RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
+420 737 616 029
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Jednotlivé barvy květin a jejich symbolika

Květinová symbolika, co jednotlivé barvy symbolizují?

Mají jednotlivé barvy květiny svůj význam? Určitě ano! Symbolika různých barev květů sahá až po staletí daleko a můžeme ji nalézt v různých kulturách po světě. To, co každá barva květu znamená závisí především na kultuře a regionu. V západní kultuře existují ale významy již s dlouholetou tradicí, které stále přetrvávají a předávají nám symbolické zprávy a významy. Pokud někomu plánujete věnovat kytici, je dobré mít tyto symbolické významy na paměti, vaše kytice může najednou získat úplně jiný rozměr. Pojďme v dnešním článku společně nahlédnout do květinové symboliky barev a prozradit si co jednotlivé barvy znamenají a co s nimi můžeme říct.

 

Proč mají jednotlivé barvy květin svůj význam?

Historie významu barvy květin není zcela jasná a nikdo přesně neví kde se začala používat a jaký byl její prvotní záměr. Význam květin má však dlouholetou tradici a tato symbolika se nachází již ve Shakespearovských spisech, egyptských textech, ale také v asijské mytologii a folklorních písních.

 

Co znamenají barvy jednotlivých květin?

Význam barev květin není jednotný a dokonale definován. Symbolika se vždy trochu liší v závislosti na osobě, náladě, nebo druhu květiny, kterou věnujeme. Pojďme se společně podívat na jednotlivé barvy.

 

Červená

Přestože jsou červené květiny nejčastěji spojovány s pocity lásky a vášně, mohou být také použity pro vyjádření úcty, touhy a odvahy. Nejoblíbenější květy v červené barvě jsou bez váhání růže. Jedná se o nejčastější květinu, pokud chcete někomu vyjádřit svou lásku. Ovšem neměli bychom zapomínat že růže přichází i v jiných barvách než je rudá červená. Naopak ostatní květiny můžeme najít také v červené a to ať už se jedná o tulipány, pelargonie nebo vlčí máky.

 

Žlutá

Žlutá barva je primárně spojována s šířením štěstí a radosti. Je však ideální barvou symbolizující přátelství. Díky své jasné a veselé barvě mohou být žluté květy skvělým dárkem pro zlepšení dne či pro zvýšení pozitivní energie v místnosti. Mezi nejoblíbenější žluté květy patří slunečnice, sedmikrásky, tulipány, lilie a samozřejmě také oblíbené růže.

 

Růžová

Růžová se podobně jako červená barva stala symbolem lásky. Ovšem nejen lásky! Růžová symbolizuje také štěstí, jemnost a hlavně ženskost, což může být skvělým důvodem darovat kytici růžových květin na den matek či 8. března na mezinárodní den žen! Růžovou barvu můžete najít nejen u růží, ale také u lilií, karafiátů, tulipánů nebo azalek.

 

Oranžová

Oranžová barva je plná života a odvahy. Oranžové květy symbolizují pocity nadšení a vzrušení. Proto jsou skvělou volbou například jako překvapení pro vaši přítelkyni, když to opravdu nečeká! Mezi nejoblíbenější květy v oranžové barvě patří například lilie, tulipány, léčivý měsíček či méně známé ostálky.

 

Bílá

Bílé květy se tradičně používají do svatebních kytic nebo jako symbol úcty při smutečních událostech. Nesou význam čistoty, nevinnosti a soucitu. Pokud chcete vsadit na bílou barvu, chybu rozhodně neuděláte s orchidejemi, sedmikráskami, karafiáty, tulipány a nebo také s samozřejmě s oblíbenými růžemi.

 

Modrá

Uklidňujících odstínů modré, je hned několik. Od krásné jemné modré v barvě nebe, až po výraznou a zajímavou královskou modř symbolizují především klid a mír. Modrá barva je známá pro šíření pocitů pohody a relaxace a dokáže nám pomoci uvolnit jakékoliv negativní myšlenky či stres. Pokud potřebujete zpomalit a zklidnit, rozhodně si do svého domova pořiďte modré květy. Mezi nejznámější patří hortenzie nebo chrpa.

 

Fialová

Fialové květy se běžně označují jako symbol úspěchu a královské hodnosti. Ve fialových květech se mohou objevit také pocity obdivu a tradice. Fialová je rozhodně jedna z méně tradičních barev, ovšem fialovou nosí nádherný a netradiční plamének neboli Clematis, jarní kosatce, oblíbené fialky, okrasný česnek, zvonice, ale také oblíbené tulipány.

 

Levandulová

Na první pohled může vypadat jako fialová, ovšem jejich význam se lehce liší. Levandulová barva je symbolem půvabu, elegance a mládí. Tuto barvu můžete najít nejen v samotné  levanduli, ale také v orchidejích, šeřících či petuniích.

 

Zelená

A nakonec nejpřírodnější barva, kterou není žádná jiná, než samotná zelená. Zelená barva bývá spojována se znovuzrozením a obnovou. Je symbolem dobrého zdraví, štěstí a mládí. Existuje hned několik zelených rostlin, které vám přinesou jenom samé pozitivní pocity, novou energii a čistou mysl. Ať už je to člunatec, orchidej nebo toulitka, s žádnou neuděláte chybu!

 

Při dalším darováním květiny už budete přesně zná symboliku barev jednotlivých druhů květin. Není nutné se striktně držet této symboliky, ovšem každá věnovaná květina může nést i hlubší význam, než jste si možná doposud mysleli.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

AGATA

AGATA

ALENKA

ALENKA

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BEATRIX

BEATRIX

BELLA

BELLA

BERENIKA

BERENIKA

CARMEN

CARMEN

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DESIRE

DESIRE

ELEN

ELEN

VIVIENA

VIVIENA

TAMARA

TAMARA

SOFIE

SOFIE

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

MIX RŮŽÍ

MIX RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LUISA

LUISA

KYTICE FRÉZIÍ

KYTICE FRÉZIÍ

KATERINA

KATERINA
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LINDA

LINDA

AMORA

AMORA

CHANEL

CHANEL

CHRYZANTHEMY

CHRYZANTHEMY

GEORGINA

GEORGINA

KARIN

KARIN

JULIANA

JULIANA

MIX GERBERY

MIX GERBERY

BONITA

BONITA

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

JOLANDA

JOLANDA

LUDMILA

LUDMILA

MARIANA

MARIANA

RACHEL

RACHEL

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Umělé květiny

Umělé květiny

Umělé květiny? Jak na ně aby vypadaly věrohodně

Známe to všichni, pořídíme si domů květiny a chceme aby nám dělaly parádu snad co nejdéle. Očekáváme, nebo alespoň tajně doufám že nám vydrží ve váze alespoň několik týdnů, ovšem často po týdnu či dvou přijde zklamání a my se s naší kyticí musíme rozloučit. Bohužel čerstvé květiny nikdy nebudou mít životnost pokojovek. Pokud vám záleží zejména na estetičnosti, můžete zkusit zvolit umělé květiny, které v dnešní době seženete v mnoha variantách a často i těžko uvěříte, že se jedná opravdu o umělé květiny, jak věrohodně a precizně budou vyrobené. V dnešním článku si prozradíme jak na to, aby umělé květy vypadaly co nejvěrohodněji a zároveň jak s nimi naložit.

Číst celé
Pivoňky

Pivoňky

Co je dobré vědět, před koupí pivoněk

Jakmile se rozhodnete pro koupi čerstvých květin, v květinářství na vás čeká opravdu bohatý výběr všech různých druhů květin. Jednou z nejpopulárnějších možností, kterou můžete zvolit, jsou právě pivoňky. Pivoňky se v posledních letech staly opravdu oblíbenými květy, které zejména během pozdního jara nabírají na oblibě. Pokud jste si právě vy zvolili kytici pivoněk, je dobré znát hned několik faktů, týkajících se zejména jejich vlastností, které vám následně pomohou o snadnější a dlouhodobější péči.

Číst celé
Květina jako omluva

Květina jako omluva

Květiny jako omluva

Každý z nás to někdy pokazí, ať už slovy, nebo činy. A chyby budou už napořád součástí našich životů, proto je nutné se z nich poučit a jít dál. Ovšem občas můžete rozesmutnit někoho z vašich blízkých, u kterých si to bude žádat řádnou omluvu, která bude dobrá nejen pro váš vztah, ale také pro vaše svědomí. Proto kdykoliv máme pocit, že jsme něco zkazili a je nám to líto, přichází na řadu květiny, které se najednou stanou zachráncem celé nepříjemné situace. Nádherný vzhled květin a darování od srdce je čin, na který se nezapomíná. V dnešním článku se dozvíte, které květiny je vhodné zvolit jako omluvu.

Číst celé