RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
+420 737 616 029
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Řezané květiny a jejich největší vývozci

Největší vývozci řezaných květin - statistiky

 Na začátku nového roku všichni milují statistiky. Všichni se rádi ohlíží za uplynulými roky, co přinesly, co vzaly, co by se naopak dalo zlepšit nebo co si udržet. V dnešním příspěvku nahlédneme na co jiného, než na světovou statistiku vývozu řezaných květin z roku 2018. Podle holandské květinové burzy, tržby globálního trhu s řezanými květinami činily přes 9 miliard amerických dolarů! Zdá se vám to neuvěřitelné? Pojďme tedy spolu na tuto statistiku nahlédnout trochu zblízka.

 

 Trocha porovnání ve světovém měřítku

 Celková hodnota vývozu kytic ve srovnání s rokem 2014 klesla. A to u všech vyvážejících zemí v průměru celkem o 3,5 %, kdy celková tržba činila až 9,3 miliardy dolarů. Rok 2014 byl ale co se vývozu týče opravdu vrcholovým. Naopak v porovnání s rokem 2017 se tržba zvýšíla a to až o krásných 4,4 %.

A kde se prodávalo nejvíce? V roce 2018 evropské země byly tahounem mezi všemi světovými kontinenty! Prodalo se zde vůbec nejvíc řezaných květin! V dolarové hodnotě částka dosáhla až neuvěřitelných 5 miliard dolarů, což je až 55,4 % z celkové světové hodnoty. Pokud nahlédneme na ostatní kontinenty, tak Latinská Amerika bez Mexika, ale včetně Karibských států představuje asi 26,3 % africký export bere krásných 10,3 % a asie naopak pouhých 6,4 %.

Drobné procenta poté zbývají na Severní Ameriku, která zastupuje asi 1,4 % celého vývozu a Oceánii včetně Austrálie a hlavního tahouna Nového Zélandu s asi 0,2 %.

Ptáte se jak se dá taková statistika vůbec zjistit? Docela jednoduše. Každá řezaná květina na globálním trhu má svůj 4-místný kód začínající 0603, díky tomuto kódu lze na trhu snadno zmapovat o jaké květiny se jedná.

 

 15 zemí s největším exportem květin

 

 Název země               Hodnota v dolarech      Procentuální podíl
Nizozemí                         4,3 miliardy                          47,8 %
Kolumbie                         1,5 miliardy                          16,2 %
Ekvádor                            851,9 milionu                        9,5 %
Keňa                                  575  milionu                          6,4 %
Etiopie                              230,7 milionu                         2,6 %
Belgie                               150,1 milionu                         1,7 %
Malajsie                           116,2 milionu                         1,3 %
Itálie                                 111,9 milionu                         1,2 %
Čína                                  108,2 milionu                         1,2 %
Thajsko                            77,8 milionu                           0,9 %
Bělorusko                        71  milionu                             0,8 %
Německo                         68,3 milionu                           0,8 %
Kanada                             62,2 milionu                           0,7 %
Španělsko                        54 milionu                              0,6 %
Jihoafrická republika   53,1 milionu                           0,6 %
 

Podle hodnot uvedených výše, se jedná až o 92,1 % celkové hodnoty vyvezených řezaných květin v roce 2018, rozdělených pouze do 15 zemí na světě! Mezi jedny nejvýznamnější vývozce od roku 2014 a zároveň také nejrychleji rostoucí patří možná trochu s překvapením právě Bělorusko, které svůj podíl zvýšilo až o neuvěřitelných 4 214 %, Jihoafrická republika s o 60 %, Kanada s nárůstem až o 33,2 % a Etiopie o 32,3 %.

Naopak pokles ve vývozu zaznamenala Belgie s poklesem až o 47,5 %, dále Německo s poklesem o 26,7 %, hlavní lídr tabulky, tedy Nizozemí s poklesem o 8 % a Ekvádor o 7,2 %.

 

A co společnosti dovážející květiny?

Mezi top společnosti, které dovážející řezané květiny patří podle společnosti Zepol hlavní nadnárodní obchodníci. Mezi které patří Almacenes Vaca z Mexika. Hosley International z USA, další dvě místa v žebříčku patří taktéž mexickým společnostem San Antonio Imports a Viveres El Triunfo a páté místo zabírá všem známý americký WalMart.

 

A co česká republika?

Co se týče v porovnání s konkurenty, naše malá země ve vývozu květin nemá moc příležitostí na úspěch, nicméně co se týče dovozu, Česká republika projevuje stále vyšší a vyšší zájem o řezané květiny. Za posledních 5 let stoupla poptávka po řezaných květinách o více než 50 %! V Česku se nejvíce květin dováží právě z Nizozemí, Kolumbie, Keni a Ekvádoru a mezi nejoblíbenější květiny tradičně patří růže, chryzantémy, karafiáty, ale také orchideje a lilie. Co se týče dovozu květin a jejich celkové hodnoty, čísla se pohybují v milionech. U růží jsou to dokonce stovky milionů, a roční hodnota se pohybuje kolem 500 milionů korun za dovoz, u karafiátů je to kolem 75 milionů a chryzantémy v částce až 175 milionů korun. Češi nejvíce nakupují květiny na Svátek Svatého Valentýna a k MDŽ.

 

Zdroj: Všechny potřebné statistiky byly nalezeny na adrese: http://www.worldstopexports.com/flower-bouquet-exports-country/

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

AGATA

ALENKA

AUGUSTINA

BEATRIX

BELLA

BERENIKA

CARMEN

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CLEMENTINE

CLEOPATRA

DESIRE

ELEN

VIVIENA

TAMARA

SOFIE

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

MIX RŮŽÍ

MIX RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LUISA

KYTICE FRÉZIÍ

KATERINA

KATERINA
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LINDA

AMORA

CHANEL

CHRYZANTHEMY

GEORGINA

KARIN

JULIANA

MIX GERBERY

BONITA

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

JOLANDA

LUDMILA

MARIANA

RACHEL

MICHEL

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Dárkové poukazy

Dárkové poukazy

Dárkové poukazy nově na Flora online

Jistě každý z nás nejednou zažil tu nepříjemnou situaci, kdy jednoduše netušíme, jakou květinu zvolit, abychom se trefili do vkusu obdarovaného. Má snad v oblibě růže nebo tulipány? Když zvolit růže, jakou barvu? A spousta dalších otázek spojených s nerozhodností a strachem. Pokud se ve výše zmíněných situacích poznáváte, máme pro vás elegantní řešení! Nově formou poukazu, který jsme před nedávnem zařadili do naší nabídky. Na první pohled běžná věc, která ale dokáže zachránit mnoho nepříjemných situací a bezmocných chvilek plných přemýšlení.

Číst celé
Jedlé květiny v našem jídelníčku

Jedlé květiny v našem jídelníčku

Sedm květin, které jsou zážitkem pro vaše chuťové buňky

Aniž bychom si to možná kolikrát uvědomovali, květiny v našich životech hrají skutečně důležitou roli. Nechybí téměř u žádné speciální události. Už od narození nás provází životem. Začíná to v porodnici, kdy noční stolky často zdobí vázy s květinami, které vítají novorozeně na svět, následně první narozeniny, školní den a mohli bychom dále pokračovat. Květiny jsou zkrátka nepostradatelným doplňkem u každé slavnostnější události, ale taky součástí běžných dnů. Květiny se také čím dál častěji dostávají do popředí v kuchyni. A to nejen ve formě různých bylinek, ale také v podobě květin, které známe zejména jako okrasné. Lístky jednotlivých květin dokážou každý pokrm vynést na mnohem vyšší úroveň a dodat jim tu správnou exotickou chuť. Zároveň budou také bezpochyby více lahodit našemu oku a proto si dnes některé z nich představíme blíže.

Číst celé
Tulipány

Tulipány

Všechno o tulipánech

Jakmile se objeví první tulipány, jedno je jisté – jaro klepe na dveře! Barevné tulipány zanedlouho pomalu, ale jistě začnou plnit farmářské trhy, výlohy květinářství, ale také naše zahrádky. Jsou to jedny z nejbarevnějších jarních květin, které dokážou rozveselit každou místnost. Zároveň jsou to taky jedny z nejsnadněji udržitelných květin, které můžete mít. A to ať už ve váze nebo na záhonku.

Existují až stovky druhů nádherných tulipánů, kdy máte na výběr z nejrůznějších barev, tvarů, velikostí a druhů. Pokud si přejete přinést trochu jara do vašeho domova, tulipány jsou ideální volbou!

Číst celé