RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Péče o poinsettie: Jak se starat o vánoční hvězdy

Jak se starat o poinsettie

Jak se starat o poinsettii, euphorbia pulcherrimu, neboli vánoční hvězdu? Není to s nimi jako s nenáročnými pokojovkami a je pravda, že trochu speciální péče skutečně potřebují! Tyto vybíravé rostliny vyžadují specifické pěstitelské potřeby, aby si zachovaly své vánoční květy, pro které si je většina z nás pořizuje. Při správné péči by si však vaše sváteční poinsettie měly i nadále držet květy nebo přinejmenším zůstat atraktivní ještě několik týdnů poté.

 

Péče o sváteční poinsettie

Péče o vánoční hvězdy začíná jako vždy správnými světelnými, vodními a teplotními podmínkami. Během svátků, kdy jsou rostliny v plném květu, jim obvykle vyhovují polostinná, vlhká místa s jasným, nepřímým světlem a dostatkem vláhy. Rostliny je třeba důkladně zalévat, ale zároveň dbát na to aby se vám v květináči neutopily a zajistit jim tak dostatečnou drenáž.

Stejně tak je nenechávejte ležet v podšálcích naplněných vodou, což může vést k hnilobě kořenů. Zároveň vám nákup vánoční hvězdy může pomoci zvýšit vlhkost v suchých místnostech, kdy budou fungovat stejně jako zvlhčovače vzduchu. Jakmile květní lístky opadají, máte dvě možnosti. Buďto rostlinu zlikvidovat nebo si ji ponechat další rok. Pokud se rozhodnete v péči o vánoční hvězdu pokračovat, snižte pravidelnou zálivku, aby rostlina mohla trochu vyschnout. Dejte si ale pozor a rozhodně ji nenechte zcela uschnout. Rostlinu poinsettie také přemístěte na chladné a tmavé místo a to až do jarních měsíců, přibližně do dubna.

 

Hnojení vánoční hvězdy

Hnojení rostlin poinsettie se nikdy nedoporučuje v době, kdy ještě kvetou. Vánoční hvězdy hnojte pouze v případě, že si je plánujete ponechat i po skončení svátků. V tomto případě jim dopřejte hnojení každé dva týdny nebo jednou měsíčně kompletním hnojivem pro pokojové rostliny. Pokud rostlině poskytnete kvalitní péči a vhodné podmínky pro život, měla by během několika týdnů začít znovu růst.

 

Péče o vánoční hvězdu po vánočních svátcích

Na jaře rostlinu vraťte na slunné místo a dobře ji zalijte. Zkraťte všechny větvičky na délku asi 15 cm od okraje květináče. Vhodnou volbou může být také přesazení vánoční hvězdy do stejného typu zeminy. Přestože lze poinsetie po celé léto pěstovat v interiéru, mnoho lidí se rozhodne je přesunout ven na slunné, ale chráněné místo v květinové zahradě tak, že květináč zapustí do země. Oba způsoby jsou vhodné. Jakmile nová rostlina dosáhne výšky 15 až 24 cm, zaštípněte jí konce, abyste podpořili větvení. Tuto činnost můžete provádět pravidelně, vždy jednou měsíčně až do poloviny srpna. Jakmile se na podzim začnou prodlužovat večery, přeneste vaši vánoční hvězdu do interiéru. Přibližně od září do listopadu je pro péči rozhodující světlo. Aby rostliny vánoční hvězdy kvetly, vyžadují v noci dlouhou dobu tmy (přibližně až 12 hodin). Přemístěte proto vánoční hvězdu na místo, kde budou mít dostatek tmy nebo je zakryjte truhlíkem. Přes den naopak dopřejte rostlině dostatek světla, aby mohla přijmout dostatečnou energii pro kvetení. Doporučují se také teplejší dny v teplotách okolo 18 až 21 stupňů celsia a chladnější noci, kdy se teploty pohybují kolem 13 až 16 stupňů celsia. Po odkvětu rostlině zajistěte polostinné, vlhké stanoviště na jasném, nepřímém světle a hlavně s dostatkem vláhy.

 

Když vaší vánoční hvězdě opadávají listy

V případě, že rostlině poinsettia opadávají listy, je důležité určit možnou příčinu, protože v některých případech lze tento problém snadno odstranit. Nejčastější příčinou opadávání listů jsou faktory způsobené nevhodným prostředím, jako jsou například příliš teplé a suché podmínky. Stres může být u rostlin také jedním z faktorů. Udržujte rostlinu na chladném místě bez průvanu a zajistěte jí dostatek vody. Pokud nic co jsme zmínili nezabere, bohužel se možná s velkou pravděpodobností budete muset s rostlinou rozloučit. Nyní, když víte, jak se postarat o vánoční hvězdu, můžete si tyto krásné rostliny udržovat po celý rok. Při správné péči o vánoční hvězdu vám mohou tyto nádherné rostliny dělat radost mnoho dalších let.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KASTY SET 1

KASTY SET 1
Neprodejné

KASTY SET 2

KASTY SET 2
Neprodejné

KASTY SET 3

KASTY SET 3
Neprodejné

KASTY SET 4

KASTY SET 4
Neprodejné

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Proč je dobré poslat květiny jako způsob poděkování

Proč je dobré poslat květiny jako způsob poděkování

Nejlepší způsob jak poděkovat - květina

 

Děkuji, jednoduché slovo, které však znamená mnoho. Je to slovo, které říkáme, když přijímáme laskavost od lidí, které známe, nebo od cizích lidí; je to slovo, která říkáme, když dostáváme radu; a je to slovo, které vyslovujeme, když chceme někomu projevit uznání. Ačkoli tyto situace tvoří nejčastější důvody, proč říkáme "děkuji", v našem životě existuje mnoho dalších případů, kdy toto jednoduché slovo můžeme vyslovit.

Číst celé
Pěstování léčivých bylinek přímo u vás doma

Pěstování léčivých bylinek přímo u vás doma

Jak si doma vypěstovat svoje bylinky

Bojujte proti zimním nemocem pomocí léčivých bylinek! Mnoho zahrádkářů zařazuje bylinky jako běžné rostliny do své zahrady, kde si pomocí nich vnese alespoň trochu vůně a barev na přilákání opylovačů. Ať už chcete bylinky pěstovat pro kulinářské, léčebné nebo okrasné účely, v žádném z příkladů určitě neuděláte chybu. Pokud už u vás na zahradě pěstujete léčivé bylinky, věděli jste, že si můžete vypěstovat přímo také pokojovou zahrádku s léčivými bylinami? Mnohým rostlinám se bude dařit v interiéru, pokud budou mít dostatek světla a dobře propustnou půdu.  

Číst celé
Květinové trendy 2022

Květinové trendy 2022

Jaké budou květinové trendy v roce 2022

 

Pokud jste rádi v kurzu, milujete nové trendy a chcete i v roce 2022 držet krok, v dnešním článku jsme pro vás připravili skutečně nabitý přehled květinových trendů pro rok 2022. V roce 2021 jsme se opět opatrně vynořili z domova, zařadili svatby zpět do našich kalendářů, zároveň ti uvědomnělejší z nás přijali kritickou potřebu udržitelné budoucnosti. Při pohledu do roku 2022 je nálada i nadále poměrně optimistická a květiny více než kdy jindy poskytují jednoduché spojení mezi rodinou, přáteli a přírodou.

Číst celé