RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Péče o poinsettie: Jak se starat o vánoční hvězdy

Jak se starat o poinsettie

Jak se starat o poinsettii, euphorbia pulcherrimu, neboli vánoční hvězdu? Není to s nimi jako s nenáročnými pokojovkami a je pravda, že trochu speciální péče skutečně potřebují! Tyto vybíravé rostliny vyžadují specifické pěstitelské potřeby, aby si zachovaly své vánoční květy, pro které si je většina z nás pořizuje. Při správné péči by si však vaše sváteční poinsettie měly i nadále držet květy nebo přinejmenším zůstat atraktivní ještě několik týdnů poté.

 

Péče o sváteční poinsettie

Péče o vánoční hvězdy začíná jako vždy správnými světelnými, vodními a teplotními podmínkami. Během svátků, kdy jsou rostliny v plném květu, jim obvykle vyhovují polostinná, vlhká místa s jasným, nepřímým světlem a dostatkem vláhy. Rostliny je třeba důkladně zalévat, ale zároveň dbát na to aby se vám v květináči neutopily a zajistit jim tak dostatečnou drenáž.

Stejně tak je nenechávejte ležet v podšálcích naplněných vodou, což může vést k hnilobě kořenů. Zároveň vám nákup vánoční hvězdy může pomoci zvýšit vlhkost v suchých místnostech, kdy budou fungovat stejně jako zvlhčovače vzduchu. Jakmile květní lístky opadají, máte dvě možnosti. Buďto rostlinu zlikvidovat nebo si ji ponechat další rok. Pokud se rozhodnete v péči o vánoční hvězdu pokračovat, snižte pravidelnou zálivku, aby rostlina mohla trochu vyschnout. Dejte si ale pozor a rozhodně ji nenechte zcela uschnout. Rostlinu poinsettie také přemístěte na chladné a tmavé místo a to až do jarních měsíců, přibližně do dubna.

 

Hnojení vánoční hvězdy

Hnojení rostlin poinsettie se nikdy nedoporučuje v době, kdy ještě kvetou. Vánoční hvězdy hnojte pouze v případě, že si je plánujete ponechat i po skončení svátků. V tomto případě jim dopřejte hnojení každé dva týdny nebo jednou měsíčně kompletním hnojivem pro pokojové rostliny. Pokud rostlině poskytnete kvalitní péči a vhodné podmínky pro život, měla by během několika týdnů začít znovu růst.

 

Péče o vánoční hvězdu po vánočních svátcích

Na jaře rostlinu vraťte na slunné místo a dobře ji zalijte. Zkraťte všechny větvičky na délku asi 15 cm od okraje květináče. Vhodnou volbou může být také přesazení vánoční hvězdy do stejného typu zeminy. Přestože lze poinsetie po celé léto pěstovat v interiéru, mnoho lidí se rozhodne je přesunout ven na slunné, ale chráněné místo v květinové zahradě tak, že květináč zapustí do země. Oba způsoby jsou vhodné. Jakmile nová rostlina dosáhne výšky 15 až 24 cm, zaštípněte jí konce, abyste podpořili větvení. Tuto činnost můžete provádět pravidelně, vždy jednou měsíčně až do poloviny srpna. Jakmile se na podzim začnou prodlužovat večery, přeneste vaši vánoční hvězdu do interiéru. Přibližně od září do listopadu je pro péči rozhodující světlo. Aby rostliny vánoční hvězdy kvetly, vyžadují v noci dlouhou dobu tmy (přibližně až 12 hodin). Přemístěte proto vánoční hvězdu na místo, kde budou mít dostatek tmy nebo je zakryjte truhlíkem. Přes den naopak dopřejte rostlině dostatek světla, aby mohla přijmout dostatečnou energii pro kvetení. Doporučují se také teplejší dny v teplotách okolo 18 až 21 stupňů celsia a chladnější noci, kdy se teploty pohybují kolem 13 až 16 stupňů celsia. Po odkvětu rostlině zajistěte polostinné, vlhké stanoviště na jasném, nepřímém světle a hlavně s dostatkem vláhy.

 

Když vaší vánoční hvězdě opadávají listy

V případě, že rostlině poinsettia opadávají listy, je důležité určit možnou příčinu, protože v některých případech lze tento problém snadno odstranit. Nejčastější příčinou opadávání listů jsou faktory způsobené nevhodným prostředím, jako jsou například příliš teplé a suché podmínky. Stres může být u rostlin také jedním z faktorů. Udržujte rostlinu na chladném místě bez průvanu a zajistěte jí dostatek vody. Pokud nic co jsme zmínili nezabere, bohužel se možná s velkou pravděpodobností budete muset s rostlinou rozloučit. Nyní, když víte, jak se postarat o vánoční hvězdu, můžete si tyto krásné rostliny udržovat po celý rok. Při správné péči o vánoční hvězdu vám mohou tyto nádherné rostliny dělat radost mnoho dalších let.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

AMY SET 1

AMY SET 1

BONITA SET 5

BONITA SET 5

CELESTINA SET 1

CELESTINA SET 1

KASTY SET 1

KASTY SET 1

KASTY SET 2

KASTY SET 2

KASTY SET 3

KASTY SET 3

KASTY SET 4

KASTY SET 4

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Jak se postarat o sukulenty v interiéru

Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.

Číst celé
Nejčastější otázky spojené s květinami

Nejčastější otázky spojené s květinami

Patnáct zajímavostí o květinách

 

Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.

Číst celé
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Oáza klidu ve vašem bytě

Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.

Číst celé