RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Řezané květiny a jejich největší vývozci

Největší vývozci řezaných květin - statistiky

 Na začátku nového roku všichni milují statistiky. Všichni se rádi ohlíží za uplynulými roky, co přinesly, co vzaly, co by se naopak dalo zlepšit nebo co si udržet. V dnešním příspěvku nahlédneme na co jiného, než na světovou statistiku vývozu řezaných květin z roku 2018. Podle holandské květinové burzy, tržby globálního trhu s řezanými květinami činily přes 9 miliard amerických dolarů! Zdá se vám to neuvěřitelné? Pojďme tedy spolu na tuto statistiku nahlédnout trochu zblízka.

 

 Trocha porovnání ve světovém měřítku

 Celková hodnota vývozu kytic ve srovnání s rokem 2014 klesla. A to u všech vyvážejících zemí v průměru celkem o 3,5 %, kdy celková tržba činila až 9,3 miliardy dolarů. Rok 2014 byl ale co se vývozu týče opravdu vrcholovým. Naopak v porovnání s rokem 2017 se tržba zvýšíla a to až o krásných 4,4 %.

A kde se prodávalo nejvíce? V roce 2018 evropské země byly tahounem mezi všemi světovými kontinenty! Prodalo se zde vůbec nejvíc řezaných květin! V dolarové hodnotě částka dosáhla až neuvěřitelných 5 miliard dolarů, což je až 55,4 % z celkové světové hodnoty. Pokud nahlédneme na ostatní kontinenty, tak Latinská Amerika bez Mexika, ale včetně Karibských států představuje asi 26,3 % africký export bere krásných 10,3 % a asie naopak pouhých 6,4 %.

Drobné procenta poté zbývají na Severní Ameriku, která zastupuje asi 1,4 % celého vývozu a Oceánii včetně Austrálie a hlavního tahouna Nového Zélandu s asi 0,2 %.

Ptáte se jak se dá taková statistika vůbec zjistit? Docela jednoduše. Každá řezaná květina na globálním trhu má svůj 4-místný kód začínající 0603, díky tomuto kódu lze na trhu snadno zmapovat o jaké květiny se jedná.

 

 15 zemí s největším exportem květin

 

 Název země               Hodnota v dolarech      Procentuální podíl
Nizozemí                         4,3 miliardy                          47,8 %
Kolumbie                         1,5 miliardy                          16,2 %
Ekvádor                            851,9 milionu                        9,5 %
Keňa                                  575  milionu                          6,4 %
Etiopie                              230,7 milionu                         2,6 %
Belgie                               150,1 milionu                         1,7 %
Malajsie                           116,2 milionu                         1,3 %
Itálie                                 111,9 milionu                         1,2 %
Čína                                  108,2 milionu                         1,2 %
Thajsko                            77,8 milionu                           0,9 %
Bělorusko                        71  milionu                             0,8 %
Německo                         68,3 milionu                           0,8 %
Kanada                             62,2 milionu                           0,7 %
Španělsko                        54 milionu                              0,6 %
Jihoafrická republika   53,1 milionu                           0,6 %
 

Podle hodnot uvedených výše, se jedná až o 92,1 % celkové hodnoty vyvezených řezaných květin v roce 2018, rozdělených pouze do 15 zemí na světě! Mezi jedny nejvýznamnější vývozce od roku 2014 a zároveň také nejrychleji rostoucí patří možná trochu s překvapením právě Bělorusko, které svůj podíl zvýšilo až o neuvěřitelných 4 214 %, Jihoafrická republika s o 60 %, Kanada s nárůstem až o 33,2 % a Etiopie o 32,3 %.

Naopak pokles ve vývozu zaznamenala Belgie s poklesem až o 47,5 %, dále Německo s poklesem o 26,7 %, hlavní lídr tabulky, tedy Nizozemí s poklesem o 8 % a Ekvádor o 7,2 %.

 

A co společnosti dovážející květiny?

Mezi top společnosti, které dovážející řezané květiny patří podle společnosti Zepol hlavní nadnárodní obchodníci. Mezi které patří Almacenes Vaca z Mexika. Hosley International z USA, další dvě místa v žebříčku patří taktéž mexickým společnostem San Antonio Imports a Viveres El Triunfo a páté místo zabírá všem známý americký WalMart.

 

A co česká republika?

Co se týče v porovnání s konkurenty, naše malá země ve vývozu květin nemá moc příležitostí na úspěch, nicméně co se týče dovozu, Česká republika projevuje stále vyšší a vyšší zájem o řezané květiny. Za posledních 5 let stoupla poptávka po řezaných květinách o více než 50 %! V Česku se nejvíce květin dováží právě z Nizozemí, Kolumbie, Keni a Ekvádoru a mezi nejoblíbenější květiny tradičně patří růže, chryzantémy, karafiáty, ale také orchideje a lilie. Co se týče dovozu květin a jejich celkové hodnoty, čísla se pohybují v milionech. U růží jsou to dokonce stovky milionů, a roční hodnota se pohybuje kolem 500 milionů korun za dovoz, u karafiátů je to kolem 75 milionů a chryzantémy v částce až 175 milionů korun. Češi nejvíce nakupují květiny na Svátek Svatého Valentýna a k MDŽ.

 

Zdroj: Všechny potřebné statistiky byly nalezeny na adrese: http://www.worldstopexports.com/flower-bouquet-exports-country/

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SCALA

SCALA

ALENKA

ALENKA

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BEATRIX

BEATRIX

BERENIKA

BERENIKA

BIBIANA

BIBIANA

CARMEN

CARMEN

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DESIRE

DESIRE

ELEN

ELEN

ELIEN

ELIEN

VIVIENA

VIVIENA

TAMARA

TAMARA

SOFIE

SOFIE

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE Leticie

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE Leticie
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

MIX RŮŽÍ

MIX RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LUISA

LUISA

LINDA

LINDA

AMORA

AMORA

FILOMENA

FILOMENA

CHANEL

CHANEL

CHRYZANTHEMY

CHRYZANTHEMY

GEORGINA

GEORGINA

KARIN

KARIN

JULIANA

JULIANA

MIX GERBERY

MIX GERBERY

BONITA

BONITA

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

JOLANDA

JOLANDA

LUDMILA

LUDMILA

MARIANA

MARIANA

RACHEL

RACHEL

MICHEL

MICHEL

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Jak se postarat o sukulenty v interiéru

Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.

Číst celé
Nejčastější otázky spojené s květinami

Nejčastější otázky spojené s květinami

Patnáct zajímavostí o květinách

 

Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.

Číst celé
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Oáza klidu ve vašem bytě

Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.

Číst celé