RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Jednotlivé barvy květin a jejich symbolika

Květinová symbolika, co jednotlivé barvy symbolizují?

Mají jednotlivé barvy květiny svůj význam? Určitě ano! Symbolika různých barev květů sahá až po staletí daleko a můžeme ji nalézt v různých kulturách po světě. To, co každá barva květu znamená závisí především na kultuře a regionu. V západní kultuře existují ale významy již s dlouholetou tradicí, které stále přetrvávají a předávají nám symbolické zprávy a významy. Pokud někomu plánujete věnovat kytici, je dobré mít tyto symbolické významy na paměti, vaše kytice může najednou získat úplně jiný rozměr. Pojďme v dnešním článku společně nahlédnout do květinové symboliky barev a prozradit si co jednotlivé barvy znamenají a co s nimi můžeme říct.

 

Proč mají jednotlivé barvy květin svůj význam?

Historie významu barvy květin není zcela jasná a nikdo přesně neví kde se začala používat a jaký byl její prvotní záměr. Význam květin má však dlouholetou tradici a tato symbolika se nachází již ve Shakespearovských spisech, egyptských textech, ale také v asijské mytologii a folklorních písních.

 

Co znamenají barvy jednotlivých květin?

Význam barev květin není jednotný a dokonale definován. Symbolika se vždy trochu liší v závislosti na osobě, náladě, nebo druhu květiny, kterou věnujeme. Pojďme se společně podívat na jednotlivé barvy.

 

Červená

Přestože jsou červené květiny nejčastěji spojovány s pocity lásky a vášně, mohou být také použity pro vyjádření úcty, touhy a odvahy. Nejoblíbenější květy v červené barvě jsou bez váhání růže. Jedná se o nejčastější květinu, pokud chcete někomu vyjádřit svou lásku. Ovšem neměli bychom zapomínat že růže přichází i v jiných barvách než je rudá červená. Naopak ostatní květiny můžeme najít také v červené a to ať už se jedná o tulipány, pelargonie nebo vlčí máky.

 

Žlutá

Žlutá barva je primárně spojována s šířením štěstí a radosti. Je však ideální barvou symbolizující přátelství. Díky své jasné a veselé barvě mohou být žluté květy skvělým dárkem pro zlepšení dne či pro zvýšení pozitivní energie v místnosti. Mezi nejoblíbenější žluté květy patří slunečnice, sedmikrásky, tulipány, lilie a samozřejmě také oblíbené růže.

 

Růžová

Růžová se podobně jako červená barva stala symbolem lásky. Ovšem nejen lásky! Růžová symbolizuje také štěstí, jemnost a hlavně ženskost, což může být skvělým důvodem darovat kytici růžových květin na den matek či 8. března na mezinárodní den žen! Růžovou barvu můžete najít nejen u růží, ale také u lilií, karafiátů, tulipánů nebo azalek.

 

Oranžová

Oranžová barva je plná života a odvahy. Oranžové květy symbolizují pocity nadšení a vzrušení. Proto jsou skvělou volbou například jako překvapení pro vaši přítelkyni, když to opravdu nečeká! Mezi nejoblíbenější květy v oranžové barvě patří například lilie, tulipány, léčivý měsíček či méně známé ostálky.

 

Bílá

Bílé květy se tradičně používají do svatebních kytic nebo jako symbol úcty při smutečních událostech. Nesou význam čistoty, nevinnosti a soucitu. Pokud chcete vsadit na bílou barvu, chybu rozhodně neuděláte s orchidejemi, sedmikráskami, karafiáty, tulipány a nebo také s samozřejmě s oblíbenými růžemi.

 

Modrá

Uklidňujících odstínů modré, je hned několik. Od krásné jemné modré v barvě nebe, až po výraznou a zajímavou královskou modř symbolizují především klid a mír. Modrá barva je známá pro šíření pocitů pohody a relaxace a dokáže nám pomoci uvolnit jakékoliv negativní myšlenky či stres. Pokud potřebujete zpomalit a zklidnit, rozhodně si do svého domova pořiďte modré květy. Mezi nejznámější patří hortenzie nebo chrpa.

 

Fialová

Fialové květy se běžně označují jako symbol úspěchu a královské hodnosti. Ve fialových květech se mohou objevit také pocity obdivu a tradice. Fialová je rozhodně jedna z méně tradičních barev, ovšem fialovou nosí nádherný a netradiční plamének neboli Clematis, jarní kosatce, oblíbené fialky, okrasný česnek, zvonice, ale také oblíbené tulipány.

 

Levandulová

Na první pohled může vypadat jako fialová, ovšem jejich význam se lehce liší. Levandulová barva je symbolem půvabu, elegance a mládí. Tuto barvu můžete najít nejen v samotné  levanduli, ale také v orchidejích, šeřících či petuniích.

 

Zelená

A nakonec nejpřírodnější barva, kterou není žádná jiná, než samotná zelená. Zelená barva bývá spojována se znovuzrozením a obnovou. Je symbolem dobrého zdraví, štěstí a mládí. Existuje hned několik zelených rostlin, které vám přinesou jenom samé pozitivní pocity, novou energii a čistou mysl. Ať už je to člunatec, orchidej nebo toulitka, s žádnou neuděláte chybu!

 

Při dalším darováním květiny už budete přesně zná symboliku barev jednotlivých druhů květin. Není nutné se striktně držet této symboliky, ovšem každá věnovaná květina může nést i hlubší význam, než jste si možná doposud mysleli.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SCALA

SCALA

ALENKA

ALENKA

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BEATRIX

BEATRIX

BERENIKA

BERENIKA

BIBIANA

BIBIANA

CARMEN

CARMEN

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DESIRE

DESIRE

ELEN

ELEN

ELIEN

ELIEN

VIVIENA

VIVIENA

TAMARA

TAMARA

SOFIE

SOFIE

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE Leticie

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE Leticie
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

MIX RŮŽÍ

MIX RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LUISA

LUISA

LINDA

LINDA

AMORA

AMORA

FILOMENA

FILOMENA

CHANEL

CHANEL

CHRYZANTHEMY

CHRYZANTHEMY

GEORGINA

GEORGINA

KARIN

KARIN

JULIANA

JULIANA

MIX GERBERY

MIX GERBERY

BONITA

BONITA

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

JOLANDA

JOLANDA

LUDMILA

LUDMILA

MARIANA

MARIANA

RACHEL

RACHEL

MICHEL

MICHEL

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Jak se postarat o sukulenty v interiéru

Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.

Číst celé
Nejčastější otázky spojené s květinami

Nejčastější otázky spojené s květinami

Patnáct zajímavostí o květinách

 

Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.

Číst celé
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Oáza klidu ve vašem bytě

Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.

Číst celé