RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
+420 737 616 029
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Zahradní stěny a vertikální zahrady

Jak si doma vytvořit vertikální zahradu nebo zahradní stěnu

Živé stěny a vertikální zahrady stále nabírají na oblíbenosti a potkáváme je čím dál častěji. Jsou skvělým způsobem jak ušetřit místo, ale zároveň si zútulnit a ozelenit prostor u vás doma. Zkrášlování zdí nabízí příležitost jak nejlépe využít stěny, ploty a jiné bariéry a jsou tak ideálním řešením například na drobné zahrady, nádvoří, balkony a nebo dokonce i do vašeho obýváku. U živých stěn můžete zvolit buďto tu nejjednodušší variantu v podobě připevněných květináčů přímo na stěnu, nebo naopak složitější, ale efektivnější verzi v podobě speciálních systémů s kapsami nebo automatizovanou hydroponií. U živých zdí se kreativitě meze nekladou, můžete si pomocí rostlin vyskládat různé obrazce, vytvořit věž naskládaných květináčů nebo využít popínavé rostliny pro širší paletu barev.

 

Jaký je rozdíl mezi živou stěnou a vertikální zahradou?

Živé stěny se nejčastěji vytvářejí pomocí modulárních systémů, které jsou přímo připevněny ke zdi a dokáží pokrýt jak celou zeď, tak i pouze menší, vámi preferovanou, část stěny. Naopak u svislých zahrad se používají pro nás tradičnější přístupy. Svislou zahradu si můžete vytvořit například u vás na pergole, vyskládat ji pomocí speciálních stojanů na květináče nebo si vytvořit vlastní stěnu složenou z různých květinových kontejnerů. Hlavní záminkou je využití prostoru ve prospěch zeleně.

Co byste měli vědět o živé stěně

První věc, kterou je před pořízením živé stěny důležité zvážit je rozhodně hmotnost produktu a síla vašeho plotu, nebo zdi na kterou si přejete systém zavěsit. Většina běžně dostupných živých stěn nebo panelových systému jsou založeny na modulech s půdou, membránami nebo na hydroponických systémech, které dodávají rostlinám vodu a hnojivo pomocí tankových systémů. Pro ochranu vaší stěny nebo plotu budete také potřebovat nepromokavou membránu nebo mezeru mezi stěnou a systémem. Můžete se rozhodnou také buďto pro automatický zavlažovací systém nebo ruční dolévání vody, kdy je nutné myslet na rovnoměrné zalévání. Jelikož rostliny ve spodní části často při ručním zalévání dostanou mnohem více vody, než ve skutečnosti potřebují nebo dokáží absorbovat.

Kde a jak vytvořit živou stěnu

Vaši živou stěnu můžete vybudovat téměř kdekoliv! Hlavní trik spočívá ve výběru správných rostlin pro konkrétní místo a podmínky. Nejčastěji se živé stěny tvoří na stinných místech, kde se zbylým rostlinám nedaří, což vám nahrává k vytvoření zelené oázy uprostřed temna. Stinné místa jsou ideální pro vytvoření plotu složeného zejména z listů, naopak pokud toužíte po bylinkové zahradě, budete nejspíš muset najít slunnou plochu, aby se bylinkám dařilo.

Vaše živá zeď zároveň nemusí nutně pokrývat celou zeď, může to být naopak pouze část zdi, která by podle vás potřebovala trochu oživit, můžete si například v kuchyni vytvořit jedlou zahradu nebo přidat trochu života do vašeho balkonového koutu. Tato miniaturní umělecká díla se dají vytvořit pomocí plastových kontejnerových modulárních systémů, které seženete ve specializovaných zahradnictvích nebo na internetu. Pokud máte ovšem šikovného manžela nebo kamaráda, s trochou zručnosti to určitě zvládnete u vás doma. Vlastnosti živé stěny se během jejího pozvolného růstu hodně mění, proto je dobré zvolit variabilní stěnu, kterou lze během růstu snadno přepracovat přidáním nových rostlin nebo je snadné ji přenést na jiné místo.

 

Na živou stěnu je také vhodné zvolit rostliny, které jsou odolné vůči chorobám, jsou lehké s mělkými kořeny. Na kořeny je důležité myslet zejména kvůli omezenému místu. Pro celoroční efekt vyberte raději vždy zelené rostliny, které sem tam můžete doplnit sezónními, výraznějšími barvami. Samozřejmě na živé zdi můžete také pěstovat jedlé pochoutky. U výběru bude záležet hlavně na vašich preferencích a na tom, zda chcete vytvořit obrovský zelený, přírodní koberec, bylinnou zahradu nebo zajímavou stěnu s exotickým nádechem. Jedlé rostliny ve většině případů potřebují slunce,  stejně jako slunné okrasné rostliny jako je helianthemum, sedum, kopretiny nebo festuca se bez sluníčka neobejdou. Pro stinné zázemí můžete naopak zvolit kapradiny, bromeliad, ajugu, heucheras nebo tiarellas.

Jak vytvořit vertikální zahradu

Vertikální zahrada je skvělým způsobem jak si ozvláštnit domácí zahradu. K vytvoření vertikální zahrady můžete využít oblouky, tunely, mříže nebo pergoly, které se najednou stanou nádhernými ohnisky, na kterých mohou vykvést krásné květy růží a dalších květin. Další možností, jak přispět k vertikální zahradě je přidat závěsné koše, květináče nebo využít parapety, balkony nebo různé stojany. Vaše zdi a ploty se mohou stát přitažlivými samy o sobě pomocí malířských technik, zajímavé výsadby nebo netradičních materiálů.

Výběr správných květin

Stejně jako všude jinde, vybírejte rostliny tak, aby jim vyhovovaly zdejší podmínky. Ať už jsou to letničky, trvalky, bylinky nebo milovníci stínu, vždy vybírejte rostliny na základě místa, kde se vaše vertikální zahrada nebo zahradní stěna vyskytuje. Správná rostlina a místo je to nejdůležitější pro vaši zelenou stěnu. Při skládání rostlinné mozaiky do vaší zelené stěny, je důležité myslet na fakt, že vyšší rostliny snadno dokážou zastínit ty níže postavené. Proto je vhodné už dopředu promyslet nutnost zalévání, hnojení a prořezávání. Zelené zdi jsou také mnohem hustější než vertikální zahrady.

Tipy pro vytvoření živých stěn nebo vertikální zahrady

●       Ujistěte se, že máte přístup ke všem částem zelené zdi pro zalévání a údržbu.

●       Živé stěny se mohou velmi snadno navlhčit, proto je nutné je chránit.

●       Živé stěny založené na panelech můžete libovolně kombinovat a přesunout, proto je v různých sezónách můžete libovolně měnit.

●       Živé stěny jsou skvělým způsobem, jak zamaskovat nepěkné stěny, izolace a jak si zvýšit biologickou rozmanitost přímo u vás doma.

●       Při výsadbě zelených stěn používejte malé rostliny. Nejen že jsou levnější, ale také jsou snadnější na pěstování a údržbu.

●       Vždy pamatujte že správná výsadba a pravidelná údržba je důležitá!

●       Upravte, nebo přesuňte květiny, které přerostou svůj prostor.

 

Doufáme, že vám nás dnešní průvodce přiblížil rozmanitost a krásu živých stěn a vertikálních zahrad. Získali jste novou inspiraci na to, jak vylepšit vaši zahradu, balkon, nebo jak si přinést trochu zeleně do prostoru, který jste dodnes považovali za nevyužitelný. Uvidíte že vaše nová živá stěna nebo vertikální zahrada zaujme každou návštěvu, jelikož využít každý prostor pro dobro přírody je stále umění!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

AGATA

AGATA

ALENKA

ALENKA

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BEATRIX

BEATRIX

BELLA

BELLA

BERENIKA

BERENIKA

CARMEN

CARMEN

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DESIRE

DESIRE

ELEN

ELEN

VIVIENA

VIVIENA

TAMARA

TAMARA

SOFIE

SOFIE

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

MIX RŮŽÍ

MIX RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LUISA

LUISA

KYTICE FRÉZIÍ

KYTICE FRÉZIÍ

KATERINA

KATERINA
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LINDA

LINDA

AMORA

AMORA

CHANEL

CHANEL

CHRYZANTHEMY

CHRYZANTHEMY

GEORGINA

GEORGINA

KARIN

KARIN

JULIANA

JULIANA

MIX GERBERY

MIX GERBERY

BONITA

BONITA

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

JOLANDA

JOLANDA

LUDMILA

LUDMILA

MARIANA

MARIANA

RACHEL

RACHEL

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Škodlivé rostliny pro kočky

Škodlivé rostliny pro kočky

Rostliny nebezpečné pro vaše kočičí mazlíčky

Kočky a psi patří mezi nejběžnější domácí mazlíčky, kteří nám zpříjemňují naše bytí a bez nich by to už zkrátka nebylo ono. Jsou to většinou oni, komu se můžeme vypovídat, když je nám nejhůř, jsou to oni, kteří nás i v tom nejpochmurnějším počasí vytáhnout na procházku a jsou to oni, kteří nám domov, dělají tím pravým domovem. Ovšem tito tvorové jsou od přírody docela zvědaví a mezi jejich oblíbené činnosti patří lezení a prozkoumávání různých věcí. Tato zvědavost je ale často může také velmi snadno přivodit do problémů a s tím souvisí i dnešní článek. Kočky často holdují rostlinám, hrají si s jejich lístky, okusují je nebo se hrabou různě v květináčích. Pokud jste majitelem kočičí slečny nebo kocoura, rozhodně byste měli vědět o rostlinách, které jsou pro vašeho čtyřnohého mazlíčka škodlivé! Je důležité tyto druhy květin a rostlin znát, aby si vaše kočka u vás doma neublížila a nebyla vystavena nebezpečí v podobě květin. V dnešním článku si tedy představíme různé druhy květin, které jsou pro kočky nebezpečné. Tak pojďme se na ně společně podívat.

Číst celé
Jak vnést romantiku zpět do vztahu

Jak vnést romantiku zpět do vztahu

Romantické květiny, které vnesou vášeň zpět do vašeho vztahu

Rok 2020 byl pro mnohé, nejen páry, opravdu velkou zkouškou se kterou se nadále potýkáme a možná ještě dlouho potýkat budeme. Ať už někoho mohla tato doba zasáhnout zejména z finanční stránky, největší zátěž měla rozhodně naše psychika, která mohla být napadena hned z několika důvodů. Každé vystoupení z naší komfortní zóny sebou nese určitý tlak na naši psychiku. Může to být dlouhé odloučení párů, které se nemohou setkat ať už z důvodů nařízení, nebo nemoci. Druhým extrémem je naopak home-office, do které mnozí naskočili doslova za chodu a neměli na výběr žádnou jinou volbu. K tomu přičteme děti na online výuce doma, což taky našemu soustředění na práci moc nepřidá a navíc, nejspíše ta nejvíce frustrující věc na celé situaci je, že nikdo z nás netuší, kdy tato doba skončí a jaké to bude poté. Všechny tyto přímé i nepřímé dopady mají vliv nejen na naši psychiku, ale také na naše vztahy, zejména partnerské. Po letech soužití se určitá forma romantiky začne z vašeho vztahu přirozeně vytrácet a vy sundáte ony zamilované, růžové brýle, přes které jste vaši partnerku nebo partnera doposud viděli.

Dobrou zprávou však je, že se správnými romantickými květinami a gesty můžete onen smysluplný oheň plný vášně znovu vzplanout. Bude vám stačit pouze trocha nápaditosti, květin a vaši partnerku dostanete do kolen. V dnešním článku si tedy představíme několik zaručených rad a tipů, jak přinést vášeň zpět do vašeho vztahu. Pojďte se společně s námi podívat na možnosti, jak na to!

Číst celé
Vytvořte si doma vánoční atmosféru

Vytvořte si doma vánoční atmosféru

Přineste si vánoční náladu pomocí dekorací k vám domů

Zima se pomalu, ale jistě blíží. Holé stromy venku hlásí, že zima opravdu klepe na dveře a proto se pomalu ale jistě loučíme s barevným podzimem. Nastává období, kdy místo rozkvetlých parků a zahrad budeme potkávat holé stromy a v lepším případě sníh. Ačkoliv zima květinám moc nepřeje, vy si to doma můžete udělat hezké i tak! Nastává ideální čas, kdy se můžete v klidu a bez stresu připravit na Vánoce a ideálně promyslet výzdobu na tento rok. Jakmile si svůj domov vyzdobíte přesně podle vašeho gusta a dáte mu alespoň trochu vánoční nádech, rozhodně se v něm budete cítím mnohem lépe. Vánoční výzdoba by povětšinou měla být spojována s rodinnou pohodou, abyste se uvnitř cítili útulně, pohodlně a hlavně aby jste měli ten správný pocit teplého domova. Přes zimní měsíce trávíme doma více času, než například v létě a proto je důležité se doma cítit příjemně víc, než kdy jindy. Pokud máte pocit, že k dosažení požadovaného efektu budete muset utratit spoustu peněz, ihned vás vyvedeme z tohoto omylu! Naopak, příjemnou vánoční atmosféru si můžete vytvořit doma aniž byste utratili velké sumy, které si raději nechejte na nákup dárků, pro vaše nejbližší. V dnešním článku vám totiž prozradíme, jak si to doma udělat na Vánoce útulné, bez velké námahy, ale s velkým efektem!

Číst celé