RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Květiny pro maminky

Tradice červených a bílých květin na den matek

Den, zasvěcený našim nejvěrnějším a nejdůležitějším osobám v životě - maminkám. Každá maminka si zaslouží drobný dárek, kytičku nebo pozvání na kávu víc, než kdo jiný. Proto je tento den věnován právě jim. Den matek se slaví v různé dny, různě po světě. Nejčastěji ovšem připadá na druhou květnovou neděli, ale například ve Velké Británii se Den matek slaví čtvrtou postní neděli a v Arabských zemích naopak 21. března. Nicméně důvod oslavy zůstává stejný všude na světě - tento den zkrátka patří všem maminkám. Den matek je často také spojován s kytkou. V dnešní době se jedná především o komerční záležitost, nicméně počátky pochází z dob, kdy den matek byl spojován s rudě červenými a bílými karafiáty, které měly vzbuzovat úctu všem maminkám.


Americká tradice

Již dávno v historii ve starověkém Řecku oslavovali svátek plodnosti a matek, kdy lidé uctívali bohyni Rhey, neboli matku bohů. V Anglii v 16. století se pod názvem Mateřská neděle nesla tradice v podobě dne volna pro služebnictvo, které sloužilo v panství daleko od domova a lidé se tak nemohli často stýkat se svými blízkými, rodinou a hlavně matkami. V tento den dostali volno, které mohli využít k návštěvě svých blízkých a hlavně svých matek.
Ovšem oficiální oslava svátku vznikla až v USA, kdy Julia Ward Howe poprvé přišla s myšlenkou, oslavovat jeden den v roce na počest matek. V roce 1870, kdy se USA vzpamatovávala se ztrátou životů z občanské války, Julia vyzvala prezidenta k oficiálnímu prohlášení Dne matek. Trvalo to ovšem více než 30 let, kdy byl oficiálně Den matek označen v kalendáři. Během té doby si tento svátek lidé osvojili natolik, že během třiceti let čekání jej slavili běžně.

Karafiáty

Po Juliině smrti o uznání usilovala další žena, Anna Marie Jarvisová, které se povedlo svátek opravdu prosadit a od roku 1908 se svátek stal oficiálním. Anina dcera na počest tohoto svátku rozdávala matkám během nedělní bohoslužby bílé karafiáty, které se staly symbolem Dne matek. Tento svátek nezůstal bez povšimnutí také u komerčních subjektů, kteří na základě Anina činu, začali masově prodávat bílé karafiáty, jako symbol dne matek a jeho smysl dobročinnosti se naprosto rozplynul. Anna se proti floristickému a komerčnímu průmyslu snažila bojovat, ovšem bezúspěšně.

Tradice neustále roste

Tradice věnovat květiny ke Dni matek neustále roste a pokračuje dodnes. Odhaduje se se, že částka za květiny ke dni matek bude činit až 1,9 miliardy amerických dolarů. Jedna věc se ale rozhodně změnila - a tou je volba kytek. Karafiáty už zdaleka nejsou jedinými květinami, které se používají na oslavu Dne matek. V náboženských skupinách tradice pokračuje, ale mírně se pozměnila. Zahrnuje také maminky, které jsou již po smrti, pro které je určen bílý karafiát na jejich počest. Naopak červený karafiát udává respekt maminkám, které jsou tu stále s námi.

Nekonečné možnosti

Obecně ale maminky všude na světě na Den matek dostávají opravdu neomezenou škálu květin v různých barvách. Oblíbené jsou například bílé tulipány, barevné frézie, modré kosatce nebo růžové růže. Tradice dnes nezůstává pouze u květin, ale zahrnuje také dobroty v podobě kvalitní čokolády, domácích ručně vyrobených dárků od dětí, nebo pozvání na jídlo. Ať už svátek považujete za komerční, nebo ne.. Myslíme, že alespoň jeden den v roce zasvětit celý mamince nebude v žádném případě špatnou volbou.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SCALA

SCALA

AISHA

AISHA

RUDY

RUDY

ALENKA

ALENKA

ALEXANDRA

ALEXANDRA

ALEXIS

ALEXIS

ALICE

ALICE
Neprodejné

AMY

AMY

SVĚŽÍ KYTICE TULIPÁNŮ

SVĚŽÍ KYTICE TULIPÁNŮ
Neprodejné

ANNA

ANNA

APOLENA

APOLENA

ARIANA

ARIANA
Neprodejné

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BABETA

BABETA
Neprodejné

BEATRIX

BEATRIX

BELISE

BELISE

BELLA

BELLA

BERENIKA

BERENIKA

BIANKA

BIANKA

BIBIANA

BIBIANA

BLANDINE

BLANDINE

CARMEN

CARMEN

CATHARINA

CATHARINA

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CINDY

CINDY

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DESIRE

DESIRE

DIANA

DIANA

DITA

DITA
Neprodejné

DORA

DORA

DURIANA

DURIANA

ELIEN

ELIEN

ZOLMA

ZOLMA
Neprodejné

VIVIENA

VIVIENA

VIVIEN

VIVIEN
NÁŠ TIP

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Osm nejdražších květin na planetě

Osm nejdražších květin na planetě

Něco o nejdražších květinách světa

Obdarovat sebe nebo své blízké krásnou kyticí květin je jedna věc, ale utratit tisíce za jediný stonek je věc druhá, pro většinu smrtelníků zcela nepředstavitelná. Ačkoliv jsou kytice nádherným dárkem, který již po dlouhá staletí kouzlí úsměvy na tváři i u nich existuje určitá hranice, kterou jsme či nejsme většinou ochotni zaplatit. Ačkoliv se to různí a na každou konkrétní situaci je třeba nahlížet trochu jinak, existují skutečné extrémy, které dokonce trhají rekordy. Pojďte se společně v dnešním článku podívat s úctou na nejdražší květiny světa, včetně jedné tak výjimečné, které ve skutečnosti nikdy nebyla přidělena cenovka.

Číst celé
Šest praktických tipů pro aranžování květin

Šest praktických tipů pro aranžování květin

 Jak nejlépe naaranžovat květiny

Vždycky jste snili o dokonalé kytici, kterou si dokážete naaranžovat sami doma? My vám ten váš sen splníme! V dnešním článku přicházíme s tipy na aranžování květin od uznávaných a zkušených květinových stylistů, díky kterým oživíte každé vlastní mistrovské dílo.

Pokud jste si udělali radost čerstvě řezanými květinami nebo se vám po oslavě sešlo dokonce hned několik, je na čase si jich užít co nejvíce! A samozřejmě každý chce, aby tyto kytice vypadaly co nejlépe. Od okamžiku, kdy květiny vyjmete z obalu, může začít velká stylingová párty! Každá kytice si zaslouží zazářit a proto se v dnešním článku můžete těšit na cenné informace s tipy, jak na aranžování květin, které se hodí k různorodým designům. A to vše bude jen ve vašich rukou. Aby každá kytice vynikla co nejvíce, podělí se naši květinoví stylisté o několik dalších tipů právě pro vás.

Číst celé
Podzimní a zimní svatební květiny

Podzimní a zimní svatební květiny

Svatební květiny na podzim a zimu

 

Výběr zimních svatebních květin a svatebních dekorací patří mezi tu zábavnější součást při plánování svatby. Od hlavních dekorací, květinových oblouků, svatebních kytic, květin pro družičky až po květiny na výzdobu oltáře. U všeho zmíněného je třeba zvážit mnoho aspektů.

Pokud se designu nevěnujete pracovně, ani to pro vás není koníček, je vhodné se poradit s profesionálem, aby vaše svatební dekorace neskončily fiaskem. Mnohým floristům stačí říct pouze pár základních informací o stylu vaší svatby a jsou schopní vám sestavit celou výzdobu doslova na míru. Nejlepší floristé se řídí zásadou "žádné dvě svatby nejsou stejné", každá svatba je plná nových nápadů a inspirace. V dnešním článku  jsme pro vás připravili několik klíčových věcí formou Q&A, které je dobré zvážit při výběru podzimních nebo zimních svatebních květin.

Číst celé