RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Náboženství a květiny

Význam květin v různých náboženstvích

Květiny nejsou jenom hezké a oku přitažlivé věci kolem nás, květiny dokáží vytvářet radost, potěšit, překvapit, čistit vzduch nebo také zpříjemnit náš domov. Květiny představují vzpomínky, emoce a významy, které mají různý význam a účel. Za každou květinou se nachází příběh. I v dnešní době plné moderních technologií neustále spojujeme květiny s emocemi a výrazy, které mají různý smysl nebo účel a za každou květinou se tak skrývá jedinečný příběh. Stejně tak jsou květiny stále využívány pro důležité náboženské obřady a tradice. Kromě využití při náboženských oslavách a pro umění, se květiny používají také jaké symbolické a dekorativní prvky. Dnes se podíváme hlouběji, co pro které náboženství jednotlivé květiny znamenají.

 

Buddhismus

Buddhismus patří mezi náboženství, kde květiny jsou opravdu uznávané a ceněné. Lotosový květ zde byl považován za symbol čistoty již dávno před samotným Buddhou. Uzavřený pupen představuje čas před osvícením, duši, která má schopnost se rozvinout a otevřít se božské pravdě. Jakmile se květina postupně rozvíjí a jeho střed je do poslední chvíle skrytý, znamená to, že osvícení probíhá vždy mimo lidský zrak.

Hlína, která se skrývá pod kořeny lotosu reprezentuje lidské, chaotické životy, které se snažíme osvobodit a rozkvést tak uprostřed naší existence. Ovšem nejen že povstání z chaotického života vyžaduje spoustu úsilí, ale také velkou víru v sebe samého. Lotos spolu s čistotou a osvícením představuje také víru.

Hinduismus

Květiny jsou stále nedílnou součástí hinduismu a hlavních hinduistických modlitebních obřadů nazývaných jako puja, což doslova znamená květinový počin. Květiny se zde používají také jako oběť bohům, protože hinduisté věří, že nabízení květin božstvu jim přinese zdraví, bohatství a prosperitu. Existuje zde květina pro každého jednotlivého boha a proto žádné hinduistické uctívání se neobjede bez květin. Je zde velká podobnost s buddhismem, kdy lotos je spojován čistotou, krásou, mladistvostí a plodností. A v samotném písmu svatém Bhagavadgítě jsou dány věřícím instrukce, aby si svou duši předtavili jako lotosový květ, a udrželi si tak svoji mysl čistou. Květy lotosu spatříte tak v hinduistických chrámech, kde bohyně bohatství a prosperity Lakshmi sedí právě na květu lotosu. Pokud ji uctíte lotosovým květem, odmění se vám bohatým a šťastným životem. Například jeden z nejvýznamnějších bodů Lord Ganesha je spojován s květy měsíčku. Říká se že měsíček je jediným květem bohů, který zde rozdělit na samostatné okvětní lístky. Mezi křesťanské svatební tradice patří házení rýže, hinduisté naopak hází čerstvé okvětní lístky.

Křesťanství

V průběhu historie, mnoho květy bylo využíváno pro různé příležitosti. Pro první křesťany byly květiny nejčastěji spojovány s prozřením a spojovány s dekadentními pohany. Jak se ale křesťanství postupem času vyvíjelo, s ním i nápady na využití a symboliku jednotlivých květů. Jeden z významných květů, který bývá v křesťanství často zobrazován je mučenka. Mučenka je hlavní připomínkou na Ježíšovo bičování, ukřižování a vzkříšení. Každá část květu představuje jiný aspekt Kristova utrpení. Naopak bílá lilie, známá také často jako velikonoční lilie je považována za symbol Kristovy čistoty a božství. Spolu s Pannou Marií symbolizovali skromnost a nevinnost. Možná jste si všimli, že právě bílé lilie se často v křesťanství objevují v období Velikonoc, kdy představují Kristovo zázračné vzkříšení. Červená růže v křesťanství představuje lísku a je znamením krve Ježíše Krista. Pro katolíky slouží růže jako symbol růžence, který používají při modlitbě na připomenutí důležitých událostí v Kristově životě.

Stejně tak jako v ostatních náboženstvích jsou oltáře a kostely zdobeny čerstvými květinami, nejvíce při zvláštních příležitostech během roku, jako jsou například křtiny, Vánoce nebo svatby.

Islám

Ve srovnání s ostatními náboženstvími, květiny nejsou v islámské kultuře tak běžné. Existují samozřejmě případy, kdy jsou růže součástí pohřbů. Často se zde používají růže na závěrečné posypání hrobů, které jsou vybírány zejména pro jejich silnou vůni. Oblíbená je zde ale henna, jejíž listy i květy se používají k extrakci tmavého barviva pro barvení vlasů nebo obočí. Henna je také velmi oblíbená také jaké dočasné tetování, které si často nevěsty nechávájí kreslit na ruce a nohy těsně před svojí svatbou a věří, že jim květinové tetování přinese štěstí a plodnost. I přes krátkou životnost dokážou navodit pocity dobré vůle, lásky a cti. Každá květina má jiný význam a symboliku.

 

Lidé zkrátka milují květiny a příběhy které se za nimi skrývají. Staly se významným aspektem našich životů a doslova dokážou vyprávět příběhy, proto není divu, že každé náboženství si našlo ten svůj, jedinečný.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SCALA

SCALA

ALENKA

ALENKA

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BEATRIX

BEATRIX

BERENIKA

BERENIKA

BIBIANA

BIBIANA

CARMEN

CARMEN

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DESIRE

DESIRE

ELEN

ELEN

ELIEN

ELIEN

VIVIENA

VIVIENA

TAMARA

TAMARA

SOFIE

SOFIE

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE Leticie

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE Leticie
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

MIX RŮŽÍ

MIX RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LUISA

LUISA

LINDA

LINDA

AMORA

AMORA

FILOMENA

FILOMENA

CHANEL

CHANEL

CHRYZANTHEMY

CHRYZANTHEMY

GEORGINA

GEORGINA

KARIN

KARIN

JULIANA

JULIANA

MIX GERBERY

MIX GERBERY

BONITA

BONITA

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

JOLANDA

JOLANDA

LUDMILA

LUDMILA

MARIANA

MARIANA

RACHEL

RACHEL

MICHEL

MICHEL

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Jak se postarat o sukulenty v interiéru

Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.

Číst celé
Nejčastější otázky spojené s květinami

Nejčastější otázky spojené s květinami

Patnáct zajímavostí o květinách

 

Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.

Číst celé
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Oáza klidu ve vašem bytě

Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.

Číst celé