RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
+420 737 616 029
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Květiny a spánek

Rostliny, které Vám pomohou spát lépe, než kdy před tím

Bytové rostliny jsou těmi nejlepšími spolubydlícími! Nikdy nejí vaše jídlo, vždy jsou tam pro vás a naslouchají, když se potřebujete vypovídat a nejlepší ze všeho – pomáhají Vám se i dobře vyspat. Už víme, že rostliny čistí vzduch a pomáhají nám lépe dýchat. Ale věděli jste, že jejich vlastnosti, kterými disponují jako čističi vzduchu se pojí s některými z jejich dalších znaků, které nám navíc pomáhají lépe a klidněji spát? Takových rostlin je hodně a co je zajímavé, každá rostlina pomáhá jiným způsobem.

Některé rostliny jsou lepší v čištění vzduchu večer, kdy nám také umožňují lépe dýchat, protože uvolňují velké množství kyslíku a pohlcují oxid uhličitý, který přes noc vydechujeme. Aloe vera a zelenec jsou příklady těchto rostlin.

Níže uvádíme rychlý přehled běžných těkavých organických látek, které rostliny s vlastnostmi uvedenými výše absorbují.

 

 

  • Trichloretylen: Toto je průmyslová zplodina, která se nachází v barvách, lacích, v lepidlech, uvolňuje se při chemickém čištění.
  • Benzen: Benzen je běžné rozpouštědlo nacházející se v palivech, olejích, gumách a plastu.
  • Formaldehyd: Toto je ve vodě rozpustná organická látka, která se nachází v některých textiliích, papírových ubrouscích, kosmetice a čistících prostředcích.
  • Xylen: Xylen je chemikálie vyskytující se v cigaretovém kouři, gumě, barvě a automobilových výparech.
  • Čpavek: Tato látka se nachází v čistících prostředcích, voscích na podlahu a hnojivech.

 

Ovoňte si vzduch v ložnici

Ostatní rostliny, jako jasmín a gardénie uvolňují aroma, které zklidňuje, snižuje úzkost, ulevuje od stresu, a tak i přispívá ke klidnějšímu spánku. Vůni těchto květin můžete do vzduchu rozptýlit formou esenciálních olejů, vonnou směsí z usušených květů nebo si jednoduše pořiďte do ložnice živé rostliny.

 

Že dobrý spánek je z mnoha důvodů prospěšný asi slyšíváme často. Pokud v noci klidně spíme, jsme přes den pozornější a koncentrovanější, máme více energie a jsme celkově v lepší náladě. Všechny tyto pozitivní kvality začínají nočním odpočinkem. Ale co když se to nedaří? Zde na pomoc uvádíme několik tipů ze světa rostlin. Předvedeme jejich pro spánek nejlepší charakteristické vlastnosti, návod pro péči o ně, včetně jejich ideálního umístění v místnosti.

Květiny které podporují spánek

 

Aloe Vera

Asi každý z nás už alespoň pár krát za život sáhl po gelu z aloe vera ke ztišení místa spáleného od sluníčka nebo řezné rány. Ale kromě léčivých listů je nám tato rostlinka prospěšná i během spánku. Aloe Vera v noci uvolňuje kyslík, tím čistí vzduch a pomáhá nám lépe dýchat, zatímco spíme. Tato rostlina je skvělá především pro čištění benzenu a formaldehydu ze vzduchu.

Aloe vera je nenáročná na pěstování – k životu jí stačí opravdu malé množství vody (více v létě) a hodně slunečního světla.

 

Areca palma (Dypsis lutescens)

Tato rozlehlá palma přinese do vaší místnosti nádech tropů, a to díky jejím exoticky vypadajícím listům a její schopnosti se chovat jako přírodní zvlhčovač. Tato její charakteristická vlastnost je ideální pro ty, kteří v noci trpí dýchacími problémy. Areca palmy jsou skvělé pro čištění vzduchu od toxinů jako je formaldehyd.

Nejlépe je této palmě na světlém místě bez přímého slunce s pravidelnou zálivkou (nesmí stát ve vodě).

 

Bambusová palma (Chamaedorea seifrizii)

Tato palma připomíná svým vzhledem bambus. Dodají celé vaší ložnici pocit exotiky a čistoty. Tyto palmy jsou výborné k pročištění vzduchu od jedovatých látek jako je benzen a trichloretylen. Umístěte tyto rostliny poblíž oken, kde světlo krásně podpoří jejich velké zelené listy.

Tato rostlinka má ráda vlhkost, avšak ne mokro. Proto dbejte na to, aby měl květináč dobrý odtok vody. Umístěte palmu na světlé místo, bez přímého slunce. Jednou za čas je dobré očistit listy vlhkým hadříkem.

 

Bromélie

Bromélie jsou dalším typem tropických rostlin, které zatímco odpočíváte pro vás čistí vzduch. Tyto rostliny přes den absorbují oxid uhličitý a večer zvyšují množství kyslíku. To znamená, že tyto exotické krásky neustále pracují na tom, aby udrželi vzduch čistý. Pořiďte si bromélii společně s nějakou námi doporučenou palmou a vytvořte si tak z vaší ložnice exotický zážitek pro každou noc.

Bromélii umístěte na světlé místo, bez přímého slunce a zalévejte přímo do středu listové růžice, každé dva až tři dny.

 

Heřmánek pravý

Tato bylina se používá v čajových směsích, esenciálních olejích a dalších přípravcích, které pomáhají lidem relaxovat a mentálně vypnout.

Studie prokazují, že heřmánek navozuje spánek a pomáhá spát klidně celou noc. Umístěte rostlinu heřmánku poblíž postele, třeba společně s čerstvou levandulí a vdechujte tuto čerstvou a odpočinek navozující vůni celou noc.

Pro zklidňující účinky si můžete z květů heřmánku před spaním udělat čaj nebo si jeho vůni rozptýlit do vzduchu pomocí éterického oleje a difuzéru.

Heřmánek vyžaduje hodně sluníčka a pravidelnou zálivku. Počítejte také s tím, že se jedná o rostlinku jednoletou.

 

Aglaonema

I tyto nádherné rostliny jsou výborné k pročištění vzduchu od jedovatých látek. Jejich listy jsou mnohdy tak půvabné, že svojí dokonalostí připomínají až krásu umělou. Jestli potřebujete do své ložnice nezávislou rostlinu, která nepotřebuje příliš péče, Aglaonema, nazývaná také jako „spící panna“, je pro vás ta pravá. Bude vás každé ráno zdravit svěžím vzduchem a svojí krásou.

Aglaonema není náročná na sluneční světlo, ale potřebuje pravidelnou dávku vody. Jednou za čas si zaslouží ovlažit listy.

 

Břečťan

Pokud vás ve spánku trápí alergie, doporučujeme si opatřit rostlinu Břečťanu popínavého. U této rostliny studie prokázaly, že snižuje výskyt plísní a výparů z výkalů, které se mohou vyskytovat ve vzduchu domácnosti, kde se nachází domácí mazlíčci. Jeden výzkum také potvrdil, že listy břečťanu pomáhají zmírnit příznaky astmatu. Je to opravdu velmi silný přírodní osvěžovač vzduchu, který definitivně chcete ve své ložnici mít. Jen jej držte mimo dosah dětí a zvířat, je totiž jedovatý.

Břečťanu se daří v tmavší, ale také ve zcela jasné místnosti, avšak bez přímého sluníčka. Zálivku přizpůsobujeme ročnímu období, ale substrát by neměl nikdy zcela vyschnout.

 

Gardénie jasmínovitá

Gardénie vynikají voňavými květy a najdete je běžně v květinových zahradách. Tyto květiny svěže voní, snižují stres a napětí a navozují spánek. V rámci jednoho výzkumu se přišlo na to, že květy gardénie jsou výbornou přírodní alternativou prášků na spaní jako je Valium. Takže co zkusit v případě nespavosti namísto návykového polykání prášků na spaní umístit do vaší ložnice tuto rostlinu, kde vám kromě těchto skvělých účinků bude místnost i krásně zdobit.

Gardénii umístíme na světlé stanoviště bez přímého slunce, v zimě ji sluneční paprsky však prospějí. Zálivku (ideálně odstátou) má ráda hojnější od jara do podzimu, v zimě zavlažování omezte.  

 

Gerbera

Tyto okouzlující květy jsou úžasné pro barevný kontrast, který nám vynikne zejména mezi ostatní zelení.  Tyto květiny nám kromě své krásy zvýší obsah kyslíku v místnosti.

Pohlcují například benzen, který často uniká do ovzduší z plynového sporáku. Díky své větší náročnosti na péči je vhodnější pro přirozené pěstitele.

Potřebuje hodně slunečního světla a váhy. V zimním období si tato květina potřebuje odpočinout a je tedy ideální ji v tuto dobu uložit někam do chladu.

 

Šplhavník (Epipremnum aureum)

Tyto nenáročné rostliny jsou další skvělou volbou pro vaše ložnice. Vzduch čistí zejména tím, že z něj odstraňuje oxid uhelnatý a formaldehyd. Šplhavník jako čistič vzduchu zaujímá jedno z prvních míst ve studii tohoto tématu, vytvořenou agenturou NASA. Pokud máte v ložnici místo, šplhavník jej zde účinně zaplní. Tato rostlina se pyšní krásnými a plazivými listy, které vypadají skvěle v závěsných košících a na policích.

Ideální je světlé umístění, bez přímého slunce. Zálivku má šplhavník rád vydatnou, ale je třeba se vyhnout přelití (klidně po 20 min vylejte přebytečnou vodu z misky).

 

Jasmín

Květiny jasmínu jsou známé pro svou sladkou vůni, která se často vyskytuje v parfémech a svíčkách. Toto příjemné aroma je vhodné pro osvěžení místnosti a také klidný spánek. Hovoří se o tom, že vůně jasmínu snižuje úzkost a neklid, čímž přispívá ke klidnějšímu spaní a tím pádem zvýšenému mentálnímu výkonu přes den.

 

Levandule

Levandule je populární rostlina nejen do ložnice. Levandule nám pomáhá vytvořit odpočinkové prostředí, navodit tak lepší spánek a ráno mít více energie. Docílíme toho buď pomocí difuzérů s esenciálními oleji nebo i umístěním pytlíčků se sušenou levandulí poblíž postele. Tato rostlina nám pomáhá relaxovat přes den a rychle usnout v noci. Dle jedné studie snižuje vůně levandule stres a pomáhá lépe usnout i malým miminkům.

Levanduli umístíme na slunné místo a občas zalijeme. Pokud se rozhodneme levanduli umístit ven, je třeba ji na zimu umístit opět dovnitř, v květináči totiž nepouští kořínky příliš hluboko.

 

Orchidej

Tato tropická květina produkuje spoustu kyslíku. Tak jako u většiny uvedených rostlin se tak děje především v noci, kdy zpracovává oxid uhličitý.

Umístěte si tuto rostlinku ve vaší ložnici na světlejší místo (bez přímého slunce), kde vás kromě čerstvého vzduchu bude po probuzení těšit i svými nádhernými květy. Není náročná na zálivku, ale vyžaduje vodu nejlépe filtrovanou a speciální substrátovou směs.

 

Mučenka

Tato exotická květina výjimečného vzhledu pozvedne vašeho ducha díky své výrazné barvě a její příjemná vůně vám zaručeně zlepší náladu. Mučenky skvěle tlumí neklid a nespavost. Studie prokázaly, že tato květina snižuje napětí a stres lépe než tlumící léky typu Oxazepam. Nejen naší psychice, ale i při nachlazení či kožních problémech může mučenka ulevit například ve formě čajové směsi.

Mučenka vyžaduje pravidelnou zálivku, bez ní usychá, a má ráda i pravidelné rosení. Květinu umístěte na slunné místo a v létě ji klidně můžete přemístit ven na slunce.

 

Lopatkovec

Tato elegantní rostlina čistí vzduch od jedovatých látek a přispívá ke klidné atmosféře nejen ve vaší ložnici. Zatímco nám užitečně likviduje všechny výše uvedené těkavé jedy, po požití je jedovatá sama o sobě. Proto ji udržujte dál od dětí a domácích mazlíčků.

Pro péči této kvetoucí rostlinky potřebujeme světlé místo, bez přímého slunce a dostatek vlhkosti, zejména v období květenství. Jednou za čas zvlhčíme listy i ze shora.

 

Tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata)

Při umístění do vaší ložnice dosáhnete čistějšího vzduchu i pomocí této rostliny. Mnoho studií, včetně NASA, tvrdí, že tato rostlina eliminuje ve vzduchu vyskytující se formaldehyd, trichloretylen a benzen. Tyto rostliny příbuzné agáve jsou se svými vysokými listy ideální pro vyplnění prázdných koutů místností.

Vyhovuje jim rozptýlené světlo s mírnou zálivkou. Jednou za čas listy otřeme vlhkým hadříkem.

 

Zelenec (Chlorophytum comosum)

Několik výzkumů už potvrdilo, že zelenec je schopen v obytném prostoru výrazně pročistit přítomnost formaldehydu, xylenu, benzenu a oxidu uhelnatého. Zlepšuje tak v našem domově kvalitu vzduchu, a tím i naše zdraví.

Tato rostlina má obvykle podlouhlé listy světlezelené barvy s bílými pruhy po okrajích, které od kořene vyrůstají do tvaru fontány. Krása této rostliny nejlépe vynikne v závěsném květináči. V této poloze se lépe daří i mladým listům, protože mohou volně viset na starších listech, z nichž vyrůstají.

Péče o zelence je nenáročná. Nejlépe se jim však povede na velmi světlém místě s dostatečnou vlhkostí. Zaléváme občas a v suchých bytem doporučujeme rostlinu rosit.

 

 

Kvalita vzduchu je důležitá

Znečištění životního prostředí, které je zrcadlem života moderní společnosti, v kombinaci s našim životním stylem, který nás čím dál více odlučuje od přírody, vážně ohrožuje kvalitu vzduchu, který dýcháme.

Proč si tedy doma nevytvořit zdravější prostředí pro nás a naši rodinu pomocí rostlin. Jediné, co se od nás vyžaduje, je postarat se o to, aby naše rostliny měly dostatek vláhy a slunečního světla, které potřebují ke svému přežití.

Za to nám rostliny poskytnou nejen čistý vzduch, ale zbaví nás pro zdraví škodlivých mikrobů a bakterií, které se přenášejí vzduchem. Udrží nám doma vlhkost vzduchu, která je lékem na problémy s dutinami, astmatu či dokonce úzkost.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ

KYTICE RUDÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE RŮŽÍ DAFNE

KYTICE RŮŽÍ DAFNE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

SESTAVTE SI KYTICI RŮŽÍ

SESTAVTE SI KYTICI RŮŽÍ

ČERVENÉ RŮŽE + 1 BÍLÁ

ČERVENÉ RŮŽE + 1 BÍLÁ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

VIVIEN

VIVIEN
NÁŠ TIP

KYTICE FRÉZIÍ

KYTICE FRÉZIÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

CRAZY

CRAZY

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

BIBIANA

BIBIANA

KIRA

KIRA

CORAL

CORAL

MARTA

MARTA

SESTUPNÁ KYTICE

SESTUPNÁ KYTICE

JUSTINA

JUSTINA

ADRIANA

ADRIANA

ALEXIS

ALEXIS

JULIANA

JULIANA

BÍLÉ RŮŽE + 1 ČERVENÁ

BÍLÉ RŮŽE + 1 ČERVENÁ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ

KYTICE RŮŽOVÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

EUSTOMA

EUSTOMA

BERTA

BERTA

RUDÉ RŮŽE + PLYŠÁK

RUDÉ RŮŽE + PLYŠÁK
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

KVĚTINOVÝ KOŠ LOVE

KVĚTINOVÝ KOŠ LOVE

MELANIE

MELANIE

CHANEL

CHANEL

OTILIE

OTILIE

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

BONITA

BONITA

CHRYZI

CHRYZI

EUSTOMA + FREZIE

EUSTOMA + FREZIE

RUDÉ RŮŽE + RAFFAELO 150g

RUDÉ RŮŽE + RAFFAELO 150g
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LETICIA

LETICIA

AGATA

AGATA

LIA

LIA

RUDÉ RŮŽE + MERCI 250g

RUDÉ RŮŽE + MERCI 250g
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Objednávka květin pro lepší náladu

Objednávka květin pro lepší náladu

Objednejte si květiny, které vám zlepší náladu

Znáte to, každý týden v jednom kole, starostí nad hlavu a čas na odpočinek je až ten podřadný. Neustále máme tendence myslet na ostatní, a přitom zapomínat sami na sebe. Ovšem existuje zde jedno jednoduché pravidlo: pokud nebudeme pečovat o sebe, nemůžeme předat tolik energie a lásky našim blízkým. Tyto věci si často uvědomíme až tehdy, jakmile začneme sami pociťovat únavu a stres, který vznikl právě tím, že bychom se nejraději rozdali, přičemž na sebe samotné ani nepomysleli. Navíc nejde pouze o fyzické vyčerpání, kdy večer po práci padneme do křesla, ze kterého bychom už nejradši nikdy nevstali, jedná se také o duševní únavu, která jde často ruku v ruce s únavou fyzickou. Dobrou zprávou je, že existuje hned několik drobností a maličkostí abyste získali svou duševní energii zpět. Nejprve byste si měli rozhodně odpočinout, jít se projít do přírody, ale také si pořídit trochu přírody k vám domů. V tento moment není snad jednodušší věc, než si objednat kytici čerstvých květin přímo k vám domů!

Číst celé
Řezané květiny, které vydrží

Řezané květiny, které vydrží

Dlouhotrvající řezané květiny, které rozzáří váš domov

Volba správných květin do vašeho domova opravdu dokáže změnit pocit, jak se budete u vás cítit a jakou energii bude nejen váš domov, ale také vy na druhé vyzařovat. Květiny jsou známé tím, jak dokážou změnit náladu a celkové prostředí ve vašem domě a jak málo stačí, abyste se vy sami cítili šťastnější a pozitivnější. Při výběru těch správných květin do vaší vázy je nutné myslet také na životnost jednotlivých květin a brát v potaz, že květiny s prokázaně delší životností stojí opravdu o něco více než ty, které vydrží doslova pár dnů. Ovšem cena by vás určitě neměla odradit, naopak se držte představy, že vám květiny budou dělat radost mnohem déle, než ty, které by byly sice levnější, ale jejich služba by netrvala ani zdaleka tak dlouho. V dnešním článku vám představíme několik z nejoblíbenějších dlouhotrvajících květin, které se u vás doma budou doslova vyjímat!

Číst celé
Podzimní aranžmá v bytě

Podzimní aranžmá v bytě

Podzimní dekorace pro váš domov

Ani jsme se nenadáli a podzim je tady! Což je doslova ideální čas na to, využít všechny bohaté barvy, které příroda nabízí. V létě jsme si užívali zářivých barev všech květů, které nám letní zahrada nachystala, na podzim naopak nastává čas poněkud teplejších a přírodnějších odstínů, než v létě. Nejen že se dají skvěle a hlavně snadno kombinovat s ostatními přírodními barvami, jsou ale také skvělým přechodem do chladnějších měsíců, kdy si teplo musíme připomínat alespoň barvami. V dnešním článku si představíme několik zajímavých tipů, jak naložit s podzimními dekoracemi a jak si doma vytvořit zajímavou podzimní výzdobu.

Číst celé