RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Dýňová semínka, jak je sklidit a následně uchovávat

Sklízení a sušení dýňových semínek

Sklízení dýňových semínek může mít hned několik důvodů, jedna věc ale zůstává vždycky stejná a to, že jejich sklízení je skutečně snadné. Možná jste letos měli perfektní dýni na výrobu dýňových strašáků a při jejich výrobě vám zbyly dýňová semínka. Dalším důvodem může být, že se vám letos podařilo konečně najít dýni, která chutná celé vaší rodině, a vy byste si rádi její semínka zasadili i následující rok, nebo jste zkrátka milovníkem dýňových semínek, které dokážou ozvláštnit každý pokrm a vytvořit z něj nezapomenutelný gurmánský zážitek, který je navíc plný zdravých tuků a vitamínů. Ať už je důvod jakýkoliv, v dnešním článku vám poradíme, jak co nejlépe naložit s dýňovými semínky a užít si tak jejich výhod co nejvíce.

 

Jak nejlépe dostat semínka z dýně

Pokud jste se rozhodli vytvořit pravé halloweenské dekorace, dýně by rozhodně neměla chybět ve vašem repertoáru! Při jejím kuchání však nezapomeňte na následné zpracování dýňových semínek. Jako první odstraňte dužinu ze semínka uvnitř dýně, které následně přesuňte do cedníku. Cedník vložte pod tekoucí vodu a pořádně propláchněte. Nechejte vodu volně téct po dýňové dužině a začněte pečlivě z dužiny vybírat jednotlivá semínka, které následně ještě opláchněte pod tekoucí vodou. Uvnitř dýně bude pravděpodobně více semen, než budete schopní zasadit, proto jakmile budete mít všechna semena vybraná, vyberte ta největší, které zasadíte, zbytek semínek si nechejte na další využití.

 

Důležité je si odložit alespoň třikrát víc semínek, než je počet finálních rostlin, které plánujete příští rok pěstovat. Ačkoliv větší semena budou mít větší šanci vyklíčit, je vždy dobré si svoji úrodu pojistit o trochu více. Opláchnutá semínka následně rozložte v dostatečné vzdálenosti od sebe, na pečící papír, nebo jiný suchý papírový základ. Dbejte na to, aby jednotlivá semínka nepřekážela ostatním a neležela tak přes sebe. Tento podklad umístěte na chladné a suché místo, minimálně po dobu jednoho týdne. Jakmile jsou semínka suchá, vložte je do obálky a uschovejte pro následnou výsadbu.

 

Správné skladování semínek pro výsadbu

Jakmile pořádně usušená semínka sklidíte, přijde čas na jejich uložení do doby, než je začnete sázet do země. Jakákoliv semínka, ať už jsou to dýňová nebo jiná, se nejlépe skladují na chladném a suchém místě, kde je minimální vlhkost, a tedy i minimální šance, že by vaše semínka napadla plíseň. Jedním z nejosvědčenějších míst, pro uložení vašich semínek na následující rok je rozhodně vaše lednice. Vložte proto obálku do plastové nádoby a uložte je do lednice, jakmile nastane jejich čas, budete je mít vždy po ruce.

 

Do víka nádoby nezapomeňte udělat několik otvorů, aby uvnitř neprobíhala kondenzace a umístěte nádobu do zadní části lednice. Příští rok, jakmile nastane jejich čas na výsadbu, budou semínka připravena.

 

 


Výhody dýňových semínek

Pokud vám při dlabání zůstanou i přebytečná dýňová semínka, rozhodně je nevyhazujte! Naopak existuje spousta dalších zajímavých možností, jak s nimi naložit. Pokud si chcete jejich sušení urychlit, můžete tak učinit pomocí sušení v troubě, které zabere pouze několik desítek minut. Aby usušená semínka byla vhodná ke konzumaci, nejlepší volbou je semínka opražit. Pražení navíc semínka udělá stravitelnějšími a chutnějšími. Nepražená semínka obsahují totiž velké množství oleje, které by vašemu zažívání spíše uškodilo, než pomohlo a zároveň byste si moc nepochutnali.

Pražení semínek je skutečně jednoduché, stačí semínka rozprostřít na teflonovou pánev a pražit na mírném plamenu po dobu 15-20 minut, dokud dostatečně nezezlátnou. Semínka je dobré osolit. Sůl vám pomůže nejen zvýraznit jejich chuť, ale navíc také zvýší využitelnost nenasycených mastných kyselin. Dýňová semínka můžete ochutit různým kořením dle chuti a preferencí, pokud máte rádi pálivé, nebojte se sáhnout po chilli, naopak pokud máte rádi jemnější bylinkové chutě, provensálské bylinky, bazalka nebo oregano nezklamou.

 

Sklizeň dýňových semínek může být zábavná aktivita pro celou vaši rodinu. Děti se rozhodně těší na každoroční halloweenské dlabání dýní, vy tak získáte jedinečnou příležitost na sběr a sušení semínek. Každý člen rodiny bude spokojený a vy se už letos můžete začít těšit na úrodu, co vás příští rok čeká!

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak poslat květiny do nemocnice

Jak poslat květiny do nemocnice

Jak nejlépe zaslat květiny do nemocnice

Zasílání květin je elegantním způsobem, jak snadno a rychle vyřešit různé příležitosti. Od oslavy narozenin, svátku, gratulaci k novému zaměstnání až po zásnuby nebo pro další blahopřání.

Krásná kytice květů je také spolehlivým způsobem, jak rozzářit den příteli, kamarádce nebo příbuznému, který je právě v nemocnici. Předtím je však důležité vzít v úvahu několik faktorů, které se liší od běžného zasílání květin domů nebo do práce. V dnešním článku se tedy podíváme hned na několik věcí, které je dobré mít na paměti předtím, než se rozhodnete překvapit květinovou zásilkou do nemocnice.

Číst celé
Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Jak pečovat o řezané květiny v zimě

Zimní péče o řezané květiny

V zimě potřebují vaše krásné květiny zvýšenou péči, protože klima se stává suchým a květy mohou vyblednout, pokud zanedbáte jejich zimní péči. Péče o květiny v zimě by však pro vás neměla být nijak extra obtížná. Naopak, aby pro vás byla co nejjednodušší, sepsali jsme nejlepší tipy pro péči o květiny v zimě. Bylo by mylnou představou si myslet, že květiny nevyžadují velkou péči, protože jsou v bezpečí vašeho bytu. Květiny naopak v zimě potřebují trochu více péče, než například přes léto. Pokud se ale budete držet našich jednoduchých tipů pro péči o květiny v zimě, uvidíte, že budou stále svěží a kvetoucí.

Číst celé
Osm nejdražších květin na planetě

Osm nejdražších květin na planetě

Něco o nejdražších květinách světa

Obdarovat sebe nebo své blízké krásnou kyticí květin je jedna věc, ale utratit tisíce za jediný stonek je věc druhá, pro většinu smrtelníků zcela nepředstavitelná. Ačkoliv jsou kytice nádherným dárkem, který již po dlouhá staletí kouzlí úsměvy na tváři i u nich existuje určitá hranice, kterou jsme či nejsme většinou ochotni zaplatit. Ačkoliv se to různí a na každou konkrétní situaci je třeba nahlížet trochu jinak, existují skutečné extrémy, které dokonce trhají rekordy. Pojďte se společně v dnešním článku podívat s úctou na nejdražší květiny světa, včetně jedné tak výjimečné, které ve skutečnosti nikdy nebyla přidělena cenovka.

Číst celé