RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Výsadba podle sluneční mapy

Sluneční mapa, jak vystopovat slunce na vaší zahradě

První věc, která by vás měla zajímat, pokud se právě chystáte vysadit si ideální květiny do vaší zahrady je ta, kolik slunečního světla se na konkrétní místa během dne dostává. Tato jednoduchá otázka přitom dokáže překvapit opravdu spoustu lidí. Mnoho rostlin je doslova závislých na tom, kolik slunečního světla se jim během dne dostane a je důležité, aby byly rostliny umístěny na místě, které splňuje jejich specifické požadavky na sluneční světlo. Proto je opravdu užitečné si před samotným velkolepým zahradním projektem, který je spojen s výsadbou jednotlivých rostlin zmapovat vaši zahradu a pochopit tak pohyb světla a stínu u vás na zahradě. Tento průzkum vám následně umožní umístit správné rostliny do ideální expozice, aby je poté slunce zbytečně nespálilo, nebo naopak neměly zakrnělý nebo zrychlený růst.

 

Sledování slunce u vás na zahradě

Stejně jako lidé, i rostliny mají různou citlivost na slunce. Některé rostliny milující stín mohou být nevědomě vystaveny slunečnímu záření, které způsobí zpomalený nebo zakrnělý růst, způsobený nadměrným přísunem velkého množství světla. Podobně je tomu i v opačném případě, kdy naopak rostliny, které milují slunce nemusí kvést nebo mohou být výrazně náchylnější k chorobám, pokud jsou pěstovány ve stínu. To je jenom jeden  hlavních důvodů, proč je při nákupu většina rostlin označena základním rozdělením na plné slunce. Částečné slunce/částečný stín nebo stín.

·         Rostliny s označením pro plné slunce vyžadují každý den alespoň 6 nebo více hodin slunečního světla.

·         Částečné slunce nebo částečný stín naopak znamená, že rostlina potřebuje během dne 3 až 6 hodiny slunečního záření.

·         Rostliny označené ukazatelem stín nebo plný stín si vystačí pouze s 3 hodinami slunečního záření denně nebo dokonce i méně.

 

Průměrná zahrada, která je obklopena domem, garáží a jinými strukturami jako jsou například stromy a keře, proto bude obvykle kombinací plného slunce a částečného slunce a stínu. Slunce se přirozeně pohybuje z východu na západ, což způsobuje pohyb stínu ze západu na východ ve směru hodinových ručiček. Dále v závislosti na ročním období může být slunce na obloze v různé výšce, což způsobuje také velikost stínů vržených budovami nebo stromy. Na jaře může mnoho listnatým stromům chvíli trvat, než se olistí, proto bude na vaši zahradu dopadat více slunečního světla, které bude později v roce naopak zastíněno listy hustě zalesněných stromů. Sledování slunečního záření a stínů během roku vám poskytne mnohem přesnější vodítko proto, co kde zasadit, pěstovat nebo na jakou část vaší zahrady se zaměřit.

 

Jak zmapovat sluneční světlo na vaší zahradě

Mapování slunce na vaší zahradě vyžaduje jeden celý den, který věnujete sledování pohybu slunce na vaší zahradě. A to od samotného východu až po západ, kdy budete sledovat pohyb světla na zahradě. Jelikož mnozí z nás si nemohou dovolit celý den prosedět na zahradě a sledovat jak se pohybuje sluneční světlo a stín, můžete váš sledovací projekt rozdělit do více dnů, kdy budete sledovat pokaždé v jiný časový úsek. Nejvhodnější doba, kdy můžete mapovat slunce na vaší zahradě je na jaře a během letního slunovratu. Pro co nejpřesnější zmapování budete potřebovat milimetrový papír, pravítko a pastelky.

Začněte vytvořením mapy oblasti, ve které budete sledovat dopadající sluneční paprsky. Nezapomeňte do vaší mapy zahrnout budovy a další stavby jako jsou například vysoké ploty, stromy a keře, nebo cokoliv, co by mohlo vrhat stín po celý den. Abyste docílili nákresu jednoduché, ale vypovídající mapy, nemusíte nutně být zkušeným umělcem, ale snažte si být co nejpřesnější. Do mapy poté postupně každou hodinu označte místa, na které dopadá sluneční světlo a naopak na kterou plochu je vržen stín. Pomocí barevných pastelek pak značne místa, na které dopadá v konkrétní čas slunce a odlišnou barvou místa, na které je vržen stín. Nejintuitivnější variantou je volba teplých barev jako je žlutá, oranžová červená na označení míst, kde dopadá slunce a naopak studených barev jako je modrá nebo šedá k označení stínu. Nezapomeňte si také zapsat čas jednotlivých pozorování, které na mapě vyznačíte. Po několika hodinách můžete začít pozorovat, že na vaší mapě začíná objevovat vzor, ale i přesto je důležité vydržet a sledovat opravdu po celý den.

 

Díky tomuto snadnému a rychlému zmapování vaší zahrady získáte skvělý přehled pohybu slunce a stínu po vaší zahradě a budete schopni vybrat ideální květiny pro vaše světelné podmínky.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KASTY SET 1

KASTY SET 1
Neprodejné

KASTY SET 2

KASTY SET 2
Neprodejné

KASTY SET 3

KASTY SET 3
Neprodejné

KASTY SET 4

KASTY SET 4
Neprodejné

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Osm nejdražších květin na planetě

Osm nejdražších květin na planetě

Něco o nejdražších květinách světa

Obdarovat sebe nebo své blízké krásnou kyticí květin je jedna věc, ale utratit tisíce za jediný stonek je věc druhá, pro většinu smrtelníků zcela nepředstavitelná. Ačkoliv jsou kytice nádherným dárkem, který již po dlouhá staletí kouzlí úsměvy na tváři i u nich existuje určitá hranice, kterou jsme či nejsme většinou ochotni zaplatit. Ačkoliv se to různí a na každou konkrétní situaci je třeba nahlížet trochu jinak, existují skutečné extrémy, které dokonce trhají rekordy. Pojďte se společně v dnešním článku podívat s úctou na nejdražší květiny světa, včetně jedné tak výjimečné, které ve skutečnosti nikdy nebyla přidělena cenovka.

Číst celé
Šest praktických tipů pro aranžování květin

Šest praktických tipů pro aranžování květin

 Jak nejlépe naaranžovat květiny

Vždycky jste snili o dokonalé kytici, kterou si dokážete naaranžovat sami doma? My vám ten váš sen splníme! V dnešním článku přicházíme s tipy na aranžování květin od uznávaných a zkušených květinových stylistů, díky kterým oživíte každé vlastní mistrovské dílo.

Pokud jste si udělali radost čerstvě řezanými květinami nebo se vám po oslavě sešlo dokonce hned několik, je na čase si jich užít co nejvíce! A samozřejmě každý chce, aby tyto kytice vypadaly co nejlépe. Od okamžiku, kdy květiny vyjmete z obalu, může začít velká stylingová párty! Každá kytice si zaslouží zazářit a proto se v dnešním článku můžete těšit na cenné informace s tipy, jak na aranžování květin, které se hodí k různorodým designům. A to vše bude jen ve vašich rukou. Aby každá kytice vynikla co nejvíce, podělí se naši květinoví stylisté o několik dalších tipů právě pro vás.

Číst celé
Podzimní a zimní svatební květiny

Podzimní a zimní svatební květiny

Svatební květiny na podzim a zimu

 

Výběr zimních svatebních květin a svatebních dekorací patří mezi tu zábavnější součást při plánování svatby. Od hlavních dekorací, květinových oblouků, svatebních kytic, květin pro družičky až po květiny na výzdobu oltáře. U všeho zmíněného je třeba zvážit mnoho aspektů.

Pokud se designu nevěnujete pracovně, ani to pro vás není koníček, je vhodné se poradit s profesionálem, aby vaše svatební dekorace neskončily fiaskem. Mnohým floristům stačí říct pouze pár základních informací o stylu vaší svatby a jsou schopní vám sestavit celou výzdobu doslova na míru. Nejlepší floristé se řídí zásadou "žádné dvě svatby nejsou stejné", každá svatba je plná nových nápadů a inspirace. V dnešním článku  jsme pro vás připravili několik klíčových věcí formou Q&A, které je dobré zvážit při výběru podzimních nebo zimních svatebních květin.

Číst celé