RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Co jste nevěděli o cibulkách

Krása cibulek, co jste o nich možná nevěděli!

Společně s jarním obdobím se v květináčstvích a zahradnictvích začínají různě objevovat cibulky všech tvarů a velikostí. Na první pohled se možná nejedná o nejpřitažlivější kousek v květináči, nicméně květinové cibule v sobě skrývají mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Taková obyčejná cibule, je laicky řečeno, doslova továrna na květy! Je v ní uloženo doslova vše, co daná rostlina potřebuje k růstu a prosperitě. Už jen z tohoto prostého důvodu byste neměli podceňovat sílu cibulek a naopak jim během jara dát šanci, uvidíte že budete mile překvapeni. V dnešním článku si povíme o cibulích něco více, proto se pohodlně usaďte a jdeme rovnou na to!

 

Co jste o cibulích možná nevěděli!

●     Ačkoliv většina všech cibulovitých květin roste právě na jaře, měly by být zasazeny na konci podzimu těsně před tím, než zasáhnou první kruté mrazy.

●     Zima je pro cibule důležitá! Bez několika chladných měsíců, během kterých cibulky spí by vůbec nemohly na jaře rozkvést. To je důsledek, proč se cibulovinám daří zejména v našem podnebí, které disponuje 4 ročními obdobími, proto dává cibulkám dostatečný prostor jak na spánek, tak i růst.

●     Tulipány patří pravděpodobně mezi nejoblíbenější květ cibulovin. Není divu, právě tulipány jako cibuloviny jsou u nás dostupné už opravdu dlouho a ve srovnání s ostatními druhy cibulovin jsou opravdu známé! Samozřejmě existují i mnohé další odrůdy, které ale pravděpodobně na svoji slávu stále ještě čekají. Tulipány byly poprvé objeveny v horských údolích západní Asie, kde pro ně bylo ideální podnebí a teploty se zde pohybovaly jak od horkých lét, tak po ledově chladné zimy. Poté se dostaly díky obchodním cestám do dnes pro tulipány proslulého Nizozemí, kde v 16. století měly cenu dokonce převyšující zlato! Tomuto velmi známému období pro tulipány se nazývá Tulipánová mánie.

●     V některých receptech se dočtete, že můžete obyčejnou cibuli nahradit tulipánovou. To vám ale raději opravdu nedoporučujeme!

●     Pokud vybíráte ideální cibule pro vaši zahradu nebo květináč, vždy vybírejte ty největší a nejtvrdší, právě tyto dva znaky vás utvrzují v tom, že se jedná o zdravou a prosperující cibulku.

●     Některé cibulky mají více hlav, nejedná se o žádnou deformaci, naopak můžete se těšit, že vám z nich vyrostou dvě květiny. To znamená jediné - o radost více!

●     Květy, které květou z cibulí jsou známé svou dokonalou symetrií, to platí zejména u tulipánů, které jsou opravdu často dokonale symetrické, ideální do minimalistických květin, u kterých hraje každý detail významnou roli.

 

Skrytá krása cibulek


Čím to, že jsou cibulky často ve srovnání se semeny tak oblíbené? Odpověď spočívá nejčastěji v jejich kráse, jednoduchosti a rozmanitosti.

 

Snadná péče o cibulky

Protože cibulky samy o sobě většinou obsahují většinu toho, co rostlina potřebuje k růstu a spokojenému životu, s tím je spojena i snadná péče o cibuloviny a proto kouzlo většinu toho, co potřebují je pouze vzorec: zasadit, zalít a udržovat hydratované. To z nich zároveň dělá ideální dárek pro všechny začínající zahradníky, nebo pro lidi co nemají moc času věnovat květinám se složitou péčí. Jakmile se rozhodne zasadit cibulky, nezapomeňte, že pupen musí vždy směřovat směrem nahoru, pokud má dva body na cibulce, zkuste je nasměrovat co nejvíc rovnoměrně směrem vzhůru. Pupen by navíc neměl být hlouběji než 3 cm pod linií půdy.

 

Jednoduché ale ohromující!

Nenechte se zmást jejich pohodovou povahou, která na první pohled před rozkvětem nemusí působit zrovna atraktivně. Naopak poté, jakmile začnou vykvétat, v momentě se přemění v nádherné a neobvyklé květy všech barevných kombinací. A dost možná vaše oblíbená květina ať už je to tulipán, lilie, hyacint nebo narcis pochází právě z cibulek a mnoho lidí o tomto faktu ani netuší! Další významnou výhodou je také jejich výdrž, jakmile cibuli jednou zasadíte bude se k vám každý rok vracet. Pokud vám cibulka odejde, poznáte to na jejich listech, které ze zářivě zelené barvy změní vzhled na žlutou.

 

Rozmanitost cibulek je téměř nekonečná. Díky svému vzhledu a vytrvalosti jsou cibulky opravdu neuvěřitelně univerzální a to ať už vaše zahrada je po celý den zalitá sluncem, nebo naopak se nachází většinu dne ve stínu nebo polostínu, nemusíte se bát, že byste pro oba z případů nenašli ideální cibulku! Cibulky jsou tu zkrátka pro každý typ zahrady! Věnujte cibulku jako dárek! Ať už v raném stádiu nebo v podobě krásné kytice plné zářivých tulipánů.

 

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Jak se postarat o sukulenty v interiéru

Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.

Číst celé
Nejčastější otázky spojené s květinami

Nejčastější otázky spojené s květinami

Patnáct zajímavostí o květinách

 

Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.

Číst celé
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Oáza klidu ve vašem bytě

Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.

Číst celé