RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Náboženství a květiny

Význam květin v různých náboženstvích

Květiny nejsou jenom hezké a oku přitažlivé věci kolem nás, květiny dokáží vytvářet radost, potěšit, překvapit, čistit vzduch nebo také zpříjemnit náš domov. Květiny představují vzpomínky, emoce a významy, které mají různý význam a účel. Za každou květinou se nachází příběh. I v dnešní době plné moderních technologií neustále spojujeme květiny s emocemi a výrazy, které mají různý smysl nebo účel a za každou květinou se tak skrývá jedinečný příběh. Stejně tak jsou květiny stále využívány pro důležité náboženské obřady a tradice. Kromě využití při náboženských oslavách a pro umění, se květiny používají také jaké symbolické a dekorativní prvky. Dnes se podíváme hlouběji, co pro které náboženství jednotlivé květiny znamenají.

 

Buddhismus

Buddhismus patří mezi náboženství, kde květiny jsou opravdu uznávané a ceněné. Lotosový květ zde byl považován za symbol čistoty již dávno před samotným Buddhou. Uzavřený pupen představuje čas před osvícením, duši, která má schopnost se rozvinout a otevřít se božské pravdě. Jakmile se květina postupně rozvíjí a jeho střed je do poslední chvíle skrytý, znamená to, že osvícení probíhá vždy mimo lidský zrak.

Hlína, která se skrývá pod kořeny lotosu reprezentuje lidské, chaotické životy, které se snažíme osvobodit a rozkvést tak uprostřed naší existence. Ovšem nejen že povstání z chaotického života vyžaduje spoustu úsilí, ale také velkou víru v sebe samého. Lotos spolu s čistotou a osvícením představuje také víru.

Hinduismus

Květiny jsou stále nedílnou součástí hinduismu a hlavních hinduistických modlitebních obřadů nazývaných jako puja, což doslova znamená květinový počin. Květiny se zde používají také jako oběť bohům, protože hinduisté věří, že nabízení květin božstvu jim přinese zdraví, bohatství a prosperitu. Existuje zde květina pro každého jednotlivého boha a proto žádné hinduistické uctívání se neobjede bez květin. Je zde velká podobnost s buddhismem, kdy lotos je spojován čistotou, krásou, mladistvostí a plodností. A v samotném písmu svatém Bhagavadgítě jsou dány věřícím instrukce, aby si svou duši předtavili jako lotosový květ, a udrželi si tak svoji mysl čistou. Květy lotosu spatříte tak v hinduistických chrámech, kde bohyně bohatství a prosperity Lakshmi sedí právě na květu lotosu. Pokud ji uctíte lotosovým květem, odmění se vám bohatým a šťastným životem. Například jeden z nejvýznamnějších bodů Lord Ganesha je spojován s květy měsíčku. Říká se že měsíček je jediným květem bohů, který zde rozdělit na samostatné okvětní lístky. Mezi křesťanské svatební tradice patří házení rýže, hinduisté naopak hází čerstvé okvětní lístky.

Křesťanství

V průběhu historie, mnoho květy bylo využíváno pro různé příležitosti. Pro první křesťany byly květiny nejčastěji spojovány s prozřením a spojovány s dekadentními pohany. Jak se ale křesťanství postupem času vyvíjelo, s ním i nápady na využití a symboliku jednotlivých květů. Jeden z významných květů, který bývá v křesťanství často zobrazován je mučenka. Mučenka je hlavní připomínkou na Ježíšovo bičování, ukřižování a vzkříšení. Každá část květu představuje jiný aspekt Kristova utrpení. Naopak bílá lilie, známá také často jako velikonoční lilie je považována za symbol Kristovy čistoty a božství. Spolu s Pannou Marií symbolizovali skromnost a nevinnost. Možná jste si všimli, že právě bílé lilie se často v křesťanství objevují v období Velikonoc, kdy představují Kristovo zázračné vzkříšení. Červená růže v křesťanství představuje lísku a je znamením krve Ježíše Krista. Pro katolíky slouží růže jako symbol růžence, který používají při modlitbě na připomenutí důležitých událostí v Kristově životě.

Stejně tak jako v ostatních náboženstvích jsou oltáře a kostely zdobeny čerstvými květinami, nejvíce při zvláštních příležitostech během roku, jako jsou například křtiny, Vánoce nebo svatby.

Islám

Ve srovnání s ostatními náboženstvími, květiny nejsou v islámské kultuře tak běžné. Existují samozřejmě případy, kdy jsou růže součástí pohřbů. Často se zde používají růže na závěrečné posypání hrobů, které jsou vybírány zejména pro jejich silnou vůni. Oblíbená je zde ale henna, jejíž listy i květy se používají k extrakci tmavého barviva pro barvení vlasů nebo obočí. Henna je také velmi oblíbená také jaké dočasné tetování, které si často nevěsty nechávájí kreslit na ruce a nohy těsně před svojí svatbou a věří, že jim květinové tetování přinese štěstí a plodnost. I přes krátkou životnost dokážou navodit pocity dobré vůle, lásky a cti. Každá květina má jiný význam a symboliku.

 

Lidé zkrátka milují květiny a příběhy které se za nimi skrývají. Staly se významným aspektem našich životů a doslova dokážou vyprávět příběhy, proto není divu, že každé náboženství si našlo ten svůj, jedinečný.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SCALA

SCALA

ALENKA

ALENKA

ALICE

ALICE
Neprodejné

ARIANA

ARIANA
Neprodejné

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BEATRIX

BEATRIX

BELLA

BELLA

BERENIKA

BERENIKA

CARMEN

CARMEN

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DESIRE

DESIRE

ELEN

ELEN

VIVIENA

VIVIENA

TULIPA

TULIPA
Neprodejné

TAMARA

TAMARA

SOFIE

SOFIE

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE

ČERVENÉ + RŮŽOVÉ RŮŽE
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

MIX RŮŽÍ

MIX RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LUISA

LUISA

KATERINA

KATERINA
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

LINDA

LINDA

AMORA

AMORA

CHANEL

CHANEL

CHRYZANTHEMY

CHRYZANTHEMY

GEORGINA

GEORGINA

KARIN

KARIN

JULIANA

JULIANA

MIX GERBERY

MIX GERBERY

BONITA

BONITA

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

KVĚTINOVÝ KOŠ ADRIANA

JOLANDA

JOLANDA

LUDMILA

LUDMILA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak poslat květiny do nemocnice

Jak poslat květiny do nemocnice

Jak nejlépe zaslat květiny do nemocnice

Zasílání květin je elegantním způsobem, jak snadno a rychle vyřešit různé příležitosti. Od oslavy narozenin, svátku, gratulaci k novému zaměstnání až po zásnuby nebo pro další blahopřání.

Krásná kytice květů je také spolehlivým způsobem, jak rozzářit den příteli, kamarádce nebo příbuznému, který je právě v nemocnici. Předtím je však důležité vzít v úvahu několik faktorů, které se liší od běžného zasílání květin domů nebo do práce. V dnešním článku se tedy podíváme hned na několik věcí, které je dobré mít na paměti předtím, než se rozhodnete překvapit květinovou zásilkou do nemocnice.

Číst celé
Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Zimní péče o řezané květiny

V zimě potřebují vaše krásné květiny zvýšenou péči, protože klima se stává suchým a květy mohou vyblednout, pokud zanedbáte jejich zimní péči. Péče o květiny v zimě by však pro vás neměla být nijak extra obtížná. Naopak, aby pro vás byla co nejjednodušší, sepsali jsme nejlepší tipy pro péči o květiny v zimě. Bylo by mylnou představou si myslet, že květiny nevyžadují velkou péči, protože jsou v bezpečí vašeho bytu. Květiny naopak v zimě potřebují trochu více péče, než například přes léto. Pokud se ale budete držet našich jednoduchých tipů pro péči o květiny v zimě, uvidíte, že budou stále svěží a kvetoucí.

Číst celé
Osm nejdražších květin na planetě

Osm nejdražších květin na planetě

Něco o nejdražších květinách světa

Obdarovat sebe nebo své blízké krásnou kyticí květin je jedna věc, ale utratit tisíce za jediný stonek je věc druhá, pro většinu smrtelníků zcela nepředstavitelná. Ačkoliv jsou kytice nádherným dárkem, který již po dlouhá staletí kouzlí úsměvy na tváři i u nich existuje určitá hranice, kterou jsme či nejsme většinou ochotni zaplatit. Ačkoliv se to různí a na každou konkrétní situaci je třeba nahlížet trochu jinak, existují skutečné extrémy, které dokonce trhají rekordy. Pojďte se společně v dnešním článku podívat s úctou na nejdražší květiny světa, včetně jedné tak výjimečné, které ve skutečnosti nikdy nebyla přidělena cenovka.

Číst celé