměstnání až po zásnuby nebo pro další blahopřání.

Krásná kytice květů je také spolehlivým způsobem, jak rozzářit den příteli, kamarádce nebo příbuznému, který je právě v nemocnici. Předtím je však důležité vzít v úvahu několik faktorů, které se liší od běžného zasílání květin domů nebo do práce. V dnešním článku se tedy podíváme hned na několik věcí, které je dobré mít na paměti předtím, než se rozhodnete překvapit květinovou zásilkou do nemocnice.

Číst celé
Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Zimní péče o řezané květiny

V zimě potřebují vaše krásné květiny zvýšenou péči, protože klima se stává suchým a květy mohou vyblednout, pokud zanedbáte jejich zimní péči. Péče o květiny v zimě by však pro vás neměla být nijak extra obtížná. Naopak, aby pro vás byla co nejjednodušší, sepsali jsme nejlepší tipy pro péči o květiny v zimě. Bylo by mylnou představou si myslet, že květiny nevyžadují velkou péči, protože jsou v bezpečí vašeho bytu. Květiny naopak v zimě potřebují trochu více péče, než například přes léto. Pokud se ale budete držet našich jednoduchých tipů pro péči o květiny v zimě, uvidíte, že budou stále svěží a kvetoucí.

Číst celé
Osm nejdražších květin na planetě

Osm nejdražších květin na planetě

Něco o nejdražších květinách světa

Obdarovat sebe nebo své blízké krásnou kyticí květin je jedna věc, ale utratit tisíce za jediný stonek je věc druhá, pro většinu smrtelníků zcela nepředstavitelná. Ačkoliv jsou kytice nádherným dárkem, který již po dlouhá staletí kouzlí úsměvy na tváři i u nich existuje určitá hranice, kterou jsme či nejsme většinou ochotni zaplatit. Ačkoliv se to různí a na každou konkrétní situaci je třeba nahlížet trochu jinak, existují skutečné extrémy, které dokonce trhají rekordy. Pojďte se společně v dnešním článku podívat s úctou na nejdražší květiny světa, včetně jedné tak výjimečné, které ve skutečnosti nikdy nebyla přidělena cenovka.

Číst celé