RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Svět růží - I. Díl

Svět růží, díl první

Romantiky není nikdy dost. Stejně tak to platí i o růžích, protože neexistuje snad víc romantičtější kytka, než je nádherná růže. Růže se doslova staly ikonou lásky a romantiky, i když existuje mnoho různých barevných kombinací a druhů, které nutně neznamenají romantiku a lásku. Naopak jsou symbolem přátelství, vášně nebo vděčnosti. Na světě existuje více než 150 druhů růží a doslova tisicovky různých hybridů, snad v každé barvě a tvaru na který si jen vzpomenete. Abychom vám alespoň trochu přiblížili, jak široká nabídka růží je, připravili jsme si pro vás dnešní článek, který vám alespoň trochu pomůže nahlédnout do světa růží. Ačkoliv neexistuje jediné správné rozdělení a kategorizace růží, my jsme je v dnešním článku rozdělili na tři základní kategorie. Divoké růže, staré zahradní a moderní zahradní růže.

 

Moderní zahradní růže

Možná se ptáte, co si máte pod pojmem moderní růže představit. Tyto růže jsou odrůdy, které byly vyšlechtěny po roce 1867 a většina růží, které se kdy ocitly v naší mysli patří právě do této kategorie. Širší klasifikace moderních růží může být poněkud komplikovaná, protože mnoho z moderních růží má ve svém původu staré zahradní růže. Nejčastěji jsou ale klasifikovány podle kvetoucích vlastností a růstu. Hlavním rozdílem, kterým se liší od starých zahradních růží je doba květu, kdy staré zahradní růže kvetou pouze jednou za rok, kdežto moderní růže kvetou nepřetržitě. Mají také mnohem větší květy a delší životnost ve váze. Naopak jejich vůně je poněkud plná a jsou méně odolné vůči různým chorobám.

Popínavé růže

Ačkoliv popínavé růže ve skutečnosti nemají popínavé vlastnosti jako má například vinná révě, ale mají tuhé, vzpřímené stonky, které se dají pomocí podpěry pěkně naučit růst tak, jak potřebujete. Některé stonky mohou dorůst až výšky 4,5 metru! Také obrovskou výhodou popínavých růží je fakt, že vyprodukují mnohem více květů, když je necháte růst horizontálně, nikoli vertikálně. Nejčastěji je můžeme najít na stěnách domů, podél plotů, nebo na speciálních místech s podpěrami, vytvořené přímo na míru pro růže. Mezi nejznámější druhy popínavých růží patří například Rosenfee, Tantau Giardina nebo Waltz courtyard.

Anglické růže David Austin

Ačkoliv není oficiálně uznaná jako samostatná třída Davida Austina, někdy nazývané také jako anglické růže tento typ růží patří jak mezi obchodníky, také mezi samotnými spotřebiteli mezi opravdu oblíbené a populární. David Austin začal s pěstováním růží před více než 50 lety s hlavním cílem vytvořit novou skupinu růží, která se bude vyznačovat těmi hlavními nejlepšími vlastnostmi starých i moderních růží. Růže od Davida Austina mají tradiční růžicovou formu a omamnou vůni starých růží, ovšem se schopností opakovatelného kvetení a mnohem širší a barevnější paletou. I přes jejich popularitu jsou tyto růže stále náchylné k nemocem, a také nenesou dobře velké výkyvy teplot jako ostatní odrůdy.

Růže mnohokvětá, Floribunda

Růže mnohokvěté vznikly zkřížením čajových růží a růží velkokvětých. Každý stonek tak vytváří shluk velkých květů v klasickém tvaru hybridních čajových růží. Růže mnohokvěté najdete v různých barvách včetně žluté, růžové, fialové nebo klasické bílé. Jejich velkou výhodou je rozhodně odolnost vůči chorobám a také relativně snadná péče. Růže mnohokvěté nejčastěji naleznete ve formě keře, které se často vyskytují v parcích nebo zámeckých zahradách. Proto možná pokud hledáte ideální keř pro vaši zahradu, který se bude pyšnit nádhernými květy je pro vás růže mnohokvětá skvělou volbou.

Růže velkokvětá, Grandiflora

Růže velkokvětá je třídou, která vznikla v minulém století, aby umožnila vzniknout nové klasifikaci mezi hybridy růží mnohokvětých a čajových, které přesně nesplňují podmínky, aby byly považovány za zmíněné. Růže velkokvěté jsou tedy kombinací půvabných květů čajových růží a opakující se kvetoucího cyklu z růží mnohokvětých. Díky tomu mají velkokvěté růže, jak už název prozrazuje, velké, nápadné květy, na dlouhých stoncích seřazeny na stonku nejčastěji jednotlivě, nebo ve shlucích po třech až pěti květech. Jejich keře jsou často větší a ačkoliv jsou vytrvalé a energické, mnohokvěté růže zůstávají poněkud populárnější.

Půdokryvné růže

Půdokryvné růže by se daly velmi snadno popsat jaké ideální zahradní růže, která má různé variace barev, květů a je velmi nenáročná na péči. Jejich maximální výška dosahuje jednoho metru, což je ale spíše výjimka. Většina z nich doroste do výšky půl metru. Půdokryvné růže jsou velmi odolné proti chorobám a škůdcům. Také jsou znovu kvetoucí což z nich dělá opravdové zahradní favority.

Hybridní čajové růže

Hybridní růže byly patřily vždy mezi oblíbené moderní růže, které máte šanci získat ve velmi pestré barevné škále. Jsou známé zejména pro své dlouhé, vzpřímené stonky, díky nimž jsou ideální volbou právě pro řezané květiny. Jejich květy jsou velké, dobře tvarovatelné a mohou mít průměr až 13 centimetrů! Bohužel tyto perfektní vlastnosti pro aranžmá sebou nesou také své oběti a tím je zejména náročnější údržba a nízká odolnost vůči škůdcům.

Miniaturní růže

Miniaturní růže jsou mini verzí hybridních čajových růží. Mají nejen drobné květy, ale také listy a stonky. Jsou to odolné všestranné rostliny. Jejich miniaturní květy můžete najít v široké škále barev včetně oranžové, růžové, bílé a žluté. Většina miniaturních růží kvete po dobu dvou až tří týdnů najednou. Často také prodávají jako pokojové rostliny, protože se jim skvěle daří taktéž v květináčích, kde dokážou udělat velkou parádu. Jsou také velmi efektivní a účinné na výplň hraničních ploch zahrad a do parků.

Růže vícekvětá, Polyantha

Růže vícekvěté jsou známé svými plnými květy, kdy od jara do podzimu jsou jejich stonky doslova posety nádhernými květy růží. Obvykle jsou tvořeny většími shluky drobnějších květů a najdete je taktéž ve více barevných kombinacích od bílé, růžové až po romantickou červenou. Vícekvěté růže jsou oblíbené zejména pro jejich snadnou údržbu, odolnost vůči chorobám a škůdcům. Jsou také ideálním kandidátem pro vaše truhlíky či koryta na zahradě.

Keřové růže

Keřové růže nabízí opravdu velké množství růží, které se nehodí do žádné jiné kategorie. Mnohé z nich jsou křížencem starých zahradních růží s moderními, jiné kombinují vlasnosti od každé z nich. Obecně se ale jedná o dobře odolné rostliny se snadnou péčí, což chce každý zahradník slyšet! Vzhled květu může být jednoduchý, podobný zelí, vůně jsou odlišné v závislosti na jednotlivých druzích. S podmínkami pro růst většinou keřové růže problém nemají a velmi snadno se dokážou šířit.

 

To by bylo pro dnešní skupinu moderních růží všechno, ovšem hned v příštím díle si představíme další významnou skupinu kterou jsou staré zahradní růže, které už svým názvem prozrazují svoje významné postavení. Proto se máte rozhodně na co těšit, jelikož růže mají rozhodně co nabídnout.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ADRIANA

ADRIANA

AGNES

AGNES

RUDY

RUDY

ALENKA

ALENKA

ALEXIS

ALEXIS

AMY

AMY

ANNA

ANNA

APOLENA

APOLENA

ARIANA

ARIANA
Neprodejné

ARIEL

ARIEL

DARI

DARI

BARBIE

BARBIE

BABETA

BABETA
Neprodejné

BELISE

BELISE

BERENIKA

BERENIKA

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

BLANDINE

BLANDINE

CLOE

CLOE

CORIN

CORIN

DARCIA

DARCIA

DESIRE

DESIRE

ELIEN

ELIEN

ELISABETH

ELISABETH

EMILIE

EMILIE

VIVIENA

VIVIENA

VIVIEN

VIVIEN
NÁŠ TIP

TAMARA

TAMARA

SOFIE

SOFIE

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

FILOMENAS

FILOMENAS
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

MIX RŮŽÍ

MIX RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KATERINA

KATERINA
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak poslat květiny do nemocnice

Jak poslat květiny do nemocnice

Jak nejlépe zaslat květiny do nemocnice

Zasílání květin je elegantním způsobem, jak snadno a rychle vyřešit různé příležitosti. Od oslavy narozenin, svátku, gratulaci k novému zaměstnání až po zásnuby nebo pro další blahopřání.

Krásná kytice květů je také spolehlivým způsobem, jak rozzářit den příteli, kamarádce nebo příbuznému, který je právě v nemocnici. Předtím je však důležité vzít v úvahu několik faktorů, které se liší od běžného zasílání květin domů nebo do práce. V dnešním článku se tedy podíváme hned na několik věcí, které je dobré mít na paměti předtím, než se rozhodnete překvapit květinovou zásilkou do nemocnice.

Číst celé
Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Zimní péče o řezané květiny

V zimě potřebují vaše krásné květiny zvýšenou péči, protože klima se stává suchým a květy mohou vyblednout, pokud zanedbáte jejich zimní péči. Péče o květiny v zimě by však pro vás neměla být nijak extra obtížná. Naopak, aby pro vás byla co nejjednodušší, sepsali jsme nejlepší tipy pro péči o květiny v zimě. Bylo by mylnou představou si myslet, že květiny nevyžadují velkou péči, protože jsou v bezpečí vašeho bytu. Květiny naopak v zimě potřebují trochu více péče, než například přes léto. Pokud se ale budete držet našich jednoduchých tipů pro péči o květiny v zimě, uvidíte, že budou stále svěží a kvetoucí.

Číst celé
Osm nejdražších květin na planetě

Osm nejdražších květin na planetě

Něco o nejdražších květinách světa

Obdarovat sebe nebo své blízké krásnou kyticí květin je jedna věc, ale utratit tisíce za jediný stonek je věc druhá, pro většinu smrtelníků zcela nepředstavitelná. Ačkoliv jsou kytice nádherným dárkem, který již po dlouhá staletí kouzlí úsměvy na tváři i u nich existuje určitá hranice, kterou jsme či nejsme většinou ochotni zaplatit. Ačkoliv se to různí a na každou konkrétní situaci je třeba nahlížet trochu jinak, existují skutečné extrémy, které dokonce trhají rekordy. Pojďte se společně v dnešním článku podívat s úctou na nejdražší květiny světa, včetně jedné tak výjimečné, které ve skutečnosti nikdy nebyla přidělena cenovka.

Číst celé