RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
+420 737 616 029
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Náboženství a květiny

Význam květin v různých náboženstvích

Květiny nejsou jenom hezké a oku přitažlivé věci kolem nás, květiny dokáží vytvářet radost, potěšit, překvapit, čistit vzduch nebo také zpříjemnit náš domov. Květiny představují vzpomínky, emoce a významy, které mají různý význam a účel. Za každou květinou se nachází příběh. I v dnešní době plné moderních technologií neustále spojujeme květiny s emocemi a výrazy, které mají různý smysl nebo účel a za každou květinou se tak skrývá jedinečný příběh. Stejně tak jsou květiny stále využívány pro důležité náboženské obřady a tradice. Kromě využití při náboženských oslavách a pro umění, se květiny používají také jaké symbolické a dekorativní prvky. Dnes se podíváme hlouběji, co pro které náboženství jednotlivé květiny znamenají.

 

Buddhismus

Buddhismus patří mezi náboženství, kde květiny jsou opravdu uznávané a ceněné. Lotosový květ zde byl považován za symbol čistoty již dávno před samotným Buddhou. Uzavřený pupen představuje čas před osvícením, duši, která má schopnost se rozvinout a otevřít se božské pravdě. Jakmile se květina postupně rozvíjí a jeho střed je do poslední chvíle skrytý, znamená to, že osvícení probíhá vždy mimo lidský zrak.

Hlína, která se skrývá pod kořeny lotosu reprezentuje lidské, chaotické životy, které se snažíme osvobodit a rozkvést tak uprostřed naší existence. Ovšem nejen že povstání z chaotického života vyžaduje spoustu úsilí, ale také velkou víru v sebe samého. Lotos spolu s čistotou a osvícením představuje také víru.

Hinduismus

Květiny jsou stále nedílnou součástí hinduismu a hlavních hinduistických modlitebních obřadů nazývaných jako puja, což doslova znamená květinový počin. Květiny se zde používají také jako oběť bohům, protože hinduisté věří, že nabízení květin božstvu jim přinese zdraví, bohatství a prosperitu. Existuje zde květina pro každého jednotlivého boha a proto žádné hinduistické uctívání se neobjede bez květin. Je zde velká podobnost s buddhismem, kdy lotos je spojován čistotou, krásou, mladistvostí a plodností. A v samotném písmu svatém Bhagavadgítě jsou dány věřícím instrukce, aby si svou duši předtavili jako lotosový květ, a udrželi si tak svoji mysl čistou. Květy lotosu spatříte tak v hinduistických chrámech, kde bohyně bohatství a prosperity Lakshmi sedí právě na květu lotosu. Pokud ji uctíte lotosovým květem, odmění se vám bohatým a šťastným životem. Například jeden z nejvýznamnějších bodů Lord Ganesha je spojován s květy měsíčku. Říká se že měsíček je jediným květem bohů, který zde rozdělit na samostatné okvětní lístky. Mezi křesťanské svatební tradice patří házení rýže, hinduisté naopak hází čerstvé okvětní lístky.

Křesťanství

V průběhu historie, mnoho květy bylo využíváno pro různé příležitosti. Pro první křesťany byly květiny nejčastěji spojovány s prozřením a spojovány s dekadentními pohany. Jak se ale křesťanství postupem času vyvíjelo, s ním i nápady na využití a symboliku jednotlivých květů. Jeden z významných květů, který bývá v křesťanství často zobrazován je mučenka. Mučenka je hlavní připomínkou na Ježíšovo bičování, ukřižování a vzkříšení. Každá část květu představuje jiný aspekt Kristova utrpení. Naopak bílá lilie, známá také často jako velikonoční lilie je považována za symbol Kristovy čistoty a božství. Spolu s Pannou Marií symbolizovali skromnost a nevinnost. Možná jste si všimli, že právě bílé lilie se často v křesťanství objevují v období Velikonoc, kdy představují Kristovo zázračné vzkříšení. Červená růže v křesťanství představuje lísku a je znamením krve Ježíše Krista. Pro katolíky slouží růže jako symbol růžence, který používají při modlitbě na připomenutí důležitých událostí v Kristově životě.

Stejně tak jako v ostatních náboženstvích jsou oltáře a kostely zdobeny čerstvými květinami, nejvíce při zvláštních příležitostech během roku, jako jsou například křtiny, Vánoce nebo svatby.

Islám

Ve srovnání s ostatními náboženstvími, květiny nejsou v islámské kultuře tak běžné. Existují samozřejmě případy, kdy jsou růže součástí pohřbů. Často se zde používají růže na závěrečné posypání hrobů, které jsou vybírány zejména pro jejich silnou vůni. Oblíbená je zde ale henna, jejíž listy i květy se používají k extrakci tmavého barviva pro barvení vlasů nebo obočí. Henna je také velmi oblíbená také jaké dočasné tetování, které si často nevěsty nechávájí kreslit na ruce a nohy těsně před svojí svatbou a věří, že jim květinové tetování přinese štěstí a plodnost. I přes krátkou životnost dokážou navodit pocity dobré vůle, lásky a cti. Každá květina má jiný význam a symboliku.

 

Lidé zkrátka milují květiny a příběhy které se za nimi skrývají. Staly se významným aspektem našich životů a doslova dokážou vyprávět příběhy, proto není divu, že každé náboženství si našlo ten svůj, jedinečný.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

AGATA

AGATA

ALENKA

ALENKA

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BEATRIX

BEATRIX

BELLA

BELLA

BERENIKA

BERENIKA

CARMEN

CARMEN

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DESIRE

DESIRE

ELEN

ELEN

VIVIENA

VIVIENA

TAMARA

TAMARA

SOFIE

SOFIE

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

MIX RŮŽÍ

MIX RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LUISA

LUISA

KYTICE FRÉZIÍ

KYTICE FRÉZIÍ

KATERINA

KATERINA
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LINDA

LINDA

AMORA

AMORA

CHANEL

CHANEL

CHRYZANTHEMY

CHRYZANTHEMY

GEORGINA

GEORGINA

KARIN

KARIN

JULIANA

JULIANA

MIX GERBERY

MIX GERBERY

BONITA

BONITA

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

JOLANDA

JOLANDA

LUDMILA

LUDMILA

MARIANA

MARIANA

RACHEL

RACHEL

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Péče a starost o květiny

Péče a starost o květiny

Jak předejít vadnutí květin?

Asi to všichni známe, dostaneme nádhernou kytici čerstvých květin, které bohužel během chvilky začnou ztrácet na životě a vadnout. Přičemž vadnutí květin můžeme naší péči a starostí o květiny zpomalit hned o několik dnů. Nejčastější chybu, které se dopouštíme je, že jakmile květiny umístíme do vázy, necháme je žít vlastním životem a myslíme si, že máme vystaráno. Ovšem tomu tak rozhodně není a květiny potřebují naši péči po chvíli, jakmile je umístíme do vázy. V dnešním článku si představíme několik základních tipů a rad, které je dobré dodržovat, pokud chceme aby se květinám u nás dařilo a vydržely nám co nejdéle.

Číst celé
Doručované květy ve formě pupenů

Doručované květy ve formě pupenů

Proč některé čerstvé květiny přichází v podobě pupenů?

Stalo se vám někdy, že jste si objednali kytici online a kurýr vám přivezl sice kytici druhu, jež jste si objednali, ale místo nádherně rozkvetlé kytice byly květy stále ve formě pupenů? Pokud ano, neměli byste být na kurýra či online květinářství naštvaní ba naopak! Má to jeden prostý důvod. Hlavním důvodem, proč některé online květinářství zasílají kytice ve formě pupenů je zajištění toho, aby si jejich příjemce užil hlavní krásu kytice tak dlouho, jak je jen možné. Pokud by se k vám dostala už rozkvetlá kytice, pravděpodobně by její životnost byla mnohem kratší, než když ji získáte ještě v podobě pupenů. V dnešním článku se zaměříme na  životní cyklus květin, který vám pomůže pochopit, proč některé online květinářství raději volí pupeny, před plně rozvinutými květy. 

Číst celé
Květiny k narozeninám v červenci

Květiny k narozeninám v červenci

Narozeninové květy pro měsíc červenec

Letní měsíce, oslavy a narozeniny.. Určitě znáte někoho, kdo slaví svoje narozeniny právě v červenci. A pokud právě pro něj hledáte onen ideální dárek, dnes vám přinášíme skvělý tip, jaké ideální květiny zvolit pro červencové oslavence. Každý měsíc má pro své oslavence konkrétní druh květin, které jsou pro něj symbolické a právě pro měsíc červenec jsou to nádherné stračky, které jsou svým jedinečným vzhledem zkrátka nepřehlédnutelné. Dneska si povíme, proč právě stračka je ideální volbou jako narozeninová květina pro měsíc červenec.

Číst celé