RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Zajímavá fakta o růžích

Vše, co potřebujete vědět o růžích

 

Růže je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších květin na světě. Existuje více než 100 různých druhů růží a většina z nich pochází z Asie. Ovšem na světě existují nejen druhy původem z Asie, ale také Evropy, Severní Ameriky nebo Afriky. Růže v dnešní době díky jejich oblíbenosti a komerčnímu pěstování můžete najít po celém světě. V dnešním článku si představíme hned několik zajímavých faktů o růžích. Bude to různorodá jízda zajímavými tématy, spojenými s těmito nádhernými květinami. Růže nám dělají radost již tisíce let, proto se pojďte společně s námi o nich dozvědět něco nového.

 

 

Na úvod o růžích..

Samotné pěstování růží začalo 500 let před naším letopočtem a vedlo k vytvoření až neuvěřitelných 13 000 odrůd růží. Od divokých růžích až po speciálně šlechtěné odrůdy, které si vyžadují opravdu pečlivou péči a starost. Narozdíl od toho divoké růže mohou přežít na různých stanovištích mimo ty, které mají extrémně chladné zimní období. Ovšem i divoké růže bohužel v dnešní době čelí nejisté budoucnosti a některé jejich odrůdy jsou vedeny jako ohrožené kvůli ztrátě jejich přirozeného prostředí. Ačkoliv ke ztrátě přirozeného prostředí již odnepaměti dochází přirozeně, což si můžeme prezentovat na příkladu dinosaurů v poslední době tomu stále více přispívá lidská činnost. Rozvoj bydlení, průmyslu a zemědělství snižuje stanoviště původních organismů, které tak ztrácí své přirozené prostředí. Jedná se o skutečný problém, kterému budeme v následujících letech čelit více a častěji. Zároveň se zde stále vyskytuje problém globálního oteplování, na kterém se lidstvo taktéž z velké části podílí.

 

Zajímavá fakta o růžích

Velikost růže se nedá obecně specifikovat, jelikož vždy záleží na konkrétním druhu. Průměrná výška růže však dosahuje kolem 80 až 85 cm. Ovšem máme tady také rekormandy a extrémy, kdy některé růže mohou dosahovat až 7 metrů! To ale ani zdaleka není norma, proto se nemusíte bát, že by vám na zahradě rostly sedmimetrové růže.

 

Většina druhů růží je opadavých. Existují zde ale také druhy, které patří do skupiny stálezelených. Nejvíce růží roste ve formě keře, najdeme zde ale také například popínavé růže, které jsou specifické tím, že si vždy najdou stanoviště po kterém se mohou doslova plazit. Což je v některých případech výhodou, kdy dokáží zakrýt nevkusné zdi nebo ploty. No, není hezčí pohled na stěnu nebo plot plný růží, než oprýskanou omítku?

 

Barva růží závisí především na konkrétním druhu růže. Růže můžeme najít v různých odstínech od bílé, žluté, růžové, oranžové nebo tradiční červené barvy a v mnoha dalších kultivarech, kdy existují i dvoubarevné růže a další. Jeden z největších mýtů, které se točí okolo růží je rozhodně existence modrých a černých růží. Modré a černé růže přirozeně v přírodě skutečně nenajdeme. Jedná se o barvené růže, které si na trhu vybudovaly poměrně stabilní pozici a někteří lidé je skutečně milují. Základ pro modrou růži je zpravidla růže krémová. Celý proces barvení růží je velkou záhadou, jelikož se jednotliví pěstitelé předhání v tom, kdo bude mít nejkrásnější uměle vytvořenou barvu. Například v EU se modré růže mohou barvit pouze přírodními barvivy a porušení tohoto zákonu s sebou nese vysoké pokuty a tresty. Každý dodavatel musí mít svoji evropskou certifikaci. Stejně tak je to i s černými růžemi, které ve volné přírodě skutečně nenajdete. Černé růže, na které můžete narazit v květinářství jsou ve skutečnosti pouze obarvené rudé růže.

 

Nádherné růže jsou také velmi dobře známé pro jejich trny, proto vždy při manipulaci se stonky růží postupujte skutečně opatrně. Trny mají u růží několik funkcí, například u popínavých růží slouží ke spojení s ostatními rostlinami, obecně ale jsou ale růže díky trnům chráněny před býložravci. Skutečnou zajímavostí je ale fakt, že i přes skutečně silné a ostré trny některé druhy jelenů jsou schopni růže sníst. Mimo ale tyto velké býložravce na růže často útočí také drobný hmyz a pavouci, kteří dokážou způsobit různé plísňové choroby, které vedou ke značnému poškození růží.

 

Každá barva růže si sebou nese svoji jedinečnou symboliku a význam. Červené růže jsou tradičně symbolem lásky a vášně, žluté růže jsou spojovány se symbolikou přátelství, bílé růže jsou symbolem čistoty a nevinnosti a růžové růže mají symbolizovat ženskost a radost. U konkrétních významů si ale vždy raději zjistěte ještě jejich kulturní význam, který se může lišit různě po celém světě.

 

Divoké růže mají přirozeně 5 kališních lístků a 5 korunních lístků. Vyšší počet jak kališních, tak i korunních lístků je výsledkem mutací a dalších kultivací růží.

 

Růžový olej je významnou složkou v parfémovém průmyslu, bez kterého by velké množství parfémů nemohlo vzniknout. Ne výrobu skutečně malého množství oleje je potřeba obrovské množství růží. Abychom byli konkrétnější, na výrobu jednoho gramu oleje je potřeba až neuvěřitelných 2000 růží! Mimo růžový olej se v kosmetickém průmyslu stala oblíbená i růžová voda, která dokáže dokonale osvěžit během parných dnů nebo také zklidnit podrážděnou pokožku. Růžová voda je vhodná pro všechny typy pleti a pomůže vám hydratovat a vyživit vaši pleť.

 

Plody růží známe všichni, není jím nikdo jiný než zářivě červený šípek, který nesmí chybět žádný podzim v podzimně laděných dekoracích. Šípky jsou nejen krásnou dekorací, ale také významným zdrojem vitamínu C, který lidský organismus ocení zejména v zimních měsících. A to hlavně v podobě oblíbeného šípkového čaje, který není vůbec složitý na výrobu a zvládnete si ho udělat i u vás doma. Navíc nejen čaj z šípků je oblíbenou pochoutkou, ale také džemy jsou oblíbenou sladkostí spojenou se šípky. Růže se velmi často využívají také v tradiční medicíně, nejčastěji ke zmírnění bolesti žaludku a k léčbě rakoviny.

 

Růže za sebou mají skutečně bohatou historii a patří mezi staré rostliny. Jedna z nejstarších zkamenělin růží byla objevena v Coloradu a pochází z doby více než 35 milionů let. Historicky byla růže skutečně oblíbenou a inspirovala také mnoho umělců, proto není divu že motiv nebo tématiku růží najdeme nejen v literatuře, ale také v básních a písních. Růži je věnováno přes více než 4000 písní!

 

Růže je skutečným držákem a dokáže přežít leccos. Důkazem toho je i růže, která pokrývá zdi katedrály v německém městě Hildesheim, která má více než 1000 let.

 

A co váš vztah k růžím? Patří mezi vaše oblíbené květiny, nebo naopak preferujete radši originální a neotřelé druhy květin, které umí překvapit? Ať už je tomu tak, či onak, růže patří skutečně mezi květinové ikony, kterými snad nikdo nepohrdne. Jsou vhodné téměř pro každou situaci a jejich symbolika dokáže být skutečně významná.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ADRIANA

ADRIANA

SCALA

SCALA

AGNES

AGNES

RUDY

RUDY

ALENKA

ALENKA

ALEXIS

ALEXIS

AMY

AMY

ANNA

ANNA

APOLENA

APOLENA

ARIEL

ARIEL

DARI

DARI

BARBIE

BARBIE

BABETA

BABETA

BELISE

BELISE

BERENIKA

BERENIKA

APOLENA SET 1

APOLENA SET 1

BIANKA

BIANKA

BIBIANA

BIBIANA

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

BLANDINE

BLANDINE

CARMEN

CARMEN

CATHARINA

CATHARINA

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CINDY

CINDY

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

CLOE

CLOE

CORIN

CORIN

DARCIA

DARCIA

DESIRE

DESIRE

DIANA

DIANA

DORA

DORA

DURIANA

DURIANA

ELEN

ELEN

ELIEN

ELIEN

ELISABETH

ELISABETH

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Jak se postarat o sukulenty v interiéru

Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.

Číst celé
Nejčastější otázky spojené s květinami

Nejčastější otázky spojené s květinami

Patnáct zajímavostí o květinách

 

Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.

Číst celé
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Oáza klidu ve vašem bytě

Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.

Číst celé