Výsadba podle sluneční mapy
Sluneční mapa, jak vystopovat slunce na vaší zahradě
První věc, která by vás měla zajímat, pokud se právě chystáte vysadit si ideální květiny do vaší zahrady je ta, kolik slunečního světla se na konkrétní místa během dne dostává. Tato jednoduchá otázka přitom dokáže překvapit opravdu spoustu lidí. Mnoho rostlin je doslova závislých na tom, kolik slunečního světla se jim během dne dostane a je důležité, aby byly rostliny umístěny na místě, které splňuje jejich specifické požadavky na sluneční světlo. Proto je opravdu užitečné si před samotným velkolepým zahradním projektem, který je spojen s výsadbou jednotlivých rostlin zmapovat vaši zahradu a pochopit tak pohyb světla a stínu u vás na zahradě. Tento průzkum vám následně umožní umístit správné rostliny do ideální expozice, aby je poté slunce zbytečně nespálilo, nebo naopak neměly zakrnělý nebo zrychlený růst.
Sledování slunce u vás na zahradě
Stejně jako lidé, i rostliny mají různou citlivost na slunce. Některé rostliny milující stín mohou být nevědomě vystaveny slunečnímu záření, které způsobí zpomalený nebo zakrnělý růst, způsobený nadměrným přísunem velkého množství světla. Podobně je tomu i v opačném případě, kdy naopak rostliny, které milují slunce nemusí kvést nebo mohou být výrazně náchylnější k chorobám, pokud jsou pěstovány ve stínu. To je jenom jeden hlavních důvodů, proč je při nákupu většina rostlin označena základním rozdělením na plné slunce. Částečné slunce/částečný stín nebo stín.
· Rostliny s označením pro plné slunce vyžadují každý den alespoň 6 nebo více hodin slunečního světla.
· Částečné slunce nebo částečný stín naopak znamená, že rostlina potřebuje během dne 3 až 6 hodiny slunečního záření.
· Rostliny označené ukazatelem stín nebo plný stín si vystačí pouze s 3 hodinami slunečního záření denně nebo dokonce i méně.
Průměrná zahrada, která je obklopena domem, garáží a jinými strukturami jako jsou například stromy a keře, proto bude obvykle kombinací plného slunce a částečného slunce a stínu. Slunce se přirozeně pohybuje z východu na západ, což způsobuje pohyb stínu ze západu na východ ve směru hodinových ručiček. Dále v závislosti na ročním období může být slunce na obloze v různé výšce, což způsobuje také velikost stínů vržených budovami nebo stromy. Na jaře může mnoho listnatým stromům chvíli trvat, než se olistí, proto bude na vaši zahradu dopadat více slunečního světla, které bude později v roce naopak zastíněno listy hustě zalesněných stromů. Sledování slunečního záření a stínů během roku vám poskytne mnohem přesnější vodítko proto, co kde zasadit, pěstovat nebo na jakou část vaší zahrady se zaměřit.
Jak zmapovat sluneční světlo na vaší zahradě
Mapování slunce na vaší zahradě vyžaduje jeden celý den, který věnujete sledování pohybu slunce na vaší zahradě. A to od samotného východu až po západ, kdy budete sledovat pohyb světla na zahradě. Jelikož mnozí z nás si nemohou dovolit celý den prosedět na zahradě a sledovat jak se pohybuje sluneční světlo a stín, můžete váš sledovací projekt rozdělit do více dnů, kdy budete sledovat pokaždé v jiný časový úsek. Nejvhodnější doba, kdy můžete mapovat slunce na vaší zahradě je na jaře a během letního slunovratu. Pro co nejpřesnější zmapování budete potřebovat milimetrový papír, pravítko a pastelky.
Začněte vytvořením mapy oblasti, ve které budete sledovat dopadající sluneční paprsky. Nezapomeňte do vaší mapy zahrnout budovy a další stavby jako jsou například vysoké ploty, stromy a keře, nebo cokoliv, co by mohlo vrhat stín po celý den. Abyste docílili nákresu jednoduché, ale vypovídající mapy, nemusíte nutně být zkušeným umělcem, ale snažte si být co nejpřesnější. Do mapy poté postupně každou hodinu označte místa, na které dopadá sluneční světlo a naopak na kterou plochu je vržen stín. Pomocí barevných pastelek pak značne místa, na které dopadá v konkrétní čas slunce a odlišnou barvou místa, na které je vržen stín. Nejintuitivnější variantou je volba teplých barev jako je žlutá, oranžová červená na označení míst, kde dopadá slunce a naopak studených barev jako je modrá nebo šedá k označení stínu. Nezapomeňte si také zapsat čas jednotlivých pozorování, které na mapě vyznačíte. Po několika hodinách můžete začít pozorovat, že na vaší mapě začíná objevovat vzor, ale i přesto je důležité vydržet a sledovat opravdu po celý den.
Díky tomuto snadnému a rychlému zmapování vaší zahrady získáte skvělý přehled pohybu slunce a stínu po vaší zahradě a budete schopni vybrat ideální květiny pro vaše světelné podmínky.
tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR
Mohlo by vás také zajímat
Popisek stránky a produktu
Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru
Jak se postarat o sukulenty v interiéru
Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.
Nejčastější otázky spojené s květinami
Patnáct zajímavostí o květinách
Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu
Oáza klidu ve vašem bytě
Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.