RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Správná péče o orchideje

Naučte se správně starat o vaše orchideje

Pokud hledáte květiny plné elegance, krásy a přitom jednoduchosti, orchidej bude naprosto ideální volbou, která vám splní všechny zmíněné požadavky. Tato tropická kráska se do Evropy dostala v 19. století a způsobila opravdový rozruch! Lidé byli ochotni platit opravdu vysoké částky za to, aby si mohli orchidej pořídit. Pořádaly se dokonce aukce, které často končily opravdu prémiovými cenami, které si neumíme v dnešní době ani představit. Dnes, díky staletým pečlivým šlechtitelským praktikám je orchidej dostupná každému milovníkovi pokojových rostlin. Ať už je orchidej součástí vaší pokojové sbírky, nebo si ji teprve plánujete pořídit, dnešní článek bude přesně pro vás. V dnešním článku se dozvíte všechny důležité věci, které byste o orchidejích měli vědět, pokud si je chcete pořídit.

 

Co je orchidej zač?

Historie orchidejí sahá až k samotným dinosaurům a jsou považovány za jednu z největších a nejstarších rostlinných rodů na planetě. Po celém světě se vyskytuje více než 30 tisíc jedinečných druhů orchidejí a díky moderním šlechtitelským postupům vzniklo dalších neuvěřitelných 150 000 hybridů. To, co odlišuje orchideje od většiny květin je jejich strategie růstu. Orchideje volně v přírodě nerostou v půdě jako většina rostlin které známe, ale jedná se o tzv. epifity, neboli vzduchové rostliny, které své kořeny pouští do stromů a skal. Tam svými kořeny zachycují vodu a potřebné živiny z okolního vzduchu.

 

Navíc orchideje patří mezi rostliny s jednoduchou údržbou a je velmi snadné zjistit jejich potřebný pitný režim. Existuje také velmi jednoduchý trik, který květy vašich orchidejí pomůže udržet svěží. Stačí přidat tři kostky ledu do zálivky. Důležité je zajistit, aby půda orchideje nevyschla a zůstala stále dostatečně vlhká. Zároveň je důležité zajistit, aby kořeny orchideje neseděly ve vodě, to by mohlo vést naopak k hnilobě kořenů, které se rozhodně chcete vyhnout.

 

Dnes orchideje v divoké přírodě čelí nevyzpytatelným environmentálním hrozbám v důsledku znečištění, ničení jejich přirozených stanovišť, ale také kvůli globální změně klimatu. Dokonce v takovém měřítku, že mnohým odrůdám hrozí vyhynutí. Právě z tohoto důvodu je dobré se vyhnout nákupu divokých rostlin a orchideje pořizovat pouze od legitimních prodejců. Jedině tak si můžete být jisti, že jste neohrozili přirozený výskyt orchidejí a bez starostí si tak užívat krásu orchidejí přímo u vás doma.

 

Mýty o orchidejích a význam jejich barev

S popularitou orchidejí samozřejmně roste také jejich symbolika a význam jednotlivých barev a druhů. Tato elegantní květina je již dlouho spojována s láskou, ohleduplností a také plodností. Pokud plánujete orchidej věnovat jako dárek, je dobré znát význam jednotlivých barev.

 

●     Modrá je symbolem míru, krásy a klidu.

●     Bílá barva znamená nevinnosti, úctu a pokoru.

●     Fialová je barvou respektu, obdivu a vznešenosti.

●     Růžová barva stojí za ženskost, šarm a půvab. Je například vhodným dárkem k MDŽ nebo ke Dni matek!

●     Žlutá barva je nositelkou radosti a přátelství, proto je skvělou volbou pro vaše kamarády.

●     Zelená barva je poněkud netradiční. Je symbolem zdraví, přírody a štěstí v bohatství.

●     Oranžová barva nese význam hrdosti, nadšení a zábavy.

 

I když je vždy dobré vzít tuto symboliku v úvahu, barva, která u vás zvítězí by měla být ta, která je vašemu srdci nejbližší a kterou máte nejraději. Pokud to není nezbytně nutné, neomezujte svůj výběr na základě těchto barevných konotací.

 

Jakou orchidej vybrat?

Představíme vám nejoblíbenějších a nejpopulárnější druhy orchidejí, které můžete pořídit do vašeho domova. Všechny z nich jsou vhodné pro začátečníky, kteří s pěstováním domácích květin teprve začínají.

 

Phalaenopsis

Patří bez váhání mezi nejznámější druhy orchidejí a pravděpodobně jste se s ním už někdy setkali. Jedná se o rostlinu s původem z jihovýchodní Asie, která je považována za symbol zdraví a prosperity. Její květy seženete hned v několika různých barvách a dokonce i vzorech. Její květy se začínají většinou objevovat s chladnějším obdobím. Díky tomu, že se jedná o jednu z nejpopulárnějších rostlin je poměrně snadné ji sehnat. Její oblíbenost je spojená pravděpodobně také s jednoduchou péčí. Můžete si vybírat z květů fialové, bílé nebo modré barvy.

 

Dendrobium

Tato odrůda orchidejí pochází z oblastí Asie, Austrálie a tichomořských ostrovů. Je považována za symbol moudrosti a krásy. Divoké dendrobium obvykle vzkvétají na začátku jara až do poloviny léta. Najdete je taktéž v různých barvách včetně žluté, hnědé, růžové nebo fialové. Dendrobium vás bude každoročně těšit novými květy a narozdíl od jiných odrůd není vhodné ořezávat odrostlé stonky, dokud květina nemá alespoň tři.

 

Oncidium

Tuto jemnou orchidej najdete růst po celé Severní a Jižní Americe, kde kvete v období od jara do podzimu. Oncidium je různorodý rod, který se dále šíří v široké škále stanovišť. Mnoho odrůd má jméno, které zní stejně dynamicky jako jejich zbarvení. Příkladem může být například tygří orchidej, divoká kočka, tanečnice nebo beraní hlava. Vždy je důležité zjistit, co konkrétní odrůda orchideje potřebuje a postupovat podle jejich požadovaných pěstitelských podmínek.

 

Jak se správně starat o orchideje

Orchideji se daří téměř v každém domově. Jediná věc na kterou je důležité pamatovat je rozhodně její tropický původ. Orchidejím se daří v květináčích z kůry nebo mechu, které nápadně napodobují větve stromů, na které byla orchidej zvyklá v divoké přírodě. Většina orchidejí také potřebuje spoustu filtrovaného světla. Udržujte tak své květiny v příjemné teplotě a jednou a pár týdnů do pravidelné zálivky přidejte vyvážené hnojivo, doporučený poměr je 20-20-20. Rostlinu je třeba zalévat každých pět až sedm dní, po tuto dobu by kořeny měly zůstat vlhké.

 

Jakmile květy orchideje odrostou, můžete seříznout její stonek a pokračovat v zalévání a pěstování jak jste zvyklí. Orchidej v tento moment vstupuje do dočasné odpočinkové fáze, kde začíná čerpat energii na produkci dalších květů. Starejte se tedy o rostlinu jak jste zvyklí, květy orchideje by měly brzy dorůst. Některým druhům orchidejí jako je phalaenopsis se daří nejlépe, když je budete přesazovat, naopak u druhým můžete přesazováním rostlinám spíše ublížit než pomoci, vždy je dobré se informovat o konkrétním druhu a jeho požadavcích.

 

Nyní je jen na vás jaký druh orchideje zvolíte, věříme ať už vyberete jakoukoliv barvu nebo druh orchideje, nikdy nemůžete sáhnout vedle!

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SCALA

SCALA

ALICE

ALICE
Neprodejné

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BELLA

BELLA

BIANKA

BIANKA

BIBIANA

BIBIANA

CARMEN

CARMEN

CATHARINA

CATHARINA

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CINDY

CINDY

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DARCIA

DARCIA

DESIRE

DESIRE

DIANA

DIANA

DORA

DORA

DURIANA

DURIANA

ELEN

ELEN

ZOLMA

ZOLMA
Neprodejné

VIVIENA

VIVIENA

TAMARA

TAMARA

SPRING

SPRING
Neprodejné

SOFIE

SOFIE

LUISA

LUISA

LINDA

LINDA

ELVISA

ELVISA

AMORA

AMORA

FILOMENA

FILOMENA

ANITA

ANITA
Neprodejné

CHRYZANTHEMY

CHRYZANTHEMY

GEORGINA

GEORGINA

KARIN

KARIN

JULIANA

JULIANA

PIPA

PIPA

BONITA

BONITA

LUDMILA

LUDMILA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Osm nejdražších květin na planetě

Osm nejdražších květin na planetě

Něco o nejdražších květinách světa

Obdarovat sebe nebo své blízké krásnou kyticí květin je jedna věc, ale utratit tisíce za jediný stonek je věc druhá, pro většinu smrtelníků zcela nepředstavitelná. Ačkoliv jsou kytice nádherným dárkem, který již po dlouhá staletí kouzlí úsměvy na tváři i u nich existuje určitá hranice, kterou jsme či nejsme většinou ochotni zaplatit. Ačkoliv se to různí a na každou konkrétní situaci je třeba nahlížet trochu jinak, existují skutečné extrémy, které dokonce trhají rekordy. Pojďte se společně v dnešním článku podívat s úctou na nejdražší květiny světa, včetně jedné tak výjimečné, které ve skutečnosti nikdy nebyla přidělena cenovka.

Číst celé
Šest praktických tipů pro aranžování květin

Šest praktických tipů pro aranžování květin

 Jak nejlépe naaranžovat květiny

Vždycky jste snili o dokonalé kytici, kterou si dokážete naaranžovat sami doma? My vám ten váš sen splníme! V dnešním článku přicházíme s tipy na aranžování květin od uznávaných a zkušených květinových stylistů, díky kterým oživíte každé vlastní mistrovské dílo.

Pokud jste si udělali radost čerstvě řezanými květinami nebo se vám po oslavě sešlo dokonce hned několik, je na čase si jich užít co nejvíce! A samozřejmě každý chce, aby tyto kytice vypadaly co nejlépe. Od okamžiku, kdy květiny vyjmete z obalu, může začít velká stylingová párty! Každá kytice si zaslouží zazářit a proto se v dnešním článku můžete těšit na cenné informace s tipy, jak na aranžování květin, které se hodí k různorodým designům. A to vše bude jen ve vašich rukou. Aby každá kytice vynikla co nejvíce, podělí se naši květinoví stylisté o několik dalších tipů právě pro vás.

Číst celé
Podzimní a zimní svatební květiny

Podzimní a zimní svatební květiny

Svatební květiny na podzim a zimu

 

Výběr zimních svatebních květin a svatebních dekorací patří mezi tu zábavnější součást při plánování svatby. Od hlavních dekorací, květinových oblouků, svatebních kytic, květin pro družičky až po květiny na výzdobu oltáře. U všeho zmíněného je třeba zvážit mnoho aspektů.

Pokud se designu nevěnujete pracovně, ani to pro vás není koníček, je vhodné se poradit s profesionálem, aby vaše svatební dekorace neskončily fiaskem. Mnohým floristům stačí říct pouze pár základních informací o stylu vaší svatby a jsou schopní vám sestavit celou výzdobu doslova na míru. Nejlepší floristé se řídí zásadou "žádné dvě svatby nejsou stejné", každá svatba je plná nových nápadů a inspirace. V dnešním článku  jsme pro vás připravili několik klíčových věcí formou Q&A, které je dobré zvážit při výběru podzimních nebo zimních svatebních květin.

Číst celé