телефон:
корзина: 0 штук
общая цена: 0 RUB
0
Завершить заказ

Zahradní stěny a vertikální zahrady

Jak si doma vytvořit vertikální zahradu nebo zahradní stěnu

Živé stěny a vertikální zahrady stále nabírají na oblíbenosti a potkáváme je čím dál častěji. Jsou skvělým způsobem jak ušetřit místo, ale zároveň si zútulnit a ozelenit prostor u vás doma. Zkrášlování zdí nabízí příležitost jak nejlépe využít stěny, ploty a jiné bariéry a jsou tak ideálním řešením například na drobné zahrady, nádvoří, balkony a nebo dokonce i do vašeho obýváku. U živých stěn můžete zvolit buďto tu nejjednodušší variantu v podobě připevněných květináčů přímo na stěnu, nebo naopak složitější, ale efektivnější verzi v podobě speciálních systémů s kapsami nebo automatizovanou hydroponií. U živých zdí se kreativitě meze nekladou, můžete si pomocí rostlin vyskládat různé obrazce, vytvořit věž naskládaných květináčů nebo využít popínavé rostliny pro širší paletu barev.

 

Jaký je rozdíl mezi živou stěnou a vertikální zahradou?

Živé stěny se nejčastěji vytvářejí pomocí modulárních systémů, které jsou přímo připevněny ke zdi a dokáží pokrýt jak celou zeď, tak i pouze menší, vámi preferovanou, část stěny. Naopak u svislých zahrad se používají pro nás tradičnější přístupy. Svislou zahradu si můžete vytvořit například u vás na pergole, vyskládat ji pomocí speciálních stojanů na květináče nebo si vytvořit vlastní stěnu složenou z různých květinových kontejnerů. Hlavní záminkou je využití prostoru ve prospěch zeleně.

Co byste měli vědět o živé stěně

První věc, kterou je před pořízením živé stěny důležité zvážit je rozhodně hmotnost produktu a síla vašeho plotu, nebo zdi na kterou si přejete systém zavěsit. Většina běžně dostupných živých stěn nebo panelových systému jsou založeny na modulech s půdou, membránami nebo na hydroponických systémech, které dodávají rostlinám vodu a hnojivo pomocí tankových systémů. Pro ochranu vaší stěny nebo plotu budete také potřebovat nepromokavou membránu nebo mezeru mezi stěnou a systémem. Můžete se rozhodnou také buďto pro automatický zavlažovací systém nebo ruční dolévání vody, kdy je nutné myslet na rovnoměrné zalévání. Jelikož rostliny ve spodní části často při ručním zalévání dostanou mnohem více vody, než ve skutečnosti potřebují nebo dokáží absorbovat.

Kde a jak vytvořit živou stěnu

Vaši živou stěnu můžete vybudovat téměř kdekoliv! Hlavní trik spočívá ve výběru správných rostlin pro konkrétní místo a podmínky. Nejčastěji se živé stěny tvoří na stinných místech, kde se zbylým rostlinám nedaří, což vám nahrává k vytvoření zelené oázy uprostřed temna. Stinné místa jsou ideální pro vytvoření plotu složeného zejména z listů, naopak pokud toužíte po bylinkové zahradě, budete nejspíš muset najít slunnou plochu, aby se bylinkám dařilo.

Vaše živá zeď zároveň nemusí nutně pokrývat celou zeď, může to být naopak pouze část zdi, která by podle vás potřebovala trochu oživit, můžete si například v kuchyni vytvořit jedlou zahradu nebo přidat trochu života do vašeho balkonového koutu. Tato miniaturní umělecká díla se dají vytvořit pomocí plastových kontejnerových modulárních systémů, které seženete ve specializovaných zahradnictvích nebo na internetu. Pokud máte ovšem šikovného manžela nebo kamaráda, s trochou zručnosti to určitě zvládnete u vás doma. Vlastnosti živé stěny se během jejího pozvolného růstu hodně mění, proto je dobré zvolit variabilní stěnu, kterou lze během růstu snadno přepracovat přidáním nových rostlin nebo je snadné ji přenést na jiné místo.

 

Na živou stěnu je také vhodné zvolit rostliny, které jsou odolné vůči chorobám, jsou lehké s mělkými kořeny. Na kořeny je důležité myslet zejména kvůli omezenému místu. Pro celoroční efekt vyberte raději vždy zelené rostliny, které sem tam můžete doplnit sezónními, výraznějšími barvami. Samozřejmě na živé zdi můžete také pěstovat jedlé pochoutky. U výběru bude záležet hlavně na vašich preferencích a na tom, zda chcete vytvořit obrovský zelený, přírodní koberec, bylinnou zahradu nebo zajímavou stěnu s exotickým nádechem. Jedlé rostliny ve většině případů potřebují slunce,  stejně jako slunné okrasné rostliny jako je helianthemum, sedum, kopretiny nebo festuca se bez sluníčka neobejdou. Pro stinné zázemí můžete naopak zvolit kapradiny, bromeliad, ajugu, heucheras nebo tiarellas.

Jak vytvořit vertikální zahradu

Vertikální zahrada je skvělým způsobem jak si ozvláštnit domácí zahradu. K vytvoření vertikální zahrady můžete využít oblouky, tunely, mříže nebo pergoly, které se najednou stanou nádhernými ohnisky, na kterých mohou vykvést krásné květy růží a dalších květin. Další možností, jak přispět k vertikální zahradě je přidat závěsné koše, květináče nebo využít parapety, balkony nebo různé stojany. Vaše zdi a ploty se mohou stát přitažlivými samy o sobě pomocí malířských technik, zajímavé výsadby nebo netradičních materiálů.

Výběr správných květin

Stejně jako všude jinde, vybírejte rostliny tak, aby jim vyhovovaly zdejší podmínky. Ať už jsou to letničky, trvalky, bylinky nebo milovníci stínu, vždy vybírejte rostliny na základě místa, kde se vaše vertikální zahrada nebo zahradní stěna vyskytuje. Správná rostlina a místo je to nejdůležitější pro vaši zelenou stěnu. Při skládání rostlinné mozaiky do vaší zelené stěny, je důležité myslet na fakt, že vyšší rostliny snadno dokážou zastínit ty níže postavené. Proto je vhodné už dopředu promyslet nutnost zalévání, hnojení a prořezávání. Zelené zdi jsou také mnohem hustější než vertikální zahrady.

Tipy pro vytvoření živých stěn nebo vertikální zahrady

●       Ujistěte se, že máte přístup ke všem částem zelené zdi pro zalévání a údržbu.

●       Živé stěny se mohou velmi snadno navlhčit, proto je nutné je chránit.

●       Živé stěny založené na panelech můžete libovolně kombinovat a přesunout, proto je v různých sezónách můžete libovolně měnit.

●       Živé stěny jsou skvělým způsobem, jak zamaskovat nepěkné stěny, izolace a jak si zvýšit biologickou rozmanitost přímo u vás doma.

●       Při výsadbě zelených stěn používejte malé rostliny. Nejen že jsou levnější, ale také jsou snadnější na pěstování a údržbu.

●       Vždy pamatujte že správná výsadba a pravidelná údržba je důležitá!

●       Upravte, nebo přesuňte květiny, které přerostou svůj prostor.

 

Doufáme, že vám nás dnešní průvodce přiblížil rozmanitost a krásu živých stěn a vertikálních zahrad. Získali jste novou inspiraci na to, jak vylepšit vaši zahradu, balkon, nebo jak si přinést trochu zeleně do prostoru, který jste dodnes považovali za nevyužitelný. Uvidíte že vaše nová živá stěna nebo vertikální zahrada zaujme každou návštěvu, jelikož využít každý prostor pro dobro přírody je stále umění!

Из нашего предложения

SCALA

SCALA

ALENKA

ALENKA

ALICE

ALICE
Не продается

SVĚŽÍ KYTICE TULIPÁNŮ

SVĚŽÍ KYTICE TULIPÁNŮ
ВЕСНА
Не продается

ARIANA

ARIANA
Не продается

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BEATRIX

BEATRIX

BERENIKA

BERENIKA

BIBIANA

BIBIANA

CARMEN

CARMEN

CELESTINA

CELESTINA
НАШ СОВЕТ

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DESIRE

DESIRE

ELEN

ELEN

ELIEN

ELIEN

VIVIENA

VIVIENA

TAMARA

TAMARA

SOFIE

SOFIE

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE Leticie

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE Leticie
Здесь вы можете выбрать желаемое количество цветов. ? 0 RUB

MIX RŮŽÍ

MIX RŮŽÍ
Здесь вы можете выбрать желаемое количество цветов. ? 0 RUB

LUISA

LUISA

LINDA

LINDA

AMORA

AMORA

FILOMENA

FILOMENA

CHANEL

CHANEL

CHRYZANTHEMY

CHRYZANTHEMY

GEORGINA

GEORGINA

KARIN

KARIN

JULIANA

JULIANA

MIX GERBERY

MIX GERBERY

BONITA

BONITA

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

JOLANDA

JOLANDA

LUDMILA

LUDMILA

Вы также можете быть заинтересованы в

Этикетка и продукта страницы

Когда жертвуя розы

Когда жертвуя розы

Даже одна роза, пожалуйста! Когда пожертвовать?

Каждый человек имеет в своей жизни, по крайней мере, одна женщина, которая будет иметь свою благодарность за то, что она сделала для него, постоянно выражать. Она не должна быть дорогой подарок, после чего женского желания, а также. Самая большая радость делает мелочь. Помогите ей, потому что в своем доме или просто купить цветок. Но вы не думаете о покупке дорогой букет цветов. Просто купить прекрасные розы. Это всегда делает самым счастливым и радостным отлично каждый день, даже если это был худший день в жизни женщины.

читать весь
Когда женщина дает цветок

Когда женщина дает цветок

Любой случай, когда женщина не забудьте подарить цветы

У женщины нежные существа, которые должны быть избалованным. Если вы заботитесь о ней и заботиться о ней, то оно выполняется и не делает вашу жизнь несчастной. По женщинам также признают реальный успешный человек. Говорят, что, согласно признают женщины улыбаются успешный человек, поэтому джентльмены всегда следует позаботиться о том, чтобы их партнеры на губах всегда была улыбка, символизирующий, что она любима.

читать весь
букеты из роз

букеты из роз

Доставка букета из роз

Чтобы дать букет своей жене, подруге или любовника или деловых партнеров? Доставка букета из роз дома или на работе является общим многими флористами. Букеты могут доставить точно в назначенное время, 7 дней в неделю. Доставка полностью анонимным на карточке дается только текст, который вы запрашиваете.

читать весь