RADI VÁM PORADÍME na tel .:
košík: 0 ks
celková cena: 0.00 €
0
Dokončiť objednávku

Velikonoční tradice a zvyky ve světě

Velikonoce ve světě 

Svátky Velikonoční mají stejně jako například Vánoce různé tradice a zvyky všude na světě. Když někomu ze zahraničí povíte o našich tradicích, s největší pravděpodobností se setkáte s vyděšeným výrazem a otázkou. “Jak proboha můžete mlátit ženy?!” A následovat otázkou.. “A jak za to můžou být ještě rády?!” No tradice jsou různé a jak pro někoho mohou být nepochopitelné ty naše, nám se naopak nemusí pozdávat cizí. Důležité je respektovat a vzdělávat se. Proto dnes přinášíme malý přehled o zajímavých velikonočních tradicích, se kterými se můžete při návštěvě v období svátků Velikonočních setkat.

 

Velikonoce v Austrálii

V Austrálii jako většině anglicky mluvících zemí mezi oblíbené velikonoční aktivity patří zejména lov na velikonoční vajíčka. Také velikonoční volno je v Austrálii vůbec prvním volnem po vánočních svátcích, proto mnoho lidí vyráží na cesty a utíká si užít prodloužený víkend do zahraničí. Zároveň díky prohozeným ročním obdobím než máme u nás, si australané ještě utíkají užít pořádného tepla před příchodem zimy. Co se ale týče zvyků a tradic, je to v Austrálii poněkud problém, vzhledem k velké míře rozdílných národností. Stejně jako u nás se zde během Velikonoc koná velké množství mší a církevních obřadů, které jsou následně spojeny s doprovodným programem. Mezi oblíbenou velikonoční pochoutku patří tzv. Hot cross bun, které připomínají české minimazance s křížkem uprostřed. Jedná se o sladké housky nejčastěji s rozinkami, doplněné o zdobení ve tvaru kříže.

Oblíbenou tradicí je zde tzv. Easter hat parade, neboli Velikonoční klobouková přehlídka, kdy si děti sami, nebo za pomoci svých rodičů mají vyrobit svůj originální klobouk s velikonoční tematikou a následně se soutěží ve všech různých kategoriích o nejšílenější, nejbarevnější, největší nebo nejoriginálnější klobouk.

 

Velikonoce v USA

Hlavním svátečním dnem v období Velikonoc je Velký pátek a neděle, nikoliv Velikonoční pondělí jako u nás. Proto hlavní oslava probíhá zejména v neděli, kdy se celá rodina tradičně sejde na sváteční oběd. Mezi oblíbené velikonoční jídlo patří pečené jehněčí, sladké brambory a nebo také pečená šunka. Oblíbenými velikonočními aktivitami je hledání vajíček schovaných různě po domě i po zahradě a také hra Egg roll, kdy děti soutěží v kutálení vajíček pomocí lžíce. Tato tradice se dodržuje i na prezidentském dvoře, kdy se pravidelně na trávníku Bílého domu na Velikonoční pondělí kutálí soutěžní vajíčka. Tato tradice sahá až do 19. století!

 

Velikonoce v Mexiku

Divoké Mexiko má i divoké Velikonoce. Přípravy na velkolepou oslavu Velikonoc trvají někde i několik měsíců! Rozdílem je také fakt, že Velikonoce se zde většinou neslaví pouze od pátku do pondělí, ale hned několik týdnů! Mexičané jsou velmi nábožensky založení, proto Velikonocím přikládají velkou váhu a opravdu oslavy berou zodpovědně. Už během svatého týdne před Velikonoci se v Mexiku koná spousta akcí. Na popeleční středu drží mexičané tradiční masový půst, během kterého často konzumují oblíbený pokrm capirotada, který se skládá z banánů, rozinek a másla, na Zelený čtvrtek zdobí své domovy ale zcela nejvýznamnějším dnem je pro mexičany Velký pátek, tedy den kdy byl Kristus ukřižován. V tento den se zde konají křížové cesty a jeden z největších průvodů se koná ve městě Iztapalapa, kde se průvodu Via Crucis účastní více než milion lidí! Pokud si chcete užít Velikonoce netradičně spolu s květinami, mexické město Cholula je ideálním místem. Každý rok se zde vytváří barevné koberce přímo z okvětních lístků, které představují symboliku Velikonoc. Celé náměstí je nakonec pokryto mozaikovým kobercem z okvětních lístků.

 

Velikonoce ve Francii

Francie jakožto země gurmánů má Velikonoční tradice spojeny hlavně s jídlem. Ve městě Haux, se každoročně na Velikonoce podává na náměstí omeleta z 4500 vajec! Omeleta je určena až pro tisíc strávníků. Tato omeleta má svůj příběh až v dávných Napoleonských dobách, kdy se Napoleon spolu s armádou na své cestě po Francii zastavili ve zdejším malém městečku a snědli zde všechny omelety, které ji chutnaly tak moc, že samotný Napoleon všem místním nařídil, aby shromáždili jejich vejce a další den připravili obrovskou omeletu pro celou jeho armádu. Během Velikonoc si také většina francouzských kaváren a pekáren pečlivě chystá své Velikonoční menu a drobné sladkosti, které kupují rodiče svým dětem, ty mají za úkol na Velikonoční pondělí najít tyto tématické sladkosti různě po domě. Stejně jako v Německu děti věří, že jim je po domě schoval velikonoční zajíček, nikoli rodiče.

Z našej ponuky

ALENKA

ALENKA

AUGUSTINA

AUGUSTINA

CELESTINA

CELESTINA
NAŠ TIP

DESIRE

DESIRE

VIVIEN

VIVIEN
NAŠ TIP

PIPA

PIPA

BONITA

BONITA

RACHEL

RACHEL

FRIDA

FRIDA

KVĚTINOVÝ KOŠ MIX

KVĚTINOVÝ KOŠ MIX

BONITA SET 1

BONITA SET 1

ASTER

ASTER

SESTAVTE SI KYTICI RŮŽÍ

SESTAVTE SI KYTICI RŮŽÍ

DEBY

DEBY

CRAZY

CRAZY

KYTICE GERBER

KYTICE GERBER

LONY

LONY

EUSTOMA + FREZIE

EUSTOMA + FREZIE

KASTY

KASTY

NANCY

NANCY

FREZIE + SANTINY

FREZIE + SANTINY

SERENA

SERENA

BONITA SET 2

BONITA SET 2

BONITA SET 3

BONITA SET 3

SET BONITA 4

SET BONITA 4

CHRYZI

CHRYZI

KVĚTINOVÝ KOŠ LOVE

KVĚTINOVÝ KOŠ LOVE

KVĚTINOVÝ KOŠ KLASIK

KVĚTINOVÝ KOŠ KLASIK

KVĚTINOVÝ KOŠ PENELOPE

KVĚTINOVÝ KOŠ PENELOPE

KVĚTINOVÝ KOŠ CAMILA

KVĚTINOVÝ KOŠ CAMILA

KASTY SET 1

KASTY SET 1

KASTY SET 2

KASTY SET 2

KASTY SET 3

KASTY SET 3

KASTY SET 4

KASTY SET 4

KVĚTINOVÝ KOŠ BIBIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ BIBIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ BONITA

KVĚTINOVÝ KOŠ BONITA

Mohlo by vás tiež zaujímať

Popis stránky a produktu

Kytíce Slnečnic

Kytíce Slnečnic

Slnečnice a ich neskonalá krása

Leto je bohužiaľ už za nami. Opäť sme si pripomenuli, ako ten čas rýchlo letí. Je tu už znovu jeseň, čo znamená, že na záhradách začne také to klasické zber zeleniny a tiež hrabanie lístia. Bohužiaľ sa však zase na chvíľku musíme rozlúčiť s nádhernými kvetmi, ktoré sú všade okolo nás.

čítať celé
Kedy darovať ruže

Kedy darovať ruže

Aj jediná ruža poteší! Kedy ju darovať?

Každý muž má vo svojom živote minimálne jednu ženu, ktoré by mal svoje vďaka za to, čo pre neho urobila, neustále vyjadrovať. Nemusí to však byť pomocou drahých darčekov, po ktorých žena rovnako netúži. Najväčšiu radosť urobí drobnosť. Pomôžte jej preto v domácnosti alebo ju len tak kúpte kvetinu. Nemusíte však premýšľať nad kúpou drahého Puget kvetín. Stačí len kúpiť roztomilú ružu. Tá urobí vždy tú najväčšiu radosť a dokonale rozradostí každý deň, aj keby sa malo jednať o najhorší deň v vedľajšej žene živote.

čítať celé
Kedy darovať žene kvetinu

Kedy darovať žene kvetinu

Udalosti, pri ktorých nezabudnite žene darovať kvetinu

Žena je jemné stvorenie, ktoré sa musí hýčkať. Ak sa o ňu staráte a pečujete o ňu, potom je spokojná a nerobí vám zo života peklo. Podľa ženy sa tiež spozná skutočný úspešný muž. Hovorí sa totiž, že podľa úsmevu ženy sa pozná úspešný muž, preto by sa páni mali vždy starať o to, aby na perách ich partneriek bol vždy úsmev symbolizujúci to, že je milovaná.

čítať celé