RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Národní květiny a jejich historie

Příběhy a symbolika šesti národních květin z celého světa

Všechny květiny jsou krásné a každý druh má svoji jedinečnou barvu, tvar a vůni. Květiny jsou krásnou součástí přírody a právě možná z toho důvodu je umělci je odnepaměti využívaly jako vzor pro své obrazy, básně, písně a literaturu. Květiny jsou také oblíbeným darem, který dává zvláštní pocit úcty a ocenění. I přesto, že jsou květiny součástí přírody, jsou také zvláštní součástí lidské kultury. Některé květiny mají dokonce i zvláštní význam. Mohou být například jako růže symbolem lásky, nebo jako sedmikrásky symbolem nevinnosti, tulipány v nás vzbuzují zase nové začátky a jarní náladu. Symbolika některých květin jde však mnohem hlouběji.

 

Národní květy byly přijaty mnoha zeměmi aby se staly symbolem konkrétní země a byly jasným odrazem jejich země, lidí, historie ale také třeba kultury. V dnešním článku si představíme hned několik národních květin a příběhy s nimi spojené, které je dovedly právě až k národnímu uznání.

 

Symbolismus národních květů různě po světě


Hlavní otázkou asi zůstává, co dělá národní květ národním květem? Jak si zprvu naprosto obyčejná květina vyslouží tuto poctu? Existuje hned několik způsobů a my se na ně společně podíváme. Mnoho ze zmíněných symbolických květin má za sebou příběhy, které je obklopují, jiné byly naopak vybrány kvůli své barvě nebo složení. Některé květiny jsou symbolem země kterou představují kvůli svým specifickým pocitům, jež rezonují, nebo také z důvodu, že jejich jejich růst či struktura celkové rostliny implikuje lidské hodnoty nebo vlastnosti, které dokonale odrážejí vlastnosti a hodnoty občanů národa. Dalším důvodem může být také hojný výskyt v zemi, pro které jsou symbolem. Díky ideálnímu podnebí nepotřebují nijak výraznou péči a možná i přes svou krásu a náročné podmínky pro pěstování jinde na světě se vyskytují hojně a naprosto přirozeně právě zde. V mnoha případech jsou také květiny, které představovaly konkrétní zemi už po dlouhé léta a proto jim jejich symbolika přirozeně zůstala, jiné mají naopak novější souvislosti a symboliku, například oficiální květina USA má svou čest být národní květinou pouze od roku 1986!

 

Národní květina Nizozemí: Tulipán

Jedna z národních květin, kterou zná téměř každý, je rozhodně národní květina Nizozemí. Tato drobná země známá také pod názvem Holandsko je proslulá svými větrnými mlýny, dřevěnými botami a tulipány. V Nizozemí na jaře kvetou tulipány všech barev, tvarů a velikostí. Tato květina se stala doslova symbolem této malé evropské země. Tulipány však svým původem nepocházejí z Nizozemí, ale ze střední Asie a Turecka, díky tomu se dobře přizpůsobují skalnatému terénu. Holandský první tulipán vykletl v roce 1593 a země si je doslova zamilovala. Dnes v Nizozemí každoročně vyrostou miliony tulipánů a právě díky tomu se stalo Nizozemí největším vývozcem květin na světě.

 

Národní květina Japonska: Třešňový květ a chryzantéma

 Japonsko má dokonce dvě národní květiny. Ten, který je známý pravděpodobně nejvíce je třešňový květ. Každoročně v dubnu se Japonsko stane doslova zemí růžových květů! Po celém ostrově se rozkvetou třešně, které produkují nádherné drobné růžové květy, ovšem toto období je opravdu jen chvilkové. Díky své výjimečnosti jsou symbolem křehkosti, života, naděje a obnovy. Mnoho američanů zná třešňové květy z Washingtonu D. C., které na toto místo daroval tokijský starosta v roce 1912. Mimo nádherně růžové květy třešní má Japonsko také druhou národní květinu, kterou je chryzantéma. Tato květina je již po mnoho staletí symbolem japonské královské rodiny a její význam pro japonskou kulturu je každoročně v zemi oslavován v září, kdy se koná festival štěstí.

 

Národní květina Austrálie: Zlaté proutí

Další květinou, která své dny slaví taktéž každý rok v září je zlaté proutí. Tzv. den Wattle se slaví každý rok 1. září a to na celostátní úrovni. V tento den si australané navzájem přejí šťastný den proutí a setkávají se s rodinou a přáteli na piknicích, obědech nebo společné večeři. Zlaté proutí je relativně mladou národní květinou, která svůj titul získala v roce 1988. Zlaté proutí roste po celé Austrálii a zobrazuje národní barvy Austrálie, mezi které patří zelená a zlatá. Právě tyto dvě barvy symbolizují jednotu, používali ho již místní domorodci, ale také evropští osadníci se zelené a zlaté barvy drželi při výstavbě nových domů.

 

Národní květina Jihoafrické republiky: Stříbřenec pcháčohlavý

Stříbřenec byl jmenován národní květinou Jižní Afriky v roce 1976. Květinový rod Protea vám možná není tak známý, nicméně zahrnuje více než 1500 druhů rostlin, které přicházejí ve všech různých barvách, tvarech a velikostech. Tyto květiny rostou na jižní polokouli a vědci si myslí, že jsou na naší Zemi více než 300 milionů let! Největší ze všech je právě stříbřenec pcháčohlavý, který svým vzhledem připomíná královskou korunu. V dnešní době tuto rostlinu můžete najít na rodných listech, pasech a dokonce i samotné měně v Jižní Afriky. Dokonce po něm byl pojmenován i kriketový tým.

 

Národní květina Peru: Cantuta

Obyvatelé Peru oslavují národní květinu Cantutu po tisíce let. Květina ve tvaru dlouhého zvonu roste na vysokých keřích, jak jinak než ve vysokých nadmořských výškách. Inkové byli tak moc ohromeni její krásou, že ji dokonce zasvětili svému bohu Slunce a věřili, že má schopnost čistit vodu. V incké kultuře měla cantuta význam pro mnoho různých slavnostních a rituálních obřadů. V dnešní době má pro peruánský lid stále velký význam a zároveň je i národní květinou Bolívie.

 

Národní květina USA: Růže

Růže rostly na území dnešního USA mnoho milionů let, a dokonce i v dnešní době i nadále roste nejméně dvacet druhů divokých růží naprosto přirozeně. Avšak růže jako národní květina USA byla označena až v roce 1986, kdy Ronald Reagan podal oficiální prohlášení. Tato květina je známá jako symbol lásky a krásy doslova po celém světě. Navíc její využití je opravdu všestranné a její okvětní lístky a šípky lze konzumovat hned několika způsoby. Růže navíc najdeme v mnoha různých barvách od červené, růžové, bílé nebo radostné žluté barvy a mnoha dalších.

 

Na zemi existuje více než 190 zemí a téměř všechny mají své národní květiny, které jsou občany konkrétní země náležitě uctívány a oceňovány. My vám v dnešním článku přinesli pouze šest z nich, které je ale dobré znát. Pokud doteď nevíte, jaká je národní květina naší republiky, nastal ideální čas na to, to zjistit a dozvědět se její příběh.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak poslat květiny do nemocnice

Jak poslat květiny do nemocnice

Jak nejlépe zaslat květiny do nemocnice

Zasílání květin je elegantním způsobem, jak snadno a rychle vyřešit různé příležitosti. Od oslavy narozenin, svátku, gratulaci k novému zaměstnání až po zásnuby nebo pro další blahopřání.

Krásná kytice květů je také spolehlivým způsobem, jak rozzářit den příteli, kamarádce nebo příbuznému, který je právě v nemocnici. Předtím je však důležité vzít v úvahu několik faktorů, které se liší od běžného zasílání květin domů nebo do práce. V dnešním článku se tedy podíváme hned na několik věcí, které je dobré mít na paměti předtím, než se rozhodnete překvapit květinovou zásilkou do nemocnice.

Číst celé
Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Zimní péče o řezané květiny

V zimě potřebují vaše krásné květiny zvýšenou péči, protože klima se stává suchým a květy mohou vyblednout, pokud zanedbáte jejich zimní péči. Péče o květiny v zimě by však pro vás neměla být nijak extra obtížná. Naopak, aby pro vás byla co nejjednodušší, sepsali jsme nejlepší tipy pro péči o květiny v zimě. Bylo by mylnou představou si myslet, že květiny nevyžadují velkou péči, protože jsou v bezpečí vašeho bytu. Květiny naopak v zimě potřebují trochu více péče, než například přes léto. Pokud se ale budete držet našich jednoduchých tipů pro péči o květiny v zimě, uvidíte, že budou stále svěží a kvetoucí.

Číst celé
Osm nejdražších květin na planetě

Osm nejdražších květin na planetě

Něco o nejdražších květinách světa

Obdarovat sebe nebo své blízké krásnou kyticí květin je jedna věc, ale utratit tisíce za jediný stonek je věc druhá, pro většinu smrtelníků zcela nepředstavitelná. Ačkoliv jsou kytice nádherným dárkem, který již po dlouhá staletí kouzlí úsměvy na tváři i u nich existuje určitá hranice, kterou jsme či nejsme většinou ochotni zaplatit. Ačkoliv se to různí a na každou konkrétní situaci je třeba nahlížet trochu jinak, existují skutečné extrémy, které dokonce trhají rekordy. Pojďte se společně v dnešním článku podívat s úctou na nejdražší květiny světa, včetně jedné tak výjimečné, které ve skutečnosti nikdy nebyla přidělena cenovka.

Číst celé