RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Narozeninové květy pro měsíc srpen: Mečíky a vlčí mák

Srpnové narozeninové květiny

Srpen značí jediné, léto je v plném proudu! Louky už dlouho hrají barvami a my máme šanci užívat si květinové krásy, kterou nám letní měsíce přináší. Srpen, stejně jako každý měsíc má své rodné květy, a to hned dva! Květiny pro srpnové oslavence zastupují okázalé mečíky a nápadně červené vlčí máky, které oba kvetou během měsíce srpna. My se v dnešním článku podíváme trochu více zblízka na jejich symboliku a propojení právě s měsícem srpnem.

 

Mečíky


Krátká historie mečíků

Mečík je považován za primární narozeninovou květinu pro měsíc srpen. Jeho doba květu je zhruba od poloviny léta, až to pozdního podzimu. Mečíky pochází svým původem z tropické Afriky a oblastí kolem Středomoří a Blízkého východu. Do Evropy byly mečíky s největší pravděpodobností poprvé přivezeny na počátku 18. století, ale až kolem 20. let 20. století se o ně začali zahradníci více zajímat a začali pěstovat mečíky ve větší míře. V této době začaly vznikat také první hybridní odrůdy, které se staly velmi oblíbenými do zahrad a také velmi atraktivními květy pro floristy, jako řezané květiny. Kolem roku 1837 byly v Belgii vyvinuty nové odstíny mečíků v zelené, hnědé a fialové barvě květů. Následně v roce 1870 francouzi poprvé představili nově objevený druh, který na sobě měl nádherné tmavě fialové pruhy. Největší mečíkový boom však přišel v 19. století, kdy zejména němci, ale i další evropští šlechtitelé rostlin pojmenovali více než 2000 odrůd mečíků, které se postupem let staly velmi oblíbenými a populárními.

 

Divoké odrůdy mečíků jsou ve skutečnosti v porovnání s mečíky, jaké známe z našich zahrad, ve skutečnosti docela malé. V podobě jaké je známe dnes, tedy velké, majestátní květy s okázalými hroty v různých barevných kombinacích, se v tomto případě jedná až o kultivované odrůdy. Nejběžnější barvy mečíků se pohybují na barevné škále od růžové, červené světle fialové až po tmavě vínové odstíny. Velmi oblíbené jsou také žíhané květy, které hrají více barvami a mají na sobě zajímavé ornamenty v podobě proužků. Význam květiny se jak už jistě tušíte mění společně s barvou květů. Díky intenzivnímu pěstování naleznete mečíky v různých barevných kombinacích, my jsme pro vás sestavili seznam nejběžnějších barev a jejich významů.

 

Symbolika mečíků podle jednotlivých barev

Červené mečíky: Stejně jako většina červených květů, i červený mečík symbolizuje především romantiku, vášeň a lásku. Pokud chcete na Valentýna změnu a růže vás už trochu omrzely, červené mečíky budou vhodnou volbou.

Růžové mečíky:  Podobně jako červené květy i růžové jsou spojeny s romantikou a láskou. Ale trochu méně vášnivěji a jemněji. Růžový mečík můžete věnovat komukoliv, koho máte rádi nejen jako svého životního partnera, ale také mamince, nebo kamarádovi.

Žluté mečíky: Pravděpodobně už tušíte, že žlutá barva je symbolem přátelství. Žluté mečíky symbolizují radost, pozitivní energii a jsou skvělou volbou jako narozeninový dárek pro vaši kamarádku či kamaráda.

Fialové mečíky: Fialová je barvou štěstí a krásy. Pokud váš kolega v práci je srpnovým oslavencem, fialový mečík bude skvělou volbou jak ho potěšit!

Bílé mečíky: Bílé mečíky se běžně používají do svatebních kytic nebo aranžmá a symbolizující čistotu a nevinnost. Rovněž znamenají hlubokou úctu a mohou být věnovány komukoliv, koho si vážíte a obdivujete.

 

Obecná symbolika mečíků

Jazyk květin, který měl velký význam zejména během viktoriánské doby tvrdí, že mečíky nesou význam upřímnosti, síly a charakteru. Latinský původ slova Gladiolus znamená v překladu “malý meč”, který odkazuje zejména na špičaté listy, které se až nápadně podobají meči. Květina je navíc také symbolem pro uzdravení a již v historii se její květy používaly k různým druhům léčby. Se srpnovým květem jsou navíc spojeny i následující osobnostní rysy mezi které patří jedinečnost, integrita, síla a inteligence.

 

Vlčí mák


Krátká historie vlčích máků

Druhým narozeninovým květem pro měsíc srpen je vlčí mák. Vlčí mák se ve skutečnosti vyskytuje v mnoha barvách i přesto, že většina z nás ho zná především v jeho ikonické červené. Původ vlčího máku bychom hledali v Asii a Evropě. Červený mák se stal symbolickým pro památku padlých vojáků a v Evropě a Severní Americe se stal tradiční pamětní květinou, zejména jako vazba za uznání padlých vojáků během první a druhé světové války. Pro jiné je vlčí mák tradičním letním symbolem, protože pohled na zářivě červené makové pole je skutečně uklidňující a naplňující.

 

Vlčí mák se používá zejména pro výrobu morfinu, kodeinu, opia a dalších léků. Hraje tedy zásadní roli ve vývoji moderní medicíny. Poptávka po benefitech této rostliny je tedy i významnou politickou otázkou a bohužel se tak stala i důsledkem mnoha politických střetů a ozbrojených konfliktů. Ostatní druhy máku se používají k výrobě čaje a k produkci semínek na olej, který se hojně využívá nejen v kuchyni, ale také v kosmetice. Některé druhy navíc dokážou růst v náročných podmínkách, což z nich dělá výhodnou rostlinu.

 

Symbolika vlčího máku

Mák je jednou z nejpoužívanějších symbolických květin po celém světě. Starověké řecké, egyptské a římské společnosti užívaly vlčí mák ke spánku díky jeho sedativním účinkům. Zejména Řekové si vlčí mák spojovali se spánkem, díky bohu spánku Morfeovi. Viktoriánci dali navíc květině různé významy, které byly založeny na barevném základě. Nejčastější symboly jsou spojeny se spánkem, zapomněním a velkou představivostí. V Číně a Japonsku má naopak vlčí mák symbolizovat hlubokou a vášnivou lásku mezi dvěma lidmi, ale pozor, pouze květy v červené barvě. Naopak bílé vlčí máky jsou spojovány se smrtí. Jiné barvy představují ve východních kulturách úspěch a krásu. Každá kultura si tak význam vlčího máku vykládá po svém, pro většinu je však symbolem klidného spánku a zotavení, vzpomínky na padlé z válek, posmrtný mír a víru ve věčný život.

 

Ať už se rozhodnete věnovat smysluplný vlčí mák, nebo majestátní kytici složenou ze symbolických mečíků, můžete si být jistí, že s žádnou z těchto květin nešlápnete vedle, Jejich výrazná symbolika promítající se do jednotlivých lidských osobností hraje významnou roli v případě narozeninových květin dle měsíců. Překvapte srpnové oslavence symbolickou kyticí, která je úzce spjata s jejich znamením.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SCALA

SCALA

ALICE

ALICE
Neprodejné

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BELLA

BELLA

BIANKA

BIANKA

BIBIANA

BIBIANA

CARMEN

CARMEN

CATHARINA

CATHARINA

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CINDY

CINDY

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DARCIA

DARCIA

DESIRE

DESIRE

DIANA

DIANA

DORA

DORA

DURIANA

DURIANA

ELEN

ELEN

ZOLMA

ZOLMA
Neprodejné

VIVIENA

VIVIENA

TAMARA

TAMARA

SPRING

SPRING
Neprodejné

SOFIE

SOFIE

LUISA

LUISA

LINDA

LINDA

ELVISA

ELVISA

AMORA

AMORA

FILOMENA

FILOMENA

ANITA

ANITA
Neprodejné

CHRYZANTHEMY

CHRYZANTHEMY

GEORGINA

GEORGINA

KARIN

KARIN

JULIANA

JULIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ KARMELITA

KVĚTINOVÝ KOŠ KARMELITA

PIPA

PIPA

BONITA

BONITA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak poslat květiny do nemocnice

Jak poslat květiny do nemocnice

Jak nejlépe zaslat květiny do nemocnice

Zasílání květin je elegantním způsobem, jak snadno a rychle vyřešit různé příležitosti. Od oslavy narozenin, svátku, gratulaci k novému zaměstnání až po zásnuby nebo pro další blahopřání.

Krásná kytice květů je také spolehlivým způsobem, jak rozzářit den příteli, kamarádce nebo příbuznému, který je právě v nemocnici. Předtím je však důležité vzít v úvahu několik faktorů, které se liší od běžného zasílání květin domů nebo do práce. V dnešním článku se tedy podíváme hned na několik věcí, které je dobré mít na paměti předtím, než se rozhodnete překvapit květinovou zásilkou do nemocnice.

Číst celé
Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Zimní péče o řezané květiny

V zimě potřebují vaše krásné květiny zvýšenou péči, protože klima se stává suchým a květy mohou vyblednout, pokud zanedbáte jejich zimní péči. Péče o květiny v zimě by však pro vás neměla být nijak extra obtížná. Naopak, aby pro vás byla co nejjednodušší, sepsali jsme nejlepší tipy pro péči o květiny v zimě. Bylo by mylnou představou si myslet, že květiny nevyžadují velkou péči, protože jsou v bezpečí vašeho bytu. Květiny naopak v zimě potřebují trochu více péče, než například přes léto. Pokud se ale budete držet našich jednoduchých tipů pro péči o květiny v zimě, uvidíte, že budou stále svěží a kvetoucí.

Číst celé
Osm nejdražších květin na planetě

Osm nejdražších květin na planetě

Něco o nejdražších květinách světa

Obdarovat sebe nebo své blízké krásnou kyticí květin je jedna věc, ale utratit tisíce za jediný stonek je věc druhá, pro většinu smrtelníků zcela nepředstavitelná. Ačkoliv jsou kytice nádherným dárkem, který již po dlouhá staletí kouzlí úsměvy na tváři i u nich existuje určitá hranice, kterou jsme či nejsme většinou ochotni zaplatit. Ačkoliv se to různí a na každou konkrétní situaci je třeba nahlížet trochu jinak, existují skutečné extrémy, které dokonce trhají rekordy. Pojďte se společně v dnešním článku podívat s úctou na nejdražší květiny světa, včetně jedné tak výjimečné, které ve skutečnosti nikdy nebyla přidělena cenovka.

Číst celé